Kurdeşen (Ürtiker): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Yaşayan Kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığı, hemen hemen her yaştan insanda görülebilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzman hekimleri, kurdeşen (ürtiker) hastalığı nedir sorusunun yanıtlarını paylaştı.

Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?

Hemen hemen her yaşta karşımıza çıkan bu hastalık, genellikle deride kaşınma, kızarma, kabarma şeklinde kendisini gösterir. Oldukça ani bir başlangıç yapan ürtiker hastalığı, şikayetlerin 6 haftayı geçmediği durumlarda akut, 6 haftayı geçtiği durumlarda ise kronik ürtiker olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda ürtiker dökme durumu genellikle enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar.

Kurdeşen (Ürtiker) Belirtileri

Kurdeşen (ürtiker) belirtileri oldukça ani şekilde ortaya çıkar. Bu hızlı başlangıç, toplum dilinde kurdeşen dökmek olarak tanımlanır. Sıklıkla şu belirtiler ile ortaya çıkar:

 • Kızarma
 • Kaşınma
 • Kabarma
 • Çok hızlı oluşma

Nedenleri Nelerdir?

Genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte ortaya çıksa da, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarına bağlı olarak akut ürtiker döküldüğü de görülmüştür. Enfeksiyonun tedavisinde kullanılan ilaçların da sebep olduğu bilinmektedir. Yine, gıdalar, parazitler, böcek ısırmaları ve katkı maddesi gibi nedenlerle de hastalığın ortaya çıkabildiği görülmektedir. 6 aylık ve daha düşük bir çocukta ürtiker görülmesi durumunda mutlaka doktor muayenesinden geçirilmelidir. Küçük çocuklarda görülen kurdeşenler, inek sütü gibi gıda alerjileri sebebiyle ortaya çıkabilir. Genellikle şu tip etkiler, hastalarda kurdeşen dökmeye neden olabilmektedir:

 • Ambalajlı ve katkı maddeli gıdalar
 • Vücudu saran sıkı giysiler
 • Aşırı terleme
 • Aşırı spor yapma
 • Gereğinden fazla sıcak banyo yapma
 • Yorgunluk
 • Psikolojik sorunlar

Kurdeşen (Ürtiker) Tedavisi

Kronik ürtiker hastalarının, hastalığı ateşleyen ve tekrar tekrar ortaya çıkmasına neden olan etkileri bulunur. Bu etkilerin ortadan kaldırılması öncelikli tedavi yöntemidir. Hastalığın tanı koyma sürecinde doktor, hem hastanın öyküsünü dinler hem de hastayı fiziksel muayene altına alır. Kurdeşen tedavisi için, ağız yoluyla alınan ilaçların kullanımı, genellikle en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Özellikle çocuklarda büyük problemlere yol açabilen kronik ürtiker ile karşı karşıya kalındığı durumlarda, uzun vadede nasıl bir tedavinin yapılacağını planlamak için, iyi bir cilt hastalıkları uzmanı ile muayene gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde çocuk hastalıkları uzmanı bir doktor da, tedavi sürecine katkı sunmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kurdeşen ürtiker nasıl geçer?

Tedavide ilk basamak ilaç kullanılmasıdır. 2 – 4 hafta içerisinde iyileşme göstermeyen hastalar ilaç dozunu hekim kontrolünce arttırabilir.

Ürtiker kurdeşen nedir?

Ciltte ani bir şekilde meydana gelen ve ortası soluk kırmızı döküntülere neden olan rahatsızlıktır. Vücudun genellikle belli bir bölgesinde meydana gelir ancak bazen tüm vücudu kaplayan döküntüler de görülebilir.

Ürtiker neden meydana gelir?

Alerjenler, transfüzyon reaksiyonlar, enfeksiyonlar, böcek sokmaları, romatizmal kollajen doku hastalıkları, tümörler ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣