Kurdeşen (Ürtiker): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen (Ürtiker) Hastalığı Yaşayan Kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığı, hemen hemen her yaştan insanda görülebilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzman hekimleri, kurdeşen (ürtiker) hastalığı nedir sorusunun yanıtlarını paylaştı.

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?

Hemen hemen her yaşta karşımıza çıkan bu hastalık, genellikle deride kaşınma, kızarma, kabarma şeklinde kendisini gösterir. Oldukça ani bir başlangıç yapan ürtiker hastalığı, şikayetlerin 6 haftayı geçmediği durumlarda akut, 6 haftayı geçtiği durumlarda ise kronik ürtiker olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda ürtiker dökme durumu genellikle enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar.

Kurdeşen (Ürtiker) Belirtileri

Kurdeşen (ürtiker) belirtileri oldukça ani şekilde ortaya çıkar. Bu hızlı başlangıç, toplum dilinde kurdeşen dökmek olarak tanımlanır. Sıklıkla şu belirtiler ile ortaya çıkar:

 • Kızarma
 • Kaşınma
 • Kabarma
 • Çok hızlı oluşma

Nedenleri Nelerdir?

Genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte ortaya çıksa da, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarına bağlı olarak akut ürtiker döküldüğü de görülmüştür. Enfeksiyonun tedavisinde kullanılan ilaçların da sebep olduğu bilinmektedir. Yine, gıdalar, parazitler, böcek ısırmaları ve katkı maddesi gibi nedenlerle de hastalığın ortaya çıkabildiği görülmektedir. 6 aylık ve daha düşük bir çocukta ürtiker görülmesi durumunda mutlaka doktor muayenesinden geçirilmelidir. Küçük çocuklarda görülen kurdeşenler, inek sütü gibi gıda alerjileri sebebiyle ortaya çıkabilir. Genellikle şu tip etkiler, hastalarda kurdeşen dökmeye neden olabilmektedir:

 • Ambalajlı ve katkı maddeli gıdalar
 • Vücudu saran sıkı giysiler
 • Aşırı terleme
 • Aşırı spor yapma
 • Gereğinden fazla sıcak banyo yapma
 • Yorgunluk
 • Psikolojik sorunlar

Kurdeşen (Ürtiker) Tedavisi

Kronik ürtiker hastalarının, hastalığı ateşleyen ve tekrar tekrar ortaya çıkmasına neden olan etkileri bulunur. Bu etkilerin ortadan kaldırılması öncelikli tedavi yöntemidir. Hastalığın tanı koyma sürecinde doktor, hem hastanın öyküsünü dinler hem de hastayı fiziksel muayene altına alır. Kurdeşen tedavisi için, ağız yoluyla alınan ilaçların kullanımı, genellikle en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Özellikle çocuklarda büyük problemlere yol açabilen kronik ürtiker ile karşı karşıya kalındığı durumlarda, uzun vadede nasıl bir tedavinin yapılacağını planlamak için, iyi bir cilt hastalıkları uzmanı ile muayene gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde çocuk hastalıkları uzmanı bir doktor da, tedavi sürecine katkı sunmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kurdeşen ürtiker nasıl geçer?

Tedavide ilk basamak ilaç kullanılmasıdır. 2 – 4 hafta içerisinde iyileşme göstermeyen hastalar ilaç dozunu hekim kontrolünce arttırabilir.

Ürtiker kurdeşen nedir?

Ciltte ani bir şekilde meydana gelen ve ortası soluk kırmızı döküntülere neden olan rahatsızlıktır. Vücudun genellikle belli bir bölgesinde meydana gelir ancak bazen tüm vücudu kaplayan döküntüler de görülebilir.

Ürtiker neden meydana gelir?

Alerjenler, transfüzyon reaksiyonlar, enfeksiyonlar, böcek sokmaları, romatizmal kollajen doku hastalıkları, tümörler ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣