Molluskum Kontagiozum: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Molluskum Kontagiozum Sorunu Yaşayan Kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bütün dünyada oldukça fazla görülen bir deri hastalığı olan molluskum kontagiozum nedir? Molluskum hastalığı belirtileri nelerdir? Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman doktorları anlattı.

Molluskum Kontagiozum Nedir?

Molluskum kontagiozum, yalnızca insanoğlunda rastlanan bir virüs hastalığıdır. Bu hastalık bulaşıcıdır ve insanlar arasında direkt temas sonucu bulaşmaktadır. Aynı zamanda eşyalar aracılığıyla da bulaşabilmektedir. Yaralardan çok daha kolay bulaşmaktadır. 1 yaş altındaki çocuklarda kolay kolay görülmemektedir. Bunun sebebi, doğum esnasında anneden çocuğa geçen antikorlardır.

Molluskum Kontagiozum Neden Olur?

Sıcaklığın, temizliğin ve yakın temasın mollusum kontagiozum bulaşmasında büyük etkisi vardır. Genellikle 10 yaşının atlındaki çocuklarda gözlemlenmektedir. Erişkin insanlarda cinsel yolla daha sık bulaşan bu hastalık, 10 yaşının altındaki bir çocukta görüldüyse, cinsel istismar şüphesi uyandırmalıdır. Molluskum genital, yetişkin insanlarda cinsel ilişki ile çok daha sık görüldüğü için, aynı sıklıkta genital bölgede karşımıza çıkar.

Kimlerde Görülür?

Çocuklarda göğüs, yüz, kol ve bacak bölgelerinde sık görülmektedir. Yine, ağız içi, avuç ve ayak tabanında da görülebilmektedir. Atopik dermatitli çocuklarda, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve kortizon ilacı gibi ilaçların tüketimi sonucunda ortaya çıkabilir. Yine bağışıklık sistemiyle ilgili olarak AIDS hastalarında ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan insanlarda da bu hastalık yaşanabilmektedir.

Molluskum Tedavisi

Hastalık, genellikle 14 gün ile 6 ay arasında bir kuluçka süresi yaşamaktadır. Pembeye yakın ve parlak renkli, çökmüş yerleri olsa da, orta kısmı göbeğe benzeyen, genellikle 1 ile 10 milimetre arasında çapa sahip minik sivilcemsi varlıklardır. Molluskum kontagiozum tedavisi yapılmadığı zamanlarda, kendi kendine 6 ay ile 5 yıl arasında iyileşebilmektedir. Fakat kendi kendine iyileştiği zaman iz bırakabildiği bilinmektedir. Hastalığın kendi kendine iyileşmesi hiç doğru değildir. Zira, iyileşme yıllarca sürebilir ve bu süreçte çok sayıda insana hastalık bulaştırılabilir. Tedavide dondurma tekniği etkili olur. Öte yandan, küretaj tekniğine de başvurulabilir. Elekrokoterizasyon tekniği ile tedavi örnekleri de bulunmaktadır. Lazer ile tedavi de yapılabilmektedir. Bütün bu yöntemlerden hangisinin seçileceğine doktor, hastanın durumuna göre karar verir. Genital molluskum tedavisi de, aynı şekilde bu yöntemlerden birinin seçimiyle gerçekleştirilir.

Risk Faktörleri

Son yıllarda tüm dünyada molluskum vakalarındaki artışların sebebi olarak, ortak havuzların kullanımı olduğu iddia edilmektedir. Dolayısıyla hastaların, iyileşene kadar havuz ve hamam gibi yerlerden uzak durmasında fayda vardır. Öte yandan, güreş gibi sporlar yapan insanların da dikkatli olmasında fayda vardır. Sporcuların ortak havlu kullanma alışkanlıklarını bırakmaları ve kişisel eşya kullanımına alışmaları gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Molluskum Kontagiozum tehlikeli midir?

Yaygın olarak görülen bu hastalık, zararsız bir viral deri enfeksiyonudur.

Molluskum Kontagiozum nereden bulaşır?

Enfekte bireyler ya da havlu, spor ya da dövme aletleri ile direkt temas sonucu bulaşabilir. Daha çok küçük çocuklar ve genç erişkinleri etkiler.

Molluskum kaşıntı yapar mı?

Cilt üzerinde küçük, sert ve kabarık lekeler bu hastalığın tek belirtisidir. Ancak lekeler ağrılı değil, kaşıntılıdır. Bu noktalar küçük kümeler şeklinde olup vücudun farklı bölgelerine yayılır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣