Molluskum Kontagiozum Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Molluskum Kontagiozum Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bütün dünyada oldukça fazla görülen bir deri hastalığı olan molluskum kontagiozum nedir? Molluskum hastalığı belirtileri nelerdir? Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman doktorları anlattı.

Molluskum Kontagiozum Nedir?

Molluskum kontagiozum, yalnızca insanoğlunda rastlanan bir virüs hastalığıdır. Bu hastalık bulaşıcıdır ve insanlar arasında direkt temas sonucu bulaşmaktadır. Aynı zamanda eşyalar aracılığıyla da bulaşabilmektedir. Yaralardan çok daha kolay bulaşmaktadır. 1 yaş altındaki çocuklarda kolay kolay görülmemektedir. Bunun sebebi, doğum esnasında anneden çocuğa geçen antikorlardır.

Molluskum Kontagiozum Neden Olur?

Sıcaklığın, temizliğin ve yakın temasın mollusum kontagiozum bulaşmasında büyük etkisi vardır. Genellikle 10 yaşının atlındaki çocuklarda gözlemlenmektedir. Erişkin insanlarda cinsel yolla daha sık bulaşan bu hastalık, 10 yaşının altındaki bir çocukta görüldüyse, cinsel istismar şüphesi uyandırmalıdır. Molluskum genital, yetişkin insanlarda cinsel ilişki ile çok daha sık görüldüğü için, aynı sıklıkta genital bölgede karşımıza çıkar.

Kimlerde Görülür?

Çocuklarda göğüs, yüz, kol ve bacak bölgelerinde sık görülmektedir. Yine, ağız içi, avuç ve ayak tabanında da görülebilmektedir. Atopik dermatitli çocuklarda, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve kortizon ilacı gibi ilaçların tüketimi sonucunda ortaya çıkabilir. Yine bağışıklık sistemiyle ilgili olarak AIDS hastalarında ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullanan insanlarda da bu hastalık yaşanabilmektedir.

Molluskum Tedavisi

Hastalık, genellikle 14 gün ile 6 ay arasında bir kuluçka süresi yaşamaktadır. Pembeye yakın ve parlak renkli, çökmüş yerleri olsa da, orta kısmı göbeğe benzeyen, genellikle 1 ile 10 milimetre arasında çapa sahip minik sivilcemsi varlıklardır. Molluskum kontagiozum tedavisi yapılmadığı zamanlarda, kendi kendine 6 ay ile 5 yıl arasında iyileşebilmektedir. Fakat kendi kendine iyileştiği zaman iz bırakabildiği bilinmektedir. Hastalığın kendi kendine iyileşmesi hiç doğru değildir. Zira, iyileşme yıllarca sürebilir ve bu süreçte çok sayıda insana hastalık bulaştırılabilir. Tedavide dondurma tekniği etkili olur. Öte yandan, küretaj tekniğine de başvurulabilir. Elekrokoterizasyon tekniği ile tedavi örnekleri de bulunmaktadır. Lazer ile tedavi de yapılabilmektedir. Bütün bu yöntemlerden hangisinin seçileceğine doktor, hastanın durumuna göre karar verir. Genital molluskum tedavisi de, aynı şekilde bu yöntemlerden birinin seçimiyle gerçekleştirilir.

Risk Faktörleri

Son yıllarda tüm dünyada molluskum vakalarındaki artışların sebebi olarak, ortak havuzların kullanımı olduğu iddia edilmektedir. Dolayısıyla hastaların, iyileşene kadar havuz ve hamam gibi yerlerden uzak durmasında fayda vardır. Öte yandan, güreş gibi sporlar yapan insanların da dikkatli olmasında fayda vardır. Sporcuların ortak havlu kullanma alışkanlıklarını bırakmaları ve kişisel eşya kullanımına alışmaları gerekmektedir.

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.