Kuru cilt için nemlendirici kullanan kadın

Kuru Cilt Kış Aylarında Nasıl Önlenir? | 11 İpucu

Değişen mevsimlere karşı cildinizin tepki verdiğini hiç gözlemlediniz mi? Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, cildinizin soğuk kış aylarında daha kuru ve pul pul olduğunu görmüşsünüzdür. Soğuk hava, kuru iç mekan ısısı, sert kış rüzgarı, düşük nem seviyeleri gibi çevresel faktörler cildin nem oranını azaltır ve normale göre daha az parlak görünmesine neden olur. Hatta sadece yüz değil, aynı zamanda eller, ayaklar ve çevresel faktörlere maruz kalan diğer alanlar da etkilenir. Kışın kuru ve soğuk havalardan, cildinizi korumak ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için birkaç adım vardır. Peki kuru cilt nasıl önlenir? Kuru cilt belirtileri nelerdir? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan, cilt kuruluğu, tıbbi adıyla kserozis, ile ilgili ipuçlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kuru Cilt Belirtileri Nelerdir?

  • Pullanma
  • Kırmızılık
  • Kaba doku
  • Kaşıntı
  • Ham ve tahriş olmuş cilt
  • Ciltte çatlaklar
  • Batma ya da yanma

Kuru Cilt Nasıl Önlenir?

Kışın kuru cilt genellikle kaçınılmaz olur. Cilt bakım rutininde ya da alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapılarak ve doğru ürünler kullanılarak cildin kış mevsimi boyunca pürüzsüz, canlı ve yumuşak görünmesi sağlanır. Peki kuru cilt için neler yapılabilir? Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

1. Cildinizi Yıkadıktan Sonra Nemlendirin

Yüzünü, ellerinizi ya da vücudunuzu her yıkadığınızda, cildiniz doğal yağlardan arınır. Bu yağlar nemi hapsetmeye yardımcı olduğu için bunların değiştirilmesi gerekir. Bu yüzden özellikle kış mevsimlerinde, cildinizi her yıkadığınızda nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir. Bunu unutmamanız ve size kolaylık sağlaması adına, lavabonuzun yanında bir şişe nemlendirici bulundurabilirsiniz. Seyahat ettiğini zamanlarda bile yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir. Kuru ciltler için nemlendirici önerileri, doktora muayene olduktan sonra tavsiye üzerine alabilirsiniz.

2. Her Gün Güneş Koruyucu Uygulayın

Kış günlerinde ve daha az güneş ışığında güneş kremi kullanmak cazip gelmeyebilir. Ancak kışın bile zararlı ışıklara maruz kalabiliriz. Ayrıca cildimizin cilt sağlığını ve nemini korumak adına hayati önem taşıyan nem bariyeri de bu anlamda zorlanabilir. Bu nedenle kuru ciltler için nemlendirici krem kullanıldıktan sonra, her sabah bir kat güneş kremi de sürmeniz gerekebilir.

3. Gece Tedavileri Uygulayın

Gece tedavileri, kuru cildi canlandırmak ya da önlemek adına oldukça faydalıdır. Yumuşatıcı kremler, nemlendirmek için fazlasıyla yeterlidir. Ancak diğerlerine göre daha ağır bir krem türü olduklarından dolayı cilt tarafından emilimi daha uzun sürer. Cildinize gece boyunca bir yumuşatıcı krem uyguladığınız takdirde, cildiniz tedaviyi emer ve cildinizi ihtiyaç duyduğu nem ve yağlar ile doldurur. Eğer bu kremleri el veya ayaklarınıza uygulayacaksanız, çarşaflarınıza ya da yatak örtülerinize buluşmasını engellemek adına plastik bir torba veya eldivenler kullanabilirsiniz.

4. Cilt Bakım Rutini Ayarlayın

Yüzünüz, soğuk ve kuru havadan dolayı hassas ya da tahriş olmuşsa, cilt bakım rutinini basitleştirmeniz mümkün. Serumlar ve diğer güzellik bakım ürünlerine olumlu yanıt verebilmek adına cildin nem bariyerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Aynı zamanda cilt tahriş olmuş ise, koku ve alkol gibi maddelere karşı daha da hassas olma potansiyeli vardır. Bu durum normal zamanda cildinizde mükemmel hissettiren ürünlerin tahriş edici ürünlere dönüşebileceği anlamını taşır.

Cilt bakım rutinini basit tutmanız çok daha işinize yarayacaktır. Örneğin sabahları yalnızca bir nemlendirici ve güneş kremi, geceleri ise nemlendirici özelliğine sahip hafif bir temizleyici krem, yani yine kuru ciltler için krem kullanabilirsiniz. Cildinizin nem bariyerinin sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra, diğer tedavi ve bileşenleri adım adım rutinize ekleyebilirsiniz.

5. Nemlendirici Kullanın

Havadaki nemi kazanmaya yardımcı olmak için nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında ve iç mekan ısıtıldığı zamanlarda, havada daha fazla nem olur. Bu yüzden doğal bir nemlendirici kullanmak, cilt kuruluğunu önler ve cildi rahatlatabilir.

6. Sıcaklığı Azaltın

Soğuk bir kış gününde sıcak bir duş ya da banyo, herkesi rahatlatır. Ancak cildinizi beslemek için sıcak su yerine ılık su tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bunun dışında her duş veya banyo sonrası cildinizi kurularken de dikkat etmeniz gerekmektedir. Vücudunuzu güçlü bir şekilde ovmak yerine, daha yumuşak ve nazik bir şekilde havlu ile kurulamalısınız.

7. Peeling Uygulayın

Ölü cilt hücrelerini cildinizin yüzeyinden uzaklaştırmak için peeling yapabilirsiniz. Bu sayede cildinizin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlarsınız. Ancak bu işlemi çok sık uygular ya da yanlış ürünler kullanırsanız, cildinizin aşırı pul dökmesine neden olursunuz. Cildiniz kuru ya da pul pul görünüyorsa, kimyasal bir peeling tercih edebilirsiniz.

8. Rutine Tıkayıcı Maddeler Eklemeye Çalışın

Cildinizi yumuşatmak ve onarmak için yumuşatıcı kremler kullanmanız gerektiğinden yukarıda bahsettik. Ancak yumuşatıcı bileşenler kuru cildi iyileştirmek için her zaman yeterli olmayabilir. Bunun için cilt bakım rutinine tıkayıcı bileşenleri dahil edebilirsiniz. Nemi cildinize hapsetmek için fiziksel bir bariyer sağlayan oklüzif bileşenler arasında, karite yağı, kakao yağı, kuşburnu yağı, jojoba yağı, vazelin ve aquaphor gibi bazı ürünler yer alıyor. Bu ürünleri, cildinizi nemlendirdikten sonra günde bir ya da iki kez uygulamanız yeterlidir.

9. Cildinizi İçeriden Nemlendirin

Cildinizi parlak ve sağlıklı tutmanın bir diğer yolu da gün boyunca yeterli nemi aldığınızdan emin olmaktır. Yeterli sıvı almadığınız takdirde cildinizin görünümü etkilenir ve kurumaya karşı daha duyarlı hale gelir. Susuz kalmamak dışında antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri açısından yüksek besinler tüketmekte bu konuda fayda sağlayabilir. Bu besinler, hücrelerinizi çevresel hasarlardan korur ve vücudunuzun cilt hücreleri de dahil olmak üzere sağlıklı hücreler yapmasına yardımcı olur.

10. Tahriş Etmeyen Kumaşlar Tercih Edin

Herhangi bir cilt sorunu yaşadığınızda, sert kumaşlar giymekten kaçınmalısınız. Vücudunuzdaki cilt ekstra kuru ise, ekstra fiziksel tahrişten kaçınmak için bol, rahat ve doğal kumaşlar gitmeyi tercih etmelisiniz. Aynı zamanda çamaşırlarınızı normal deterjan yerine hassas ciltler için formüle edilmiş, sert kimyasallar ve kokular içermeyen deterjanlar kullanın.

11. Eldiven Giyin

Ellerinizi çevresel etkenlerden korumak için eldivenler kullanabilirsiniz. Bu nedenle ellerinizi korumak için soğuğa çıkarken eldiven takın ve bulaşık yıkarken de bir çift silikon eldiven kullanın. Cildinize temas eden kuru havayı ve sıcak suyu engellediğinizde, ellerinizi pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olursunuz.

Kuru Cilt İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Yukarıda bahsettiğimiz adımları evde uygulamanıza rağmen, kuru cilt belirtileriniz hale devam eder ve daha da kötüye giderse, bir sağlık uzmanına ya da dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir.

Sonuç

Kış aylarında sadece yüzünüzün değil, aynı zamanda ellerinizin, ayaklarınızın ve diğer bölgelerinizin kuru ve pul pul olması nadir değildir. Cildinizi sağlıklı tutmanın sırrı, cildi doğru ürünler ile sık sık nemlendirmekten geçer. Peeling, sıcak su ve diğer cilt bakım tedavilerinin yanı sıra cilt kuruluğuna iyi gelen krem veya nemlendirici kullanmak, tahriş edici olmayan kumaşlar ve eldivenler takmak yeterince nemli kalmanızı sağlar. Eğer bu yöntemler ile kuru cilt belirtileri halen geçmezse, bahsettiğimiz gibi doğru tedavi yöntemi için bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru ciltler için ne yapmak lazım?

Yüzü tahriş etmeyen ve yoğun nem veren krem temizleyicileri kullanabilirsiniz. Vücudunuz için ise, kuru ciltler için özel olarak tasarlanmış duş jellerini tercih edebilirsiniz.

Cilt kuruluğu neden olur?

Hava şartları, ısınma şekli, sıcak banyo ve duşlar, sert sabun ve deterjanlar, yeterli sıvı alınmaması, diğer cilt rahatsızlıkları ve bazı ilaçlar.

Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur?

Cildiniz aşırı kuruluktan dolayı pul pul dökülüyorsa, A vitamini eksikliği söz konusu olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.