Hamilelikte enerji artırımı için spor yapan kadın

Hamilelikte Enerji Artırmanın 10 Yolu

Hamilelikte enerji artırmak için kendinize yeni yollar arayabilirsiniz. Gebeliğiniz boyunca kendinde eski enerjinizi bulamayıp, gün boyu yorgun hissetmek istemiyorsanız, makalemizden enerji artırmanın 10 yolunu inceleyebilirsiniz.

Gebelikte Enerji İhtiyacı

Gebelik, ne kadar özel bir durum olsa da bir bebeği büyütmek oldukça yorucu bir iştir. Bebeğiniz karnınızda gelişmeye başladığı andan itibaren yorgun hissetmeniz, hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bebek büyüdükçe yorgunluğun artması oldukça olasıdır.

Vücudunuzda bir başka insanı yetiştirmek, daha fazla kalori, besin ve enerji ihtiyacını doğurmaktadır. Gerekli vitamin ve proteinleri gıdalardan alarak yüksek enerji sağlamak, kendinizi hamilelik döneminde daha iyi hissetmeniz konusunda önemlidir. Gebelikte enerji veren besinler ve tüm doğal yolları keşfetmek için tercih edebileceklerinizi maddeler halinde sizler için hazırladık. Bunlar arasında;

1. İyi Bir Uyku

Hamilelik boyunca hissedilen yorulma hissinin en iyi çözümü, uykunuzu alabilmekten geçiyor. gebelikte enerjik olabilmek için uykunuzu bir programla belirlemeye ve gün içerisinde uyku şekerlemeleri yapmanız önemlidir. Hem ruhen hem de fiziksel anlamda size iyi gelecek olan uyku molaları dışında, gece en az 7 saat uyumanız gerektiğini unutmamalısınız. Uyurken hem vücudunuz hem de zihniniz dinlenerek, yeni güne daha enerjik başlamanıza imkan sağlayacaktır. Hamilelik döneminde daha fazla uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmayın ve kendinize fazla yüklenmeden düzenli bir uyku programı oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

2. Egzersizi İhmal Etmeyin

Gebelik yorgunluğu için önerilerden biride hafif egzersizler yapmaktır. Yorgun hissettiğiniz için egzersiz yapmak gözünüzde büyüyebilir ancak bahsettiğimiz gibi hafif egzersizler sizi yormayacak ve aşırı kilo alımını engelleyecektir. Doktorunuza sorarak uygulayacağınız hafif hamilelik egzersizleri sayesinde kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenin mümkün. Hamilelikte enerji artırmak için kullanılan yöntemler arasına egzersizleri ekleyip, kendi ve bebeğinizin sağlığı için bir adım atın.

3. Su İçmeyi Unutmayın

Susuzluk çekme, hamilelik döneminde artan sorunlardan biridir. Normalde aldığınızdan daha fazla sıvı ihtiyacı ortaya çıkartan hamilelik döneminde susuz kalmak ciddi belirtilere sebep olmaktadır. Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi gibi sorunları ortaya çıkartacağı için 2 litrenin altına düşürmeden su içmeye özen göstermelisiniz.

4. Enerji Veren Besinler Tüketin

Gebelikte enerji veren besinler tüketerek, gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi doğal yollardan alabilirsiniz. Gıdaların çok önemli olduğu hamilelik döneminde, ihtiyacımız olan protein ve vitaminleri doğal yollardan alabilmek için, bu açıdan zengin besinlere yönelik beslenme programı uygulamak gerekir. Hamilelikte enerji veren besinler arasında;

 • Fındık
 • Portakal
 • Yulaf
 • Çikolata (kararında tüketilmeli)
 • Muz
 • Mango
 • Tatlı patates
 • Somon balığı
 • Kinoa
 • Yağsız et
 • Süt
 • Peynir
 • Yumurta

olarak bahsedilebilir. Hamilelikte hem kendinize hem de bebeğinize fayda sağlayacak olan bu besinler sayesinde hamilelikte enerji ihtiyacını karşılamış olursunuz. Önerilerin hepsini kararında tüketmek ve tüketmeden öncesinde doktorunuza danışmayı lütfen unutmayın.

5. Sık Sık Atıştırmalıklar Yiyin

Gebelik döneminde normalden daha hızlı acıktığınızı hissedebilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alması için hamilelik öncesi dönemdeki beslenmenizden daha farklı bir beslenme programı uygulamanız gerekebilir. Örneğin, daha büyük porsiyonları 2 öğünde tüketirken, hamilelik döneminde küçük porsiyonları sık atıştırmalıklarla destekleyebilirsiniz.  Normal yemeklerinize ekleyeceğiniz ekstra atıştırmalık öğünler sayesinde ihtiyacınız olan ek gıda alımını sağlayabilirsiniz. Böylelikle bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi alabilirsiniz.

6. Ev Yapımı Enerji İçecekleri İçin

Gebelikte enerji içecekleri kullanımı oldukça yaygındır. Enerjinizi yükseltecek olan içecekler için hazır enerji içecekleri yerine kendinizin yapacağı ev yapımı enerji içecekleri tercih edilebilir. Yulaf, süt ve sevdiğiniz meyvelerin oluşumundan hazırlayacağınız sağlıklı smoothiler sayesinde gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi depolayabilirsiniz.

7. Enerji İçin Kuruyemiş Tüketin

Yoğun günlerinizde her zaman düzenli beslenme şansı bulamayabilirsiniz. Akşama doğru biten enerjinizi toplamak için yanınızda kuruyemiş bulundurabilirsiniz. Fındık, fıstık, badem, kuru üzüm tatlı-tuzlu kuruyemiş türleriyle açlığınızı biraz olsun bastırmanız mümkün. Hem sağlıklı bir atıştırmalık hem de iki öğün arasında çok acıkmamanızı sağlayacak olan kuruyemişler, hamilelikte enerji artırmanın doğal yolları arasında yer alıyor.

8. Demir Açısından Yüksek Besinler Tüketin

Gebelik yorgunluğunun enerjinizi etkilemesine izin vermemek için kan yapımına yardımcı besinler tüketmenizde fayda bulunuyor. Hamilelikte kansızlık sıklıkla karşılaşılan bir durum olmakla beraber, bu dönemde kan seviyelerinin kontrolü oldukça önemlidir. Doktorunuzun yapacağı testler sonrasında bir düşüklük tespit edilirse, diyetinize bu besinleri ekleyebilirsiniz. Hamilelikte kan yapan besinler arasında;

 • Ispanak
 • Mercimek
 • Yağsız kırmızı et
 • Kuru fasulye
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Pekmez
 • Siyah kuru üzüm

diyetinize ekleyebileceğiniz kan yapan gıdalar arasında yer alıyor. Besinleri diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

9. Kafein Alımını Sınırlandırın!

Hamilelikte kafein alımı, anne ve bebek sağlığı için sınırlandırılması gerekenler arasında yer almaktadır. Yorgunluğa, uykusuzluğa iyi geleceği düşünülerek normalden daha fazla tüketilen kahveler durumu kurtarsa da akşam uykusuzluğu olarak size geri dönebilir. Hamilelerde kafein tüketimi günlük 300 mg’dan fazla olmamalı. Tavsiye edilen orandan daha fazla tüketilmesi durumunda annede uykusuzluk ve uyku programında istemsiz değişikliklere sebep olabilir. Bu nedenle hamilelikte enerjinizi korumak istiyorsanız, kahve tüketiminizi kontrol altına almalısınız.

10. Rahatlayın ve Dinlenin

Hamilelikte enerji artırmak için en iyi yollar arasında rahatlamak ve dinlenmek yer alıyor. Stresten uzak durmak sanıldığı kadar kolay olmasa da sorunlardan olabildiğince uzaklaşıp zihninizi rahatlatmanız çok önemli. Bunun için hamile yogası ve meditasyon denemenizde fayda var.

Zihniniz gibi bedeninizin de dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kendi sınırlarınızı  açmak için bedeninize fazla yüklenmeniz, size ve taşıdığınız cana zarar verecektir. Zihninizi ve bedeninizi dinleyerek, dinlenmek için kendinize vakit yaratın ve daha enerjik şekilde günün kalanına devam edin.

Hamilelikte Enerji Artırmanın 10 Yolu: Sonuç

Gebelik yorgunluğunun modunuzu düşürmesine izin vermeyin. Hamileliğiniz ilerledikçe artacak olan yorgun hissetme hissinin şimdiden önüne geçebilmek adına 10 tavsiyemizi hayatınıza dahil edebilirsiniz. Günlük aktivitelerinizi engellemeden uygulayabileceğiniz bu adımlar sayesinde daha enerjik ve rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz. Bol bol dinlenin ve bu mucizevi dönemin tadını çıkarın. Gebelik dönemine dair tüm merak ettikleriniz için Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarımıza randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte enerji artırımı için günde kaç dakika egzersiz yapılmalı?

Kendinizi yormadan yapacağınız 20- 30 dakikalık egzersizler, zinde ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

Hamilelikte bebek cinsiyetiyle uykunun bir alakası var mı?

Hamilelik döneminde uyku ve yorgunluğun bebeğin cinsiyetiyle bir alakası yoktur. Uyku durumunuzdan cinsiyet tahmini yapılması doğru değildir.

Hamilelikte aşırı halsiz hissetmek normal mi?

Büyüyen bebeğinizin ve değişen hormonların ilk belirtileri yorgunluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yükselen progesteron hormonu, hamilelikte yorgunluğa neden olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorlarımız

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.