Lasik Lazer Göz Ameliyatı

Lasik Lazer Göz Ameliyatı

Lasik lazer göz ameliyatı, korneanın ön bölümünden lazer yardımıyla bir tabakanın kaldırılması ve alt bölgeye excimer lazer uygulanmasıdır. Bu sayede hastanın göz numarası tedavi edilebilmektedir. Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, lasik göz ameliyatı hakkında bilgi verdiler.

Lasik Lazer Nedir?

Lasik göz ameliyatı, astigmat, miyop ve hipermetrop hastaları için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastalara özel bir lazer tedavisi yapılır. Ancak hastaların 18 yaşını aşmış olması gerekir. Hastanın gözlük numarasının ilerlemiyor olması çok önemlidir. Bu iki şartı karşılayan hastalara, detaylı bir göz muayenesi yapılmalıdır. Muayenede şunlara bakılması gerekmektedir:

  • Lazer uygulanacak kornea tabakasının incelenmesi
  • Göz yüzeyi haritalarının incelenmesi
  • Kornea kalınlığının ölçülmesi

Lasik Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı lasik tekniğiyle gerçekleştirilirken, iki gözün de operasyona alınmasında bir engel bulunmamaktadır. Operasyon, lokal anestezi ile yapılır ve hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Hastaların gündelik yaşamlarına rahatlıkla dönmesi için 1 gün istirahat etmeleri tavsiye edilir. İşlem toplamda 15 dakika kadar sürmektedir. Araştırmalar lasik ameliyatının, bugün tüm dünyada en çok tercih edilen lazer cerrahisi olduğunu ortaya koymaktadır. Lasik lazer Avicenna göz ameliyatı sonrasında hastalar, gözlüklerinden ve lenslerinden kurtularak, daha özgür bir hayata geçiş yaparlar. Hastaların operasyondan sonra gözlerinde, dışarıdan fark edilebilecek herhangi bir yapısal değişiklik yaşanmamaktadır.

Lasik ve Lasek Göz Ameliyatı Arasındaki Farklar

Lasek operasyonu, genellikle kornea yapısı ince olan hastalara uygulanmaktadır. Ancak tek kıstas elbette bu değildir. Doktorlar duruma göre lasik ameliyat yapılabilecek hastalara, kendileri öyle uygun gördükleri için lasek operasyonu yapabilirler. Burada doktorun yapacağı değerlendirme etkili olmaktadır. Lasik ile lasek arasındaki farklardan en büyüğü, iyileşme sürecidir. Lasik lazer göz ameliyatı sonrası iyileşme süreci, lasek lazer göz ameliyatına göre daha kısadır. Lasek göz ameliyatlarında iyileşme süreleri 1 ayı geçebilmektedir. İşlemden sonraki ilk 3 günde ağrılar yaşanabilir. Genel olarak lasek operasyonunun, lasike göre daha zorlayıcı bir operasyon olduğu söylenebilir.

Lasik ve PRK Göz Ameliyatı Arasındaki Farklar

PRK göz ameliyatı ile lasik lazer göz ameliyatı arasındaki en büyük fark, işleme başlanırken atılan ilk adımdır. Lasik operasyonunda, korneaya flep atılır. Ardından flep, altında bulunan korneanın ortaya çıkması için kaldırılır ve kornea lazerle şekillendirilir. PRK cerrahisinde ise, korneanın ince olan dış yüzeyi hastadan alınır. Bu dış yüzeye epitel doku adı verilmektedir. Hastanın korneasına lazer ile şekillendirme yapılır. Hastanın epitel dokusunun yeniden kendi kendisine oluşması beklenir.

Kimlere LASIK Lazer Göz Ameliyatı Yapılabilir?

Genel olarak lasik lazer göz ameliyatının en büyük artısı, nadir problemleri bulunan insanlar dışında, hemen hemen herkese uygulanabilmesidir. Astigmat, yakın ya da uzak görüş problemleri olan hastalar için uygulanabilen bu cerrahi işlem, oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar vermektedir. Bununla beraber hastaların iyileşme sürecinin çabucak bitmesi de, önemli avantajlarından birisidir. Bu sebeple LASIK cerrahisi için uygun olan hastalara, genel olarak bu uygulama yapılmaktadır. Fakat LASIK işleminin korneası fazla ince olan ya da gözleri kuru olan insanlara uygun olmadığı unutulmamalıdır. Bununla beraber hastaya flep atılacağı için, işlemin belli oranda bir riski de bulunmaktadır. Bu yüzden genel olarak gözlerine darbe alma ihtimali yüksek olan sporlarla uğraşan ya da benzeri riskleri bulunduran mesleklerde çalışanların, lasik ameliyat yaptırması uygun görülmemektedir.

Lasik Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Lasik işleminde hastanın epitel dokusu sağlam kalmaktadır. Böylece hastanın görüş kabiliyeti, ilk andan itibaren daha iyi duruma gelir. Hastalar bu durumu mucizevi olarak değerlendirmektedir. Hastanın operasyon sonrasındaki iyileşme süreci çok hızlı ilerler. İşlem sonrasında hastalar, 24 saatlik dinlenmenin ardından iş yaşamına geri dönebilmektedir. Aynı şekilde görme kabiliyeti de, maksimum iki gün içerisinde çok iyi seviyelere ulaşmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz lazer ameliyatı fiyatı ne kadar?

Göz çizdirme ameliyatı fiyatları 3.000 ile 15.000 arasında değişkenlik göstermektedir.

Lasik ameliyatı kaç dakika sürer?

Toplam 15 dakika süren bir ameliyattır. Lazerin uygulanma süresi ise 20 saniyedir.

Göz çizdirmek can acıtır mı?

Lazer göz ameliyatı tamamen ağrısız olup, ameliyattan 15 dakika önce hastalara anestezik göz damlası uygulanır.

Lasik kaç günde iyileşir?

İyileşme süreci 3 gündür.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Göz Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.