Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi

lazer ile idrar kaçırma tedavisi görseli

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Lazerle idrar kaçırma tedavisi, günlük yaşamda kişileri zor duruma sokan idrar kaçırma probleminde oldukça etkili bir tedavi şeklidir. Cerrahi tedavilere alternatif olarak uygulanan konforlu bir tedavi şekli olması sebebiyle özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedir?

Uluslararası Kontinans Derneği’nin tanımlamasına göre objektif olarak gösterilen sosyal ve hijyenik açıdan sorun yaratan istemsiz idrar kaçırmaya ‘üriner İnkontinans’ denilmektedir. Bununla birlikte kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği organ olan vajina, kas ve bağ dokusundan oluşmuştur. Yaş ilerledikçe dokularda istemediğimiz değişiklikler ortaya çıkar.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

Bir kadın güldüğünde, öksürdüğünde, spor yaparken veya basamak inerken idrar kanalından az ya da çok idrar kaçırıyorsa bu sorunla yüz yüzedir. Bununla birlikte idrara çıkma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsa da idrar inkontinansı sorunuyla karşı karşıya demektir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda %40’lara, menopoz döneminde ise %60’lara varan sıklıkta görülmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kronik hale gelerek kadının yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Destek dokularda kollajen liflerin sayısı azalır ve düzensizleşir. Bununla birlikte bu hastalık, bağ dokusunun zayıflığı, genetik yatkınlık dışında, gebelikler, normal doğum ve kilo alımına bağlı olarak gelişmektedir. Aynı zamanda hormonal bozukluklar, menopoz ve yaş gibi nedenlere de bağlıdır. Tüm bu nedenler yıllar içinde kas ve bağ dokusunun direncinin azalması ile vajinal kanalın genişlemesine sebep olur. Ayrıca bollaşmasına ve gevşemesine de neden olmaktadır. Yaşanan bu değişiklikler kadınlarda idrar kaçırma, ilişkide yetersizlik duygusu, orgazm olamama, vajinadan istenmeyen seslerin gelmesi gibi sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda estetik kaygılar da yaratır.

Erkeklerde mesane duvarının kalıcı zarar görmesi ve kasların zayıflaması, idrar kaçırma nedenleri arasındadır. Bazı erkeklerde idrar kaçırma prostat veya prostat tümörü ameliyatlarının ardından yaşanabilmektedir. Bunun sebebi, idrarı tutmayı sağlayan üretral sfinkter kaslarının ameliyat esnasında zarar görmesidir.

İdrar Kaçırma Tipleri

Genel olarak görülen idrar kaçırma türleri aşağıdaki gibidir:

  • Stres Tipi İdrar Kaçırma: Bu tipte idrar güçsüzleşmiş pelvik taban kasları ve dokular sebebiyle dışarı sızmaktadır. Bu durum kişide psikolojik baskıya sebep olur. Çünkü stres tipi idrar tutamama probleminde hapşırma, öksürme, gülme veya egzersiz yapılan anlarda ortaya çıkmaktadır. Hamilelik dönemleri ve doğum yapmak da bir kadının pelvik taban kaslarını güçsüzleştirir. Bu da hamilelikte idrar kaçırma problemini tetiklemektedir.
  • Urge Tipi (Yetişememe Tipi) İdrar Kaçırma: Urge tipi idrar kaçırmada tuvalete yetişmek için büyük bir aciliyet hissedilmektedir. Ancak kişi tuvalete gidemeden idrarını kaçırır. Bununla birlikte gebelikte idrar kaçırma problemleri genellikle bu tipte olabilmektedir. Aynı zamanda gece idrar kaçırma da bu türde sıklıkla görülür.
  • Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Bu türde mesanenin dolu olduğu anlaşılmamaktadır. İdrar içerde birikir ve ardından idrar kaçırma sorunu meydana gelir. Bu duruma güçsüz mesane kasları, tümörler, bazı ilaçlar veya pelvik yaralanmalar sebep olur. Mesane sinirlerinin hasar görmüş olması nörojenik kaynaklı idrarı tutamama olarak sayılır. Şeker hastalığı gibi durumların sinirleri etkilemesi ile oluşan idrar tutamama problemi de bu gruba girmektedir.
  • Miks Tipi İdrar Kaçırma: Miks tipi idrar tutamamak, stres ve urge tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü hallerde görülmektedir. Bu tipte genel olarak uykuda idrar kaçırma sıklıkla görülmektedir.

İdrar Kaçırmada Teşhis

Öncelikle hastadan kapsamlı bir tıbbi öykü alınır. Bununla birlikte idrar kaçırmayı başlatan durumlar, idrar kaçırmanın şekli ve sıklığı hakkında bilgi edinilir. Şikayetler arasında özellikle yetişkinlerde uykuda idrar kaçırma, sıkışıklık hissi, idrarın farkında olmadan dışarı atılması vb. gibi şikayetlerin varlığında bu hastalıktan şüphelenilmektedir. Hastaya kan şekeri, idrar tahlili ve idrar kültürü yapılmaktadır. Bunlarla birlikte ultrason ve ürodinami testleri de yapılabilmektedir. Altta yatan başka bir sebep olduğu düşünüldüğü takdirde onunla farklı tetkikler de istenebilmektedir.

Detaylı bilgi için, telefon numaranızı girin biz sizi arayalım.

Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi

İnkontinansın tedavisinde sık olarak kullanılan laser teknolojisi, son yıllarda jinekolojide de kullanılmaya başlanmıştır. Uygulama rahatlığı ve yüz güldürücü sonuçları nedeniyle cerrahi tedavilerin başında yerini almaya başlamıştır. Vajinal laser uygulamaları ile idrar kaçırma (incontilase), vajende bollaşma, sarkma, rahim sarkmaları, vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel ilişkide ağrı duyma sorunları tedavi edilmektedir. Genital bölgede renk açma, genital sıkılaştırma ve dolgunluk kazandırma sağlanabilmekte, servikal yara tedavileri yapılabilmektedir.

Lazerle idrar kaçırma tedavisinde, ‘laser’ ile yapılan işlem sayesinde hem yeni kollajen oluşumunu hem de mevcut kollajen dokuların yenilenmesini sağlar. Bunun ardından idrar torbasına destek veren vajinal ve pelvik dokuları sıkılaştırır. Kişiye göre değişmekle birlikte genellikle iki seanslık tedavi sonrası hastaların %80’i kuru kalmaktadır.

Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üriner İnkontinans, hastanın jinekolojik muayenenin ardından kadın-doğum uzmanının uygun gördüğü yöntemle tedavi edilmelidir. Cerrahi tedavinin daha uygun olduğu ya da medikal tedavi ile desteklenmesi gereken durumlar olur.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisinin Yararları ve Avantajları

İdrar kaçırma tedavisi poliklinik şartlarında uygulanan tedavi yöntemidir. Bununla birlikte işlemin süresi, 20-25 arasındadır. Genellikle 3-4 hafta ara ile olmak üzere 1-3 seans uygulanmaktadır. Cerrahi tedavilerin gerektirdiği operasyon öncesi ve sonrası bakım ihtiyacının olmaması, anestezi, kesi ya da dikiş gerektirmemesi, kanama olmaması, hastanın hemen günlük hayatına dönebilmesi gibi üstünlükleri mevcuttur.

Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lazerle idrar kaçırma tedavisi, günlük hayatta kişileri zor duruma sokan bu hastalıkta etkili olan bir tedavi türüdür. Bu tedavi genellikle dört seans olarak yaklaşık 30 dakika uygulanmaktadır. Sağladığı avantajların yanında herhangi bir şekilde anestezi uygulanmaması, dikiş izi veya kesi yapılmaması vardır. Bu şekilde tedavi, kişiler için çok daha konforlu ve risksiz bir hal almaktadır.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar tutamama problemlerinde tedavi şekli yaşanan sağlık sorununun türüne göre değişmektedir. Bu hastalığın genel olarak beş farklı şekilde uygulanan tedavi şekilleri vardır. Bunlar; konservatif tedaviler, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, pelvik taban egzersizleri, lazer ve ilaç tedavileridir. Hastanın sağlık durumuna göre en uygun tedavi şekli doktor tarafından belirlenmektedir. En sık tercih edilen yöntemler lazerle idrar kaçırma tedavileri ve pelvik taban egzersizleri şeklinde olmaktadır.

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma problemlerinde ameliyatlar genel olarak iki teknikler yapılmaktadır. Yalnızca hafif dereceli idrar tutamama sorunu yaşayan bireylere uygulanan ameliyatlar, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Uygulanan teknikler arasında transvajinal tape uygulaması (TVT) ve transobturator tape (TOT) uygulaması şeklindedir. Bu ameliyatların ortak noktası karında veya vajende küçük kesiler açılarak yapılmasıdır. Aralarındaki fark, idrar yollarına gidiş şeklidir. Bununla birlikte en çok tercih edilen TOT tekniğidir.

Bu ameliyatlarda vajinada açılan bu delikler, sadece bir iğnenin geçeceği ebattadır. Şerit halindeki özel bant mesanenin çevresinden geçirilir. Ardından üretra ve mesane kaldırılmaktadır. Cerrah, ameliyat esnasında doğru miktarda destek sağlamak adına bu bandın gerginliğini ayarlar. Ameliyatın ardından takılan bant alınmaz ve artık vücudun bir parçası haline gelir. Bununla birlikte vücudun dışından gözükmez veya sarkmaz.

Jinekolojik Lazer Uygulamaları

Modern tıp teknolojisinin gelişmesiyle daha sık kullanılan lazer tedavileri jinekolojik sorunların tedavisi için de kullanılmaktadır.

Lazerle Vajina Daraltma (Vajinal Tightening) Nedir?

Intimalase, vajinadaki genişleme nedeniyle cinsel hazzı yeterince hissedemeyen, orgazm sorunu yaşayan kadınlarda yıllardır uyguladığımız cerrahi yöntemlerle vajen daraltma işlemlerine iyi bir alternatif oluşturur. Diğer adıyla femilift olarak bilinmektedir. Vajina içine uygulanan laser ile kan akımı artırılmaktadır. Var olan kollajen doku uyarılır, yeni kollajen oluşumu sağlanır ve vajinal sıkılaşma meydana gelir. Vajina sıkılaştırma operasyonlarında vajinanın belirli bir bölümünde daralma sağlanır. Ancak laser uygulamaları ile vajinal kanalın tümü sıkılaşmaktadır. Cerrahi bir işlem olmadığından yüzeysel sinir kesileri meydana gelmez, vajinal duyarlılıkta herhangi bir azalma olmaz. Kanama ya da enfeksiyon gibi bir riski yoktur.

Lazerle Vajen Daraltma Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

İşlem normal jinekolojik muayene masasında yapılmaktadır. 25-30 dakika sürer. Ağrısız olduğu için anestezi gerektirmez. İşlem sonrası günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak cinsel ilişkiye 7 gün sonra girebilirsiniz. Genellikle tek uygulama yeterli olur. Ancak hastanın durumuna göre, etkili bir sonuç elde edebilmek için bir ay ara ile 2-3 kez uygulanmaktadır. Vajen içi basınç ölçülerek yapılan çalışmalarda hastaların %95’inde vajinal sıklığın arttığı gözlenmiştir. Bununla birlikte ve %97 memnuniyet bildirilmiştir. Herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Vajen Gençleştirme (Vajinal Rejuvenasyon) Nedir?

Özellikle menopozdaki kadınlarda ve doğumun hemen sonrasında östrojen hormonunun düşer. Buna bağlı olarak vajinal mukozada zayıflama, kaşıntı, yanma, kuruluk ve cinsel ilişki sırasında acı hissetme meydana gelir. Kadınların önemli cinsel sorunlarından biri olan vajina kuruluğu, laser ışınlarının dokuda oluşturduğu termal etkiyle meydana gelen yeni kollajen aktivitesi sayesinde tedavi edilmektedir. Yaklaşık 20 dakikalık seanslarla üç ay içerisinde hastaların %70’inde kuruluğun tamamen geçtiği, %30’unda hissedilir derecede azaldığı bildirilir. İşlem emziren kadınlara uygulanabilir ve rahim içi araç (spiral) kullanımı engel teşkil etmez.

Genital Renk Açma (Bleeching) Nedir?

Kadın dış genital bölgesi (vulva)’inde renk değişimleri meydana gelmesi istenmeyen bir durumdur. Deriye rengini veren melanin pigmentinin birikimine bağlı olan bu koyulaşma laser ile melanin salgılayan hücrelerin tahrip edilmesini sağlar. Bununla birlikte birkaç mm derinlikteki deri tabakasının dökülüp alttan yeni ve parlak cilt tabakasının oluşmasını sağlamaktadır.
Kolay bir uygulama olup 20-30 dakika sürer. Oluşabilecek minimal ağrı için işlem öncesi lokal anestezik kremler uygulanır. İşlemden sonra bir miktar yanma olabilir ancak birkaç saat sonra azalmaktadır. Günlük hayata hemen dönülmektedir. Cinsel ilişkiye bir hafta sonra izin verilmektedir. İşlem cildin birkaç mm derinlikteki kısmına uygulandığı için rahim, yumurtalıklar ve tüpler gibi iç organlara zarar vermez. Gebelikte uygulanmaz. Genellikle tek uygulama yeterlidir. Kişinin cilt yapısına ve koyulaşmanın derecesine göre birden çok uygulama gerekir.

Sıklıkla uyguladığımız tedavi bu tedavi protokolleri dışında laser ile labioplasti (dış dudakların düzeltilmesi), rahim ağzı yaralarının ve genital siğillerin tedavisi de yapılabilmektedir. Son zamanlarda sık tekrarlayan vajinal kandidiasis (mantar) olgularında da oldukça iyi sonuçlar almaktayız.

Genital Laser Tedavisi

Genital laser uygulanacak her hastaya öncesinde jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılarak ek bir sağlık sorunu olup olmadığı araştırılır. Vajinal enfeksiyon saptanırsa tedavi edilmeli, servikal smear alınır. Aynı zamanda cerrahi mi laser mi kararı hekiminizin yapacağı muayene sonrasında verilebilecek bir karardır. Kimi zaman hem medikal hem cerrahi yöntemler laserle kombine edilerek çok daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Farklı uygulamalar aynı seansta yapılmaktadır. Bununla birlikte yeni doğum yapmış kadınlarda doğum sonrası toparlanma beklendikten sonra ortalama iki aylık bir süre sonunda uygulanması gerekir.

Lazer Uygulaması Tedavisinin Yararları ve Avantajları

İşlemler kadınlarda psikolojik rahatlama sağlayarak kendine güvenini artırmakta hem sosyal hayatı hem de cinse yaşamı olumlu etkilemektedir. Türk Jinekoloji ve Obtetri Derneği, Kozmetik Jinekolojiyi çalışma alanlarından biri olarak resmen kabul etmekte ve jinekologların gerekli eğitimi aldıktan sonra laser kullanabileceklerini, ciltte, karında ve genital bölgede kozmetik amaçlı enjeksiyonlar, düzeltici operasyonlar yapabileceklerini belirtmektedir.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Sık Sorulan Sorular

Lazerle idrar kaçırma tedavisi riskli midir?

Lazer ile idrar kaçırma tedavisi en az riskli tedavi türlerinden biridir. Cerrahi tedavilerin gerektirdiği operasyon öncesi ve sonrası bakım ihtiyacının olmaması, anestezi, kesi ya da dikiş gerektirmemesi, kanama olmaması, hastanın hemen günlük hayatına dönebilmesi gibi üstünlükleri mevcuttur.

Lazer ile idrar kaçırma tedavisi hangi tip idrar probleminde görülmektedir?

Lazerle idrar kaçırma tedavisi tüm idrar tutamama sorunları için etkili bir tedavi yöntemidir. Hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve hastalığın tipine göre uygulanıp uygulanmayacağına ise alanında uzman bir hekim tarafından karar verilmektedir.

Lazer ile idrar kaçırma tedavisi sonrası komplikasyon gelişir mi?

Lazer ile idrar kaçırma tedavisinin bilinen ciddi bir komplikasyonu bulunmamaktadır. Sadece operasyon sırasında ısı artışına bağlı olarak hastalar ısıyı hissettiklerini ifade etmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣