Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma: Doktor Ayşe Veyhürda Dikmen – Kısa Video

Kadınlarda İdrar Kaçırma: Doktor Ayşe Veyhürda Dikmen – Podcast

 • Nedir

  İdrar kaçırma, kişinin kendi kontrolü dışında gerçekleşen alt ıslatma durumudur.

 • Belirtileri

  İç çamaşırda lekelenme, ıslanma ve mesanede baskı şeklinde belirtilerle fark edilebilir.

 • Nedenleri

  Çok sayıda nedeni vardır. Genel olarak genetik nedenlerle ya da gebelikle beraber ortaya çıkmaktadır.

 • Tedavisi

  İdrar kaçırmanın konservatif, ilaç ve cerrahi olmak üzere 3 çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorları, kadınlarda idrar kaçırma hakkında merak edilenleri anlattı. Dikmen, bayanlarda idrar kaçırma, alt ıslatma, altına kaçırma gibi problemlerin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini detaylandırdı. Peki, idrar kaçırma nedir? İdrar kaçırma sebepleri nelerdir? Gebelikte idrar kaçırma normal mi? Hamilelikte idrar kaçırma durumuna karşı neler yapılabilir? Gece altını ıslatma ve gece idrar kaçırma sorunlarına karşı merak edilen her şey, kadınlarda idrar kaçırma podcast yayınında.

Bayanlarda İdrar Kaçırma

Bayanlarda idrar kaçırma günümüzde oldukça yaygın ve rahatsız edici bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Alt ıslatma veya altına kaçırma sorunuyla karşı karşıya olan kadınlar, internet üzerinden kadınlarda idrar tutamama, altına kaçıran kadınlar, idrar kaçırma ameliyatı gibi çeşitli araştırmalar yapıyorlar. Kadınların kendi kontrolleri dışında gerçekleşen idrar tutamama sorununa bayanlarda idrar kaçırma denmektedir. Hemen hemen her kadın için önemli bir sağlık sorunu olan bu durum, özellikle menopoz sonrası dönemde olan kadın için çok daha büyük sorunlar yaratmaktadır. Altına kaçıran kadınlar için hem sosyal yaşam hem de hijyen büyük dert haline gelebilmektedir. Bu tip konularda problem yaşayan kadınların bir üroloji uzmanına görünmeleri tavsiye edilmektedir.

Enürezis

Enürezis halk dilinde alt ıslatma olarak bilinmektedir. Ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalıktır. Gece altını ıslatma ya da gece idrar kaçırma enürezis nokturna olarak tanımlanır. Hem gündüzleri hem de geceleri genel bir altına kaçırma durumu var ise buna, enürezis diurna adı verilmektedir.

Alt Islatma

Kadınlarda idrar kaçırma sorunları genel olarak genital organ sarkması ile beraber görülmektedir. Dolayısıyla tedavisinde idrar kaçırma ameliyatı olarak rekonstriktif pelvik cerrahi uygulanabilmektedir. Alt ıslatma, üroloji ve kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalının ortak ilgi alanıdır. Altına kaçırma, menopoza girmeyen kadınların yüzde 10 ile 30’u arasında, menopozu atlatan kadınların ise yüzde 35 ile 56’sı arasında görülebilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma durumuyla karşı karşıya kalmış olan kadınlar, idrar kaçırma nedir araştırması gayreti gösterirler. Bu gibi idrar kaçırma nedir ve idrar kaçırma sebepleri araştırmaları yapan kadınlar, genel olarak istem dışı alt ıslatma sorunu yaşamaktadırlar. İdrar kaçırma, mesanedeki idrarı atma gücünün, idrar kanallarındaki idrarı tutma gücünü aşması durumudur. Oldukça yaygın görülür.

Bayanlarda İdrar Kaçırma Tipleri

Bayanlarda idrar kaçırma tipleri üçe ayrılmaktadır. İlki oldukça yaygın görülen sıkışmaya bağlı idrar kaçırma olarak karşımıza çıkar. Bu sorun genel olarak mesanenin idrarı olması gerektiği kadar depolayamamasından kaynaklanır. Mesane henüz tam dolamadan altına kaçırma durumu yaşanır. Hemen hemen idrar kaçırmaların yüzde 20’si sıkışmaya bağlı olarak görülmektedir. Bir diğer idrar kaçırma türü ise stret tipidir. Stres tipi idrar kaçırma genel olarak öksürme, aksırma, gülme ya da efor sarf etme anlarında görülebilmektedir. Kadınlarda idrar kaçırma sorunu yaşayan hastaların yüzde 50’si bu şekilde idrar kaçırmaktan şikayetçidir. Son idrar kaçırma tipi ise, üstte yer alan iki durumun bir arada görüldüğü alt ıslatma tipidir. Yani hem aşırı çiş gelme duygusu ile idrar kaçırma ya da örneğin öksürürken idrar kaçırma durumları beraber görülmektedir. Hastaların yüzde 30’u bu tipin içerisine girmektedirler.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri oldukça merak edilen bir konudur. Kadınlarda idrar tutamama problemi yaşayan her kadın, kadınlarda idrar kaçırma neden olur diye merak etmektedir. İdrar kaçırma sebepleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Aileden gelen yatkınlıklar. Eğer anne ya da kız kardeşlerde var ise, risk faktörü artar
 • Yaşlılık
 • Hamilelik ve doğum yapma
 • Kadın doğum ameliyatları geçmişi
 • Kanser sebebiyle ışın tedavisi görmüş olma
 • Tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları
 • Sık alkol alma durumu
 • Mesane sinirine etki yapan bel fıtığı, demans gibi hastalıklar
 • Menopoz
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Kalp hastalıkları
 • Kronik akciğer hastalıkları
 • Kabızlık
 • Hareketsiz yaşam stili

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri – Kısa Video

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. 3 farklı yöntem ile altına kaçıran kadınlar tedavi edilebilmektedirler.

Konservatif Tedaviler

Genel olarak kilo verdirme, hareketsiz yaşama bir son verdirme, egzersiz ve spor yaptırma, sigarayı bıraktırma, idrar kaçırmaya sebep olabilecek ilaçların bıraktırılması, sıvı tüketimini kontrol altına alma, kahve, çay, kola içmenin bir düzene sokulması, kabızlık tedavisi, çiş tutma teknikleri ve pozisyonlarının öğretilmesi gibi tedavilerin tümü konservatif tedaviler içerisindedir. Bu tedavi yöntemleri ile kadınlarda idrar kaçırma tedavisi sağlanmış olur. Yine bu tedavi yöntemlerinin erkeklerde idrar kaçırma tedavilerinden farklı olmadığını da söylemek gerekir.

İdrar Kaçırma İlacı

İdrar kaçırma sebepleri değişkenlik gösterse de idrar kaçırma ilacı tedavisi uygulanabilmektedir. Özellikle sıkışma tipi altına kaçırma problemlerimde idrar kaçırma ilacı tedavisi etkili olabilmektedir. Öte yandan bu tarz idrar kaçırma ilacı kullanımında mutlaka bir üroloji doktoruna görünmek gerekmektedir. Zira, bu ilaçlar çeşitli yan etkilere neden olabilmekte, başka kullanılan ilaçlar var ise, onlarla etkileşime girebilmektedir.

Cerrahi Operasyonlar

Yaşama tarzında değişime gidemeyen ya da şikayetleri artarak devam eden hastalar için son çare ise cerrahi operasyonlar olarak karşımıza çıkar. İdrar kaçırma ilacı tedavisi yeterli olmayan hastalarda da cerrahi operasyonlar bir seçenek olarak görülebilmektedir. Bazı hastalar ise yaşam kalitesinden ödün vermek istemeyerek cerrahi operasyonları tercih edebilmektedirler.

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Bayanlarda idrar kaçırma genelde gebelikte idrar kaçırma olarak da ortaya çıkabilmektedir. Hamilelikte idrar kaçırma, oldukça sık görülen bir durumdur. Her üç kadından birisi altını ıslatma problemi yaşamaktadır. Bu kadınların yüzde 65’i ise, gebelik esnasında ve gebelik sonrasında bu problemi yaşamaktadırlar. İdrarı depolamakla görevli olan mesane, belli bir oranda dolduktan sonra, merkezi sinir sistemi tarafından verilen emir kapsamında kasılmaya ve idrarı boşaltmaya çalışmaya başlar. Mesaneden dışarıya idrarı yollamakla görevli olan üretra ise, öksürmek gibi karın bölgesindeki basıncın arttığı durumlarda, idrarın tutulabilmesini sağlar. Bu göreviyle adeta bir musluk gibi çalışır. Mesane ise, karın içerisinde çok sayıda organa komşudur ve onlardan kaynaklı basınçtan etkilenir. Bir başka deyişle mesane, hamilelikte büyüyen karın bölgesinin baskısını hisseder. Hamilelikte idrar kaçırma işte bu sebeple sık görülen bir durumdur.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Hamile kadınlarda karın bölgesinin büyümesi, gebelikte idrar kaçırma sorununa neden olmaktadır. Karnın büyümesiyle birlikte mesaneye uygulanan baskı artar. Aynı zamanda mesane kapasitesi de büyük oranda küçülme yaşar. Gebelikte idrar kaçırma başka sebeplerle de görülebilmektedir. Diğer büyük sebeplerin başında ise fiziksel değişiklikler gelmektedir. Hamilelikte birlikte artış gösteren progesteron ve relaksin hormonları, mesaneye alt taraftan destek veren kas ve ağ dokularında gevşemeye sebep olabilmektedir. Bu da gebelikte idrar kaçırma probleminin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Hamilelik Sonrası İdrar Kaçırma

Anne adaylarını en çok düşündüren konulardan birisi de hamilelik sonrası idrar kaçırma. Yeni gebe kalan anne adayları, gebelikte idrar kaçırma için psikolojik olarak hazırlıklı olsalar da, hamilelik sonrası idrar kaçırma yaşamaktan oldukça korkarlar. Peki, hamilelikte idrar kaçırma, doğum sonrasında da deva eder mi? Bu sorunun oldukça basit bir yanıtı var. Hamilelikte idrar kaçırma yaşayan kadınların yalnızca yüzde 6 gibi bir kısmı, gebelik sonrasında da idrar kaçırmaya devam etmektedir. Kadınlarda idrar kaçırma sorunları, hamilelik sürecinde yaşanan fiziksel değişimlerin doğum sonrası normale dönmesiyle çoğu zaman biterler. Öte yandan müdahaleli doğum, uzayan doğumlar, 30 yaş üstü doğum ya da birden fazla doğum yapmış olma gibi durumlar da hamilelik sonrası idrar kaçırma nedenleri arasında sayılabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Mesanede gelişen enfeksiyonlar, vajina enfeksiyonları, mesane taşları, zorlu doğumlar, hormonsal değişimler, mesane tümörleri, sinirsel hastalıklar ve mesane çıkışı tıkanıklıklar idrar kaçırma nedenleri arasındadır.

İdrar kaçırma hissedilir mi?

Bu durum istemsiz bir şekilde damla damla ya da aniden sızması ile başlar. Bunun dışında idrar yapamamak, mesane enfeksiyonu olmaksızın idrara çıkarken ağrı olması gibi belirtiler ile hissedilir.

İdrar tutamama psikolojik olabilir mi?

Evet, psikolojik olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca ayaklardan üşütülmesi ya da su ile çok fazla uğraşılması gibi nedenlerden dolayı da meydana gelebilir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.