Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Lazer ile hemoroid tedavisi, hasta için çok konforlu ve pratik olması nedeniyle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir. Yaklaşık 20-25 dakika süren bu işlemin ardından hastalar kısa süre içinde hastaneden taburcu edilmektedir. İşlem sonrası komplikasyon görülme olasılığı ise çok düşüktür.

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid, rektum ve anüsün alt kısmında bulunan genişlemiş damarlara verilen isimdir. Buradaki damarlar bazı durumlarda çok fazla genişleyerek şişer ve tahriş olurlar. Buna bağlı olarak makatın dışına çıkıp, sarkarlar. İç ve dış hemoroid olarak iki şekilde görülmektedir. Makatın görünmeyen ve hissedilmeyecek kadar derin bir noktasında çıkanlar iç hemoroid, dış çeperinde oluşanlar ise dış hemoroidlerdir. Bazı vakalarda ise kan pıhtısı nedeniyle hemoroidin rengi mor veya mavi renkli olabilmektedir. Bu duruma tromboz adı verilir. Genellikle kendini kanam veya kaşıntı belirtileri ile gösterir.

Hemoroid Belirtileri

Basur oluştuğunda görülen belirtiler, evresine göre değişmektedir. Ancak genel olarak görülen semptomlar şu şekildedir:

 • Makatta kaşıntı,
 • Ağrı,
 • Kanama,
 • Elle hissedilen şişlik veya tahrişler,
 • Makatta ıslaklık hissi,
 • Akıntı.

Hemoroid Nedenleri

Genel olarak yanlış beslenme ve tuvalet alışkanlıkları sonucu hemoroid oluşumu gözlenebilmektedir. Tuvalette uzun süre kalma, fazla ıkınma, düzenli olmayan yaşam koşulları ve kronik kabızlık gibi problemler basur oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bunların yanında genel olarak görülen nedenler şunlardır:

 • Aşırı baharatlı yiyecek tüketimi,
 • Obezite,
 • Ağır işlerle uğraşma,
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 • Uzun süre ayakta durma,
 • Aktivite eksikliği,
 • Uzun süre hareketsiz oturma,
 • Kronik ishal veya kabızlık,
 • Genetik yatkınlık.

İç Hemoroid Tedavisi

İç hemoroidlerin tedavisi genellikle hastalığın evresine göre yapılmaktadır. Koruyucu tedavilerle birlikte hastalığın durumuna göre cerrahi veya ayaktan girişimler uygulanabilmektedir. Girişimsel yöntemler arasında lastik bant yöntemi ile bağlama, enjeksiyon, ısı ile damar ağının yakılması gibi işlemler bulunmaktadır. Bunların işe yaramadığı veya yaramayacağı düşünülen durumlarda ise cerrahi yöntemlere başvurulur. Bunların arasında standart olarak uygulanan cerrahi yöntemler; hemoroidektomi ve longo yöntemi vardır. Ancak son zamanlarda çok popüler olan lazerle ameliyatsız hemoroid tedavisi iç hemoroidler için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Dış Hemoroid Tedavisi

Makat çevresinde bulunan damarların sarkması ve bağırsak duvarının zayıflaması sebebiyle ortaya çıkan dış hemoroidler, kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Hafif evrede bazı medikal tedavilerle semptomları azaltılabilir, ancak yine de etkili bir tedavi gerektirmektedir. Dış hemoroid lazer tedavisi ile kolaylıkla giderilebilmektedir. Hastalar işlem sonrasında gayet rahat bir süreç geçirmekle birlikte çok fazla ağrı hissetmezler. Aynı zamanda iyileşme hızları çok çabuk olur.

Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid oluşmaya başladıktan ileri evreye gelinceye kadar farklı aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar basurun hangi evrede olduğunu göstermektedir. Basurun 4 evresi vardır. Bunlara ayrıntılı bir şekilde bakacak olursak şu şekildedir:

 • 1. Derece Hemoroid: Bu evrede görünürde herhangi bir belirti yoktur. Ancak elle muayene sırasında teşhis edilebilmektedir. Anüsten 2 veya 4 cm yukarda hafif kabarık bir haldedir. Ancak yüzeyinin tahriş olması durumunda çok az kanama görülebilir. Genellikle tek bulgusu, çok seyrek görülen kanamalardır.
 • 2. Derece Hemoroid: Bu evrede basur, makattan 1 veya 2 cm ölçüde kabarık ve kırmızı bir alan şeklinde bulunur. Normal zamanda fark edilmemekle birlikte, yalnızca kişi tuvalet esnasında ıkındığında ortaya çıkmaktadır. Bu esnada hemoroid elle hissedilebilir. Şiddetli ıkınma olduğu hallerde hemoroid makat dışına çok fazla çıkar ve içeri giremeyecek ölçüde büyür. Buna boğulmuş hemoroid adı verilmektedir. En uygun tedavi lazerle tedavi yöntemidir.
 • 3. Derece Hemoroid: Hasta ıkındığı zaman makatta 1 veya 2 cm ölçüde hemoroid dışarı çıkar. Genellikle hasta eliyle itmediği sürece tekrar içeri giremez. Bu evre, kanama eğilimi fazla olan bir evredir. Aynı zamanda makat bölgesinde kaşıntı, yanma, ıslaklık ve dolgunluk hissi de sık görülen semptomlar arasındadır. Tedavisinde ise genellikle lazer ile hemoroid tedavisi veya lastik ban tercih edilmektedir.
 • 4. Derece Hemoroid: Müdahale edilmeyen hemoroidler zaman içinde daha ileri bir evreye taşınarak günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek bir hale gelmektedir. 4. derece artık hemoroidin en ileri evresidir. Hemoroid, içeri giremeyecek kadar büyümüş ve dışarı çıkmıştır. Hasta otururken bile makat bölgesindeki dolgunluğu ve ıslaklığı hissedebilir. Tedavisi ise cerrahi yöntemler veya evre küçültücü diğer ameliyatsız tekniklerle sınırlıdır.

Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Lazer ile hemoroid tedavisi, hemoroid sorunları için kolay, acısız ve kısa sürede yapılan bir tedavi yöntemi olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte bu tedavide alınan sonuç basurun evresine göre değişmektedir. Lazerle hemoroid ameliyatının en iyi sonuç verdiği evreler birinci, ikinci ve üçüncü derece olan hemoroidlerdir. Modern sağlık teknolojilerinin sunduğu imkanlar neticesinde artık çok sık olarak uygulanan hemoroid lazer ameliyatı, yaklaşık 15-20 dakika arasında sürmektedir. Tedavi sonrasında işlemi yaptıran hastaların çoğu hastaneden aynı gün taburcu olmaktadır. Ancak Avicenna International Hospital’da yapılan lazerle basur ameliyatı sonrasında hastalar, gözlem amaçlı 1 gün yatan hasta katımızda misafir edilmektedir. İşlem genel anestezi ile uygulandığı için anestezinin vücuttan atılma süresi olan 24 saat boyunca hastaların post-op (ameliyat sonrası) tedavisi ve bakımı yapılmaktadır.

Lazer ile Hemoroid Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lazer ameliyatı, normal cerrahi tekniklere göre çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Erken evre hemoroidler için çok etkili olup orta evrede de istenen sonuçlar alınabilmektedir. Basur lazer tedavisi, makatta açılan 1 veya 1,5 cm ölçüsünde bir kesi açılarak yapılmaktadır. Bu kesi üzerinden hemoroid, lazer ışıkları ile eritilerek yok edilmektedir. Bu şekilde kan dolaşımından tamamen ayrılmaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda lazerle yapılan hemoroid ameliyatında makat derisine hiç zarar verilmediği için iyileşme süreci de çok çabuk olmaktadır.

Bu ameliyat sırasında genel anestezi uygulanmaktadır. Ancak makatta herhangi bir dikiş veya yara olmayacağı için hastalar, işlem sonrasında günlük yaşamlarına hemen dönebilirler. Görüldüğü üzere hemoroid tedavisinde lazer yöntemi oldukça pratik ve rahat bir işlemdir. Bu tedavide asıl amaç, damarların bir yapıştırılma tekniği ile kapatılmasıdır. Üstelik klasik cerrahi tekniklere oranla lazer tedavi ile hemoroid tedavisinden sonra basurun tekrar etme olasılığı çok düşüktür.

Lazer ile Hemoroid Tedavisi Sonrası

Lazerle hemoroid ameliyatı olanlar, genellikle işlemden sonra dışkılamada zorluk yaşamazlar. Bununla birlikte işlem bölgesinde çok az derecede bir ağrı ve kanama gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak işlemden sonra bu ağrıların artarak devam ettiği ve hiç düzelme olmadığı durumlarda doktorunuzla mutlaka iletişime geçmeniz gerekir. Ameliyatsız hemoroid tedavisinde komplikasyon görülme olasılığı çok düşüktür, ancak yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Bununla birlikte alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanı tarafından kontrollü bir şekilde yapılan işlemlerin risk barındırma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu sebeple, hemoroid tedavisinde lazer uygulamalarını tercih ettiğiniz takdirde, işlemi yapacak olan hekimin deneyiminden emin olmanız önerilir.

Basur ameliyatı lazerle uygulandığı takdirde, hastaların günlük yaşamlarına dönmeleri çok çabuk olur. Çünkü makat bölgesinde yara, dikiş, aşırı kanama ve ağrı olmayacağından hastalarda hareket kısıtlığı da oluşmaz. Aynı zamanda işlem sırasında kesici delici bir alet kullanılmadığı için kaslar zarar görmez. Bu sebeple dışkı ve gaz çıkaramama veya çıkarmakta zorlanma gibi durumlar yaşanmaz.

Lazer ile Hemoroid Tedavisi Avantajları

Bu işlemin diğer cerrahi tekniklere oranla çok fazla avantajı bulunmaktadır. Büyük bir kesi yapılmadığından işlem esnasında ve sonrasında hastanın daha konforlu bir süreç geçirmesine olanak tanımaktadır. Bununla birlikte lazerle hemoroid tedavisinin sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Makat bölgesine büyük kesi yapılmaz,
 • Ameliyat sonrasında şiddetli ağrı hissedilmez,
 • Dikiş yoktur,
 • Makat darlığı gelişmez,
 • İşlem çok kısa sürer,
 • Herhangi bir şekilde doku alınmaz,
 • Rektum kasları hasar görmez,
 • İşlem sonrası dışkılama ve gaz çıkarmada zorluk yaşanmaz,
 • Cildin dokusu korunur,
 • Çok hızlı sürede hasta iyileşir.

Bunların yanında klasik cerrahi yöntemlerde anüs içine tampon yerleştirilmektedir. Ancak ameliyatsız lazer ile hemoroid tedavisinde böyle bir uygulama yapılmamaktadır. Bu da hastaya süreç sonrası daha fazla konfor alanı sağlamaktadır. Tedaviden hemen sonra kişi günlük yaşantısına dönebilmektedir. Aynı zamanda kronik hastalığı bulunan bireylerde de lazerle tedavi rahatlıkla yapılabilmektedir. Hastalar bu süreçte rutin ilaçlarını kullanmaya devam ederler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lazerle hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Bu tedavi yönteminde, makata çok ufak bir kesi yapılarak hemoroid lazer ışıklarıyla yok edilmektedir. Lazer ışıkları sayesinde kanama ve sonrasında dikiş olmadan hemoroidler kan dolaşımından tamamen ayrılırlar. İşlemin süresi ise ortalama 20-25 dakika arasında değişmektedir.

Lazerle hemoroid ameliyatı kaç günde iyileşir?

Standart hemoroid tedavilerinde iyileşme süreci neredeyse bir ayı bulurken lazer ile hemoroid tedavisi sonrası iyileşme süresi ortalama 10 gündür. Bununla birlikte hastalar, makat bölgesinde herhangi bir şekilde derin kesik, dikiş veya şiddetli ağrı hissetmeyeceği için hareket etmekte zorlanmazlar. Bu sebeple ilk on günlük iyileşme süreci de çok rahat geçmektedir.

Lazer ile hemoroid tedavisinin riskleri var mıdır?

Bu tedavi şekli risk oranı en düşük tedavidir. Bununla birlikte alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanı tarafından yapıldığı sürece işlem esnasında veya sonrasında bir komplikasyon gelişme olasılığı çok azdır. Aynı zamanda uzmanın tecrübeli olması işlemi çok daha kısa sürede bitirmesini sağlayacağından, hastaların uyuma süreleri de çok az olur. Böylece uzun saatler anestezik ilaç almak zorunda kalınmaz. Bu durum da işlem sonrası süreçte vücudun daha çabuk toparlanması için büyük fayda sağlamaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.