Hemoroid Ameliyatı (Basur Ameliyatı)

Hemoroid Ameliyatı (Basur Ameliyatı)

Hemoroid ameliyatı (basur ameliyatı), rektumda şişmiş olan damarların cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesidir. Hemoroid alevlenmesi yaşayan hastaların büyük bir bölümü, iki hafta içerisinde kendi kendilerine iyileşirler. Liften zengin bir beslenme sistemi ve günde en az 8 bardak su içerek, daha yumuşak ve daha düzenli bir bağırsak hareketliliği elde etmek mümkündür. Böylece hemoroid operasyonu gerekmeden iyileşmek mümkündür.

Büyük tuvalet esnasında zorlanmak, hemoroidleri daha da kötüleştireceği için, bağırsak hareketliliği esnasında zorlanmanın azaltılması gerekir. Bunun için dışkı yumuşatıcılar kullanılabilir. Doktorlar, kaşıntının, ağrının ve şişliğin hafiflemesi için reçetesiz olarak satılabilen merhemlerden önerebilirler.

Tüm yöntemlerin yetersiz kalması ve basurun kendi kendisine iyileşmemesi halinde, hemoroid cerrahisi tek çözüm haline gelebilir. 1. evre ve 2. evre hemoroidlerin tedavisinde basur cerrahisi gerekli olmazken, 3. evre ve 4. evre hemoroid ameliyatı elzem hale gelir.

Zaman zaman basur belirtileri ile makat kanseri belirtileri birbirine karıştırılabilir. Ancak uzman bir hekimin gerçekleştireceği muayene ve isteyebileceği testlerle, iki hastalığın birbirinden ayrılması mümkündür. Böylece gereken tedavi süreci başlatılabilir.

Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Makat ve rektum çevresindeki damarların bir süre sonra sanki bacaklarda görülen varisler gibi şişmesiyle hemoroid problemi ortaya çıkar. Basurun ilk iki evresinde ameliyata genel olarak gerek duyulmaz. Çünkü hasta kendi kendisine iyileşebilir. Ancak üçüncü ve dördüncü evre hemoroid problemiyle karşı karşıya kalanlar, hemoroid (basur) ameliyatı olmak zorunda kalırlar. Özellikle üçüncü evredeki basurların cerrahi tedavilerinde makatın genişletilmesi (anal dilatasyon) ciddi bir rahatlama sağlatmaktadır. Geleneksel yöntemde, eğer basur memesi makat kanalı içerisine geri alınıyorsa, buna kapalı yöntem ya da kapalı hemoroidektomi adı verilmektedir. Dışarıya sarkmış memenin cerrahi operasyonla hastadan alınmasına ise, açık hemoroidektomi ismi verilmiştir. Peki, diğer tekniklerle hemoroid ameliyatı nasıl olur?

Lazer Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Lazer basur ameliyatı, geleneksel uygulamalara göre fazlasıyla kısa sürdüğü için tercih edilmektedir. Lazer ile gerçekleştirilen makat ameliyatı, makat üstünde açılan ufak kesilerle gerçekleştirilir. Daha sonra basur, kesiler aracılığıyla lazer ışınları gönderilerek temizlenir. Böylece basura giden kan akışı tamamen durdurulmuş olur. Kolay ve basit olmasıyla tercih edilen bu anal ameliyatı, her hemoroid için uygulanabilir değildir. Doktorlar hangi yöntemleri tercih edeceklerine, hastaların durumuna göre karar verir.

Longo Yöntemi Nedir?

Longo yöntemi, makatın dışına sarkan basur memesinin, longo tekniği için geliştirilmiş bir aletle kesilmesi ve yukarı çekilmesidir. Böylece hastanın makat bölgesi eski görüntüsüne ve şekline geri döner.

Lateral İnternal Sfinkterotomi Nedir?

Bu yöntemde, rektumdaki basıncın azaltılması amaçlanır. Bunun için makatın içerisindeki kaslara kesi atılır. Lateral İnternal Sfinkterotomi hemoroid ameliyatı sonrası süreçte gaz kaçırma ya da dışkı kaçırma gibi sıkıntılar oluşabilir. Ancak alanında uzmanlaşmış bir cerrah tarafından ameliyat yapılması durumunda, bu sıkıntıların ortaya çıkma ihtimali yok denecek kadar aza indirilebilir. Operasyon esnasında anal manometri kullanıldığı durumda, anal basınç ölçülebileceği için gaz ya da dışkı kaçırma ihtimalleri ortadan kaldırılabilir.

Hemoroid Ameliyatı Öncesi

Hemoroid ameliyatı öncesi hastalar kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçları operasyondan 10 gün önce bırakmalıdır. Ameliyattan önceki akşamdan itibaren sıvı ve katı gıda alımı tamamen kesilmelidir. Operasyondan önce çoğu cerrahi, bağırsakların boşalması için müshil ilaçları önerebilirler. Aynı zamanda bazı doktorlar lavman da önerebilirken, az da bazı cerrahlar bağırsakları boşaltmaya gerek duymaz.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı tedavisi için uzman cerrahlar, yukarıdaki yöntemlerden birisini tercih ederler. Hangi yöntemin tercih edileceğinde doktorun tecrübesi ve hastanın hemoroid durumu belirleyici olur. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci, tercih edilen yönteme göre farklılık gösterir. Lazerle tedavi edilen hastalarda, yoğun bir kesi olmadığı için, hastanın istirahat etmesi yeterli olur ve taburcu edilir. Fakat geleneksel olarak tanımlanan açık ya da kapalı hemoroidektomi operasyonu sonrasında iyileşme süreci biraz daha uzun sürer. Ameliyattan sonra bölgenin hijyenine ve genel beslenme düzenine çok dikkat etmek gerekir. Doktorlar operasyon sonrası süreçte hastaların kolay sindirim yapabilmeleri için posasız besinler önerirler. Yaraların iyileşmesiyle birlikte, genel beslenme düzenine bol lifli gıdaların eklenmesi çok önemlidir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi bölümü cerrahları, basur problemine karşı gereken tanı ve tedavi yöntemlerini başarıyla gerçekleştirmektedir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.