Mamografi Çektiren Kadın

Mamografi Nedir? Hangi Yaşlarda Çekilmesi Gerekir?

Mamografi, düşük radyasyon kullanılarak meme dokusunun detaylı incelenmesi için yapılan tetkik çeşididir. Genellikle meme kanserini teşhis etmek amacıyla uygulanmaktadır. Bununla birlikte kanserin erken dönemde tanılanması için kırk yaşın üzerindeki tüm kadınların yılda bir kez bu testi yaptırmaları gerekmektedir.

Mamografi Nedir?

Son zamanlarda en sık görülen kanser çeşitlerinden biri olan meme kanseri, erken dönemde teşhis edildiği takdirde yüksek oranda iyileşme sağlanan bir kanser çeşididir. Bu bağlamda mamografi, hem yapılan tedavinin etkinliğini artıran hem de kanser hücrelerinin farklı organ veya dokulara sıçrama ihtimalini ortadan kaldırarak tedaviye olanak tanıyan önemli bir testtir. Genel tanımı ile her iki meme dokusuna çekilen röntgen filmidir.

İşlem esnasında verilen x ışınları ile görüntüleme yapılmaktadır. Mamografi cihazına konulan iki ayrı tabaka arasına meme sıkıştırılmak suretiyle işlem gerçekleştirilmektedir. Bu görüntüleme tetkiki ile normalde elle muayene esnasında fark edilmeyen kitleler kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Mamografi Neden Çekilir?

Genellikle meme kanserinin teşhisi için çekilen bu görüntüleme tetkiki, kanser hastalığının erken evrede teşhisi ve tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için de yapılabilmektedir. Bununla birlikte kırk yaşın zerindeki kadınların kanser hastalığının oluşması halinde erken evrede teşhisi amacıyla her yıl yaptırması gereken bir tetkiktir. Bugün dünyada her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığı bilinmektedir. Dolayısıyla özellikle kırk yaşından büyük her kadının düzenli olarak bu tetkiki yaptırması hayati önem taşımaktadır.

Bunların yanında mamografinin kullanım alanları, meme dokusunda bulunan hücrelerin minimal değişimlerini anlamak üzerine teşhis amaçlarını kapsamaktadır. Minimal düzeyde hücresel farklılaşmaların teşhis edildiği bu tahlil ile aynı zamanda memede var olan kitlenin türü ve boyutlar hakkında da detaylı bilgiye sahip olunabilmektedir.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Bu tetkik, rutin bir sağlık muayenesi sırasında veya meme kanseri belirtilerinin gözlenmesi halinde çekilmektedir. Doktora başvurduğunuzda öncelikle detaylı bir fizik muayene gerçekleşmektedir. Bundan sonra sağlık öykünüzün alınmasının ardından gerekli klinik testler istenmektedir. Bu testlerin başında mamografi gelmektedir.

İşleme başlamadan önce hastanın belden yukarısının çıplak olması sağlanır. Bununla birlikte üzerinizde herhangi bir metal eşya bulunmamalıdır. Görüntüleme yapılacak olan göğüs, işlemin gerçekleşeceği cihazda bulunan iki tabakanın arasına yerleştirilir. Bu tabakalar arasına yerleştirilen meme, sıkıştırılarak görüntü alınmaktadır. Bu görüntüleme X ışını yardımıyla ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu şekilde memenin iç dokusu görüntülenerek herhangi bir kitle oluşumu olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Mamografi çekimi esnasında çekim esnasında belirli yerlerde işlemi gerçekleştirilen teknisyen tarafından nefes alıp vermeniz veya nefesinizi kısa bir süre için tutmanız istenir. Bu şekilde kısa bir süre içinde tamamlanan çekim diğer memeye de uygulandıktan sonra tamamlanmaktadır. Bu işlem esnasında elde edilen görüntülerde bir sorun olması halinde tüm aşamalar tekrar edilmektedir. Genel olarak hastalar görüntüleme esnasında göğüslerin iki tabaka arasına sıkıştırılmasından dolayı acı hissetmektedirler. Bu nedenle birçok kadın için işlemi yaptırmak endişe verici olabilmektedir. Ancak bu testin yapılma süresi çok kısa olup, kanser risklerini azaltmadaki önemi göz önüne alındığında endişelerin bir kenara bırakılması gerekmektedir. Aynı zamanda tecrübeli teknisyenler tarafından çekildiği sürece işlemin yeniden tekrarlanması gibi durumlarla karşılaşılmamaktadır.

Mamografi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlem esnasında hastanın kıpırdamadan durması ve üst bölgesinin çıplak olması gerekmektedir. Bununla birlikte teknisyenin söylediklerini aynen yerine getirmek işlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Görüntüleme esnasında işlemin tekniği nedeniyle hastaların acı hissetmesi kuvvetle muhtemeldir. Ancak alınacak bazı tedbirlerle bu rahatsızlığı en aza indirmek mümkündür. Mamografi çekimi öncesinde şu hazırlıkların yapılması görüntüleme esnasında daha az acı duymanızı sağlar:

  • Hala adet görmekte olan kadın hastaların adet dönemlerine yakın zamanda işlem yaptırmaması tavsiye edilmemektedir. Bu dönemlerde göğüslerin daha hassas olması sebebiyle adet döngüsüne yakın vakitlerde yapılan görüntülemeler esnasında duyulan acı hissi daha fazla olabilmektedir.
  • Genellikle işleme giderken rahat kıyafetler giymeniz önerilmektedir. Bunun nedeni görüntüleme esnasında üst kısmınızın çıplak olması gerektiğinden teknisyen, kıyafetlerinizi çıkarmanızı isteyecektir. Bundan dolayı rahat çıkarılabilen kıyafetler giymeniz, işlem süresini kısaltmada etkili olur.
  • İşlem günü meme bölgesine veya çevre bölgelere herhangi bir krem, losyon veya deodorant gibi ürünlerin sürülmemesi gerekmektedir. Bu ürünler deri yüzeyinde bir birikinti gibi görüneceğinden alınan görüntülerin kusurlu olmasına neden olur. Dolayısıyla işlem yeniden tekrarlanır. Bu nedenle temiz bir ciltle işleme gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Mamografi Kaç Yılda Bir Yapılmalı?

Tanı ve tedavi amaçlı olarak iki amaçla yapılan bu tetkikin kırk yaşın üzerindeki kadınlarda senede bir kez yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda kanser şüphesi olan hastalarda yaş faktörüne bakılmaksızın bu görüntüleme tetkiki yapılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen öneriler çerçevesinde şu durumlarda mamografi taraması gereklidir:

  • 35-40 yaşlarında kanser belirtisi olup olmadığına bakılmaksızın her kadın bireyde,
  • 50 yaşın üzerinde iki yılda bir,
  • Ailesinde meme kanseri olan birinin olması halinde 30 yaşındaki her kadının bu tetkiki yaptırması gerekmektedir.

Bunların yanında yüksek risk taşıyan kişilerin meme kanseri açısından takibi önemlidir. Örneğin kötü yaşam alışkanlıklarına sahip olan veya ailesinde sıklıkla meme kanseri öyküsü olan bireylerin olması vb. gibi haller yüksek risk barındırmaktadır. Bu durumda kişinin kanser belirtisi taşıyıp taşımaması önemli değildir. Her halükarda yıllık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Dijital Mamografi

Meme kanserinin teşhisi için kullanılan tetkiklerden diğeri dijital mamografidir. Klasik mamografi ile aynı amaçlarla tercih edilmektedir. Bu görüntüleme tetkikin de aynı şekilde X ışını kullanılmaktadır. Burada elde edilen mamografi sonucu bilgisayara dijital sinyaller aracılığı ile gönderilmektedir. Aynı zamanda bu görüntüler film olarak basılabilmekte ve diğer dijital ortamlarda rahatlıkla paylaşılabilmektedir. Bu işlem ile klasik olarak yapılan mamografi arasında hasta açısından pek bir fark bulunmamaktadır. Ancak görüntüleri yorumlayacak hekim açısından dijital çekim daha ayrıntılı ve net görüntü vermektedir. Aradaki kontrast farkı ve görüntü kalitesi klasik çekimlerden çok daha iyi olduğundan dijital çekimler her zaman teşhis açısından daha çok kolaylık sağlamaktadır.

Bunların yanında dijital ortama aktarılan görüntüler üzerinde hekim oynama yapabilmektedir. Yani, renk durumu, kontrast ayarları, görseli büyütme vb. gibi görüntüyü daha iyi görmeyi sağlayacak bazı değişiklikler yapabilmektedir. Tüm bu avantajlar sayesinde kusurlu bir görüntüde çekimin tekrarlanması ihtiyacı duyulmamaktadır. Dijital mamografi ile yapılan bütün çekimler uzun yıllar boyunda medya ortamında bozulmadan saklanabilmektedir. Bu nedenle hastaların ihtiyaç duyması halinde bu çekimlere çok uzun bir zaman sonra da kusursuz bir şekilde ulaşılabilmektedir. Böyle durumlarda eski olan ve yeni çekilen filmler arasında sağlıklı bir kıyaslama yapılabilmektedir.

Meme kanseri riskinden korunmak için mutlaka düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Mamografi işleminin dijital veya klasik yöntemlerden hangisi ile çekileceği başvurduğunuz sağlık merkezinin sahip olduğu teknolojik imkanlara göre değişmektedir. Ancak her hâlükârda alanında deneyimli teknisyen ve uzman hekimlerin bulunduğu sağlık merkezlerinde yaptıracağınız çekimlerin hata payı yok denecek kadar az olacaktır. Bu merkezlerde doğru tanı ve tedavi süreçlerinin yürütülmesine olan güven de diğer merkezlere oranla daha fazladır. Bu nedenle başvuracağınız merkezin sahip olduğu son teknoloji mamografi cihazı ve uzman kadrosu hakkında bilgi sahibi olmanız, süreç içinde sorun yaşama riskinizi ortadan kaldırır. Aynı zamanda sizinle ilgilenecek olan hekimin uzmanlık alanı ve deneyiminden de emin olmanız gerekir.

Kontrastlı Spektral Mamografi

Kısa yazılımı CESM olan kontrastlı spektral mamografi, damar yolu ile iyot içeren kontrast maddenin verilmesi ile çekilen görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik yüksek bir teknolojini ürünü olmakla birlikte, görünmeyen kanser hücreleri de rahatlıkla izlenebilmektedir. Bununla birlikte meme kanserinde hücrelerin damarlanma özellikleri çok fazla olmaktadır. Damardan verilen bu kontrast madde sayesinde tüm ayrıntılar rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Özellikle klasik mamografi ile görülmeyen tüm detaylara kontrastlı çekim ile ulaşmak mümkün olmaktadır.

4 Boyutlu Mamografi

Son teknoloji bir çekim tekniği olan dört boyutlu mamografi, meme kanseri vakalarının erken teşhisinde sıklıkla kullanılan bir tetkik yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu görüntüleme sayesinde eskiden maksimum dört görüntü alınabilen çekimler yerine artık en az seksen görüntünün elde edilebildiği çekimler yapılmaktadır. Bununla birlikte klasik çekimlerde görüntüler iki boyutlu elde edilmektedir. Ancak dört boyutlu çekimlerde kanserli hücrenin her detayı rahatlıkla görülebilmektedir. Bu sayede minimal düzeyde hücresel farklılaşmaların teşhis edildiği bu tahlil ile aynı zamanda memede var olan kitlenin türü ve boyutlar hakkında da detaylı bilgiye sahip olunabilmektedir.

Avicenna Hastanesi Mamografi Fiyatı

Avicenna International Hospital görüntüleme merkezi son teknoloji imkanlara sahiptir. Burada mamografi çekimleri doktor istemine göre dijital, dört boyutlu veya kontrastlı spektral şeklinde yapılabilmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu yeni yasal düzenlemelere göre, herhangi bir sağlık merkezinin internet üzerinden fiyat bilgisi paylaşması yasaklanmıştır. Bu nedenle işlemlerimiz hakkında fiyat bilgisi verememekteyiz. Ancak isterseniz iletişim sayfamızdaki çağrı merkezi numaralarımız üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Mamografi için hangi bölüme başvurulur?

Öncelikle bu tahlili isteyecek olan bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu nedenle genel cerrahi bölümünde muayene alarak bir genel cerrahi uzmanına görünebilirsiniz. Uzman hekim önce detaylı bir fizik muayene gerçekleştirir ve ardından gerekli olan klinik testleri ister.

Mamografi adetin kaçıncı günü çekilir?

Bu işlemin göğsün iki tabaka arasına sıkıştırılarak gerçekleştirilmesi nedeniyle hastalar işlem esnasında acı duymaktadır. Ancak acının en aza indirilmesi için adet dönemine yakın olmayan veya adet döneminin ilk günlerinde yaptırılması uygun olmaktadır. Menopoza girmemiş olan hastaların adet dönemlerine yakın zamanda işlem yaptırmaması doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu dönemlerde göğüslerin daha hassas olması sebebiyle adet döngüsüne yakın vakitlerde yapılan görüntülemeler esnasında duyulan acı hissi daha fazla olabilmektedir.

Mamografi acıtır mı?

Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey göğsün iki tabaka arasına yeterince sıkıştırılması ve yassılaştırılmasıdır. Bunun yapılmasındaki amaç, meme dokusunun birbirinin üstüne binmesini önlemektir. Aynı zamanda daha fazla sayıda doku incelenmesi ve en küçük kitlenin bile ayırt edilebilmesi amaçlanmaktadır. İşlemin bu amaçlarla gerçekleştirilen tekniği nedeniyle hastalar bir miktar acı hissetmektedir. Ancak görüntüleme süresi çok kısa olduğundan bu his tolere edilebilir düzeyde sürer. Bununla birlikte elli yaşın üzerinde olan kadınlarda memedeki yağ dokusunun artması nedeniyle hassasiyet azalmaktadır. Bu nedenle elli yaşın üzerindeki hastalar işlem esnasında daha az acı hissetmektedir.

Kaç yaşından itibaren mamografi çektirmek gerekmektedir?

Genel olarak 40 yaşın üzerindeki her kadının yılda bir kez bu işlemi yaptırması gerekmektedir. Bununla birlikte yüksek risk taşıyan kişilerin meme kanseri açısından takibi önemlidir. Örneğin kötü yaşam alışkanlıklarına sahip olan veya ailesinde sıklıkla meme kanseri öyküsü olan bireylerin olması vb. gibi haller yüksek risk barındırmaktadır. Bu durumda kişinin kanser belirtisi taşıyıp taşımaması önemli değildir. Her halükarda yıllık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.