Meme Protezi

Meme Protezi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Meme protezi ya da bir diğer adıyla meme implantı, halihazırda dünyada ve ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatların başında gelmektedir. Bir diğer adıyla Breast Augmentation dolarak da bilinen göğüs silikonu ameliyatı, ülkemizde özellikle genç kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Meme İmplantı

Meme kadınlığın önemli bir sembolüdür ve kadın vücudunun tamamlayıcısıdır. Farklı farklı seberlerden kaynaklı olarak şekil ve dolgunluk açısından istenilmeyen büyüklükte olabilir. Bunlar hamilelik, hormonal, genetik sebeplerle oluşabilir. Meme implantı memenin büyüklüğünü, şeklini ve konturlarını değiştirmek için kullanılan bir protezdir. Rekonstrüktif Plastik cerrahide mastektomi sonrası doğal meme görünümü için ve doğumsal defektler ve deformiteler için kullanılır. Ayrıca kozmetik cerrahide meme büyütme ameliyatları ile meme istenilen büyüklük ve şekle getirilebilir ve estetik olarak tatmin edici bir görünüm yaratabilir. Memeler arasındaki asimetride düzeltilebilir. Meme altına yerleştirilen protezlerle meme volümü artırılabilir.

Protez Yapıları

Bununda yuvarlak ve anatomik formları vardır ve bu protezler farklı genişlik ve yükseklik ebatlarındadır. Kullanılan materyale göre genelde dört çeşit meme implantı vardır. Bunlar salin solüsyonu,silikon jel,yapısal ve kompozit fillerlerdir. Salin implant elastomer silikon kabuk ve içinde salin solüsyonu tarzındadır. Silikon implant, elastomer silikon kabuk ve içinde viskoz silikon jel ihtiva eder. Kompozit implantlar dünyada saglık riski ve komplikasyonları nedeniyle artık kullanılmamaktadır. Ayrıca doku genişletici protezler vardır ve bunlar geçici olarak cep hazırlamak için kullanılırlar.

Erkeklerde Meme Protezi

Erkeklerde de rekonstrüksiyon ve estetik amaçlarla kullanılan protezler vardır. Meme protezi isteyen hastalar genelde genç kadınlardan oluşup, psikolojik olarak görünümlerinden rahatsızlardır. Ameliyattan sonra bu hastaların fiziksel sağlıkları, fiziksel görünümleri, sosyal hayatları, kendine güvenleri ve seksüel hayatları iyileşmektedir.

Silikon Göğüsler

Güzellik nesiller boyu kişiden kişiye farklılık göstermiş çok özel bir algıdır. Öyle ki, 100 yıl önceki resimlere bakıldığı zaman etine dolgun kadınların resimlerinin çizildiğini görürüz. Zayıf kadınlar ise aynı dönemlerde çirkin ve sağlıksız olarak görülmekteydi. Son yıllarda ise güzellik algısı çok değişti. Zayıf kadınlar, büyük göğüslere sahip olmaya çalışıyorlar. Silikon göğüsler ile bu görüntüyü sağlayabiliyorlar. Her ne kadar göğüs büyütme ameliyatı zorunlu bir sağlık ameliyatı olmasa da, ruh sağlığını düzeltecek ve kişiyi daha iyi hissettirecek ise, sağlık için faydalı bir ameliyat olarak görülebilir. Fiziksel sağlık açısından zorunlu olmasa da, psikolojik sağlık açısından kişiden kişiye değişebilmek kaydıyla, memelere silikon taktırmak zorunlu bir operasyon olarak görülebilir.

Silikon Ameliyatı

Silikon ameliyatı ile meme protezi takma işlemi için 4 farklı kesi bölgesi bulunur. Bu bölgeler, koltuk altı, meme başı etrafı, memenin altı ve göbek kesileri olarak karşımıza çıkar. Bütün bu kesilerin her biri için farklı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Hangi kesinin yapılacağına yine doktor karar vermelidir.

Silikon İmplant Anlaşılır mı?

Meme protezi, çoğu zaman anlaşılmaz. Silikon implant anlaşılması güç bir maddedir. Son yıllarda bu alanda gelişen teknoloji ile meme protezleri neredeyse meme dokusuyla aynı seviyeye gelmiştir. Bu da hiç bilmeyen birisinin dokunması ile anlamasını neredeyse imkansız kılar. Genel olarak göğüs büyütme ameliyatlarında insanlar, olması gereken boyutlara kadar göğüslerini büyüttükleri için, gözle görüldüğünde de anlaşılması oldukça güçtür. Fakat, gereğinden fazla büyük göğüslere sahip olmak isteyenlerin ya da alanında uzman olmayan bir doktorun yaptığı göğüsler, elbette fark edilebilir.

Meme Protezi ve Emzirme

Genel olarak meme implantı taktırmak isteyen ve göğüs büyütme ameliyatı olanların en merak ettiği sorulardan birisi de, ameliyat sonrası annelerin bebeklerini emzirip emziremeyeceği… Göğüs büyütme operasyonunda protez, meme dokusunun alt tarafına yerleştirilir. Bu da, meme implantının meme dokusuna ya da süt kanallarına herhangi bir etkisinin olmadığı anlamını taşımaktadır. Akılları karıştıran bir diğer konu da, protezin anne sütüne geçmesiyle ilgili. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, paket inek sütlerinin içerisindeki silikon seviyesi, operasyon geçirmiş annelerin sütlerinin içerisindeki silikon seviyesinden kat kat fazla çıkmıştır. Yine göğüs büyütme ameliyatı olan annelerin sütlerinin içerisinde çok büyük bir yüzde ile herhangi bir silikon izine rastlanmamıştır. Burada yapılması gereken şey, alanında uzman bir doktorun ameliyatı yapmasıdır.

Risk Faktörleri

Meme implantı yapılan hastalarda bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlar anestezi reaksiyonları, hematom, seroma, yara enfeksiyonu, ağrı, his bozukluğu, asimetri, kapsül kontraktürü ve kapsül yırtılmasıdır. Silikon jel meme implantı yırtılırsa, ki bu genelde travma veya implantın kimyasal değişimiyle olur, yırtılan jel vücudun başka bir yerine gitmez, genelde implant çevresine ve koltuk altına yayılır. Bunlar MR ve Ultrason ile tespit ve takip edilebilir. Yapılan çalışmalarda silikon jel implantlar ile meme kanseri ve otoimmün hastalıklar arasında bir bağlantı tespit edilmemiştir. Meme implantı yerleştirildiğinde vücut onu çevreleyerek bir kapsül oluşturur. Bu kollajen lifler şeklindedir. Eğer bu kollajen lifler kalınlaşır ve implanta baskı yaparsa ağrı ve şekil bozukluğuna neden olabilir.

Meme Protezi Yerleştirme

İmplant yerleştirme işlemi genelde inframammary fold denilen meme altındaki doğal çizgiden yapılır. Bu emem dokusu ve kasları daha iyi ayırt eden bir yoldur. Bir diğer yerleştirme yeri periareolar denen meme başının altındaki çizgiden yapılan yöntemdir. Eğer beraberinde mastopexy denilen meme asma ameliyatı yapılacaksa, bu teknik tercih edilebilir. Bir diğer bölge transaxillary denilen koltuk altı yerleşimidir. Nadir yapılan bir teknikte eğer karın germe yapılıyorsa bu bölgeden protez yerleştirilebilir. Memeimplant, ya kısmi olarak Pektoralis major kasının altına(Subpektoral),ya da kasın üstüne, süt bezlerinin altına (Subglandüler) ya da tamamen kaslar altına (Submusküler) yerleştirilir. Subglandüler yerleşim estetik olarak en güzel sonucu verir. Fakat, kapsüler kontraktür riski daha fazladır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonraki izler zaman geçtikçe azalır. Hastalar normal aktiviteye genelde bir hafta sonra başlar. Kas altı protezlerde bu süre biraz daha uzayabilir. Altı hafta fiziksel aktivite ve egzersiz kısıtlanır. Takılan implantlar ne kadar büyükse göğüslerde o kadar ağır olur. Ağrı kesiciler kullanılır. Derinin üzerindeki çekme gücünü ve memelerin sarkmasını en aza indirmek için koşarken destekleyici sütyen giymek gerekir. Son zamanlardaki araştırmalar, şikayetler ve çıkarılan protezler göstermiştir ki, bazı cins meme protezleri nedeni tam bilinmeyen faktörlerle degişime uğramakta ve çeşitli semptomlara sebep olmaktadır. Bunlar eklem ve kas ağrıları, kronik yorgunluk, cilt problemleri, sıkıntı, baş ve göğüs ağrısı gibi sıralanabilir. Bunlar uzun yıllar içinde ortaya çıkabilmektedir. Eğer meme protezli kadınlarda bu belirtiler ortaya çıkarsa, çeşitli testler yapılabilir ve bunun sonucunda bu protezler çıkarılabilir. Daha sonra çıkartılan protezlerin yerine yeni protezler takılabilir.

Silikon Ameliyatı Sonrası Sütyen

Meme protezi ameliyatından sonra kullanılan sütyenler genel olarak iyileşmek için tasarlanmışlardır. Bu sütyenlerin ortak özelliği koruyucu ve destekleyici olmalarıdır. Ameliyatın ardından şişliği azaltmaları ve kanamaları durdurmaları büyük önem taşır. Ameliyat geçirmiş olan hastalar, ameliyat sonrasında oldukça hassas durumda olurlar. Bu hastalar için özel üretilen silikon ameliyatı sonrası sütyen, hastanın öksürmek ya da aksırmak gibi durumlarında destekleyici rol üstlenirler. Öte yandan hastanın günlük yaşamında hiçbir engel yaratmaz, aksine büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda bu sütyenlerin ameliyat sonrası zorlanmaların önüne geçmek için özel üretilmiş olmalarından kaynaklı olarak giyme ve çıkarmada büyük kolaylık sağladıkları görülür. Silikon ameliyatı sonrasında doktorlar, hastalarına mutlaka silikon ameliyatı sonrası sütyen tavsiyesinde bulunurlar.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.