Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hemoroid nedir sorusuyla ilgili her şey bu yazımızda! Hemoroid anal bölgede kaşıntı, kanama, rahatsızlık hissi gibi semptomlarla kendini gösteren ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur.

Basur Nedir?

Varis benzeri yapıyla makat etrafında ya da biraz daha üst bölgede yer alan rektumun alt tarafında görülebilen şişkinlik hastalığına basur adı verilmektedir. Basur nedir sorusunun tam yanıtı bu şekilde verilebilmektedir. Hemoroid nedir oldukça merak edilen bir diğer sorudur ve yanıtı ancak bilimsel çalışmaları okuyarak bulunabilmektedir. Bunun yanında hemoroidin oluşmasına neden olabilecek çok sayıda sebep vardır. Bunun yanında çoğu zaman hemoroid ne demek ve hemoroid neden olur ya da sebebi tam olarak bilinememektedir. Basur neden olur diye merak eden hastaların en büyük şikayeti, sorunun kaynağını öğrenememeleridir. Basurlar, eğer anüsün dışındaki cilt bölgesinin alt kısmında ortaya çıkmışsa eksternal hemoroid adını almaktadır. Ayrıca rektum denilen kalın bağırsağın son bölgesinde yani anüsün hem orasında yer alıyorsa da internal hemoroid olarak anılmaktadır.

Hemorhhoid Tanımı

Hastaların internet üzerinde yoğun araştırmalar yaptığı bir diğer yazı ise hemorhhoid kavramı üzerine olmaktadır. Hemorhhoid, hemoroid kelimesinin İngilizce yazılışıdır. Bununla birlikte hemorhhoid nedir sorusunun cevabı, farklı bir cevap değildir. Hemorhhoid, toplum içerisinde her dört yetişkin bireyden birisinde görülebilmektedir. Bu hemorhhoid denilen problem, zaman zaman ortaya çıkan, belli bir süre rahatsızlık veren ve yine bir süre sonra yok olabilen bir hastalıktır. Bazı hastalarda ise hemorhhoid denilen yapı kalıcı haldedir ve hastanın gündelik yaşamına büyük zararlar vermektedir. Hemorhhoid nedir diye merak eden kullanıcılar, aynı zamanda hemorhhoid hakkındaki belirtileri de merak etmektedirler.

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid belirtileri oldukça net belirtilerdir. Basur belirtileri hakkında araştırmalar yapan hastalar hemorhoid hakkında merak edilen en büyük şey hiç kuşkusuz belirtileri olmaktadır. Hemoroid hastalığının belirtileri genel olarak kaşıntı, rahatsızlık hissiyatı ve kanamadır. Basur nedir diye merak edenler bilmelidirler ki, hemoroidler her zaman belirti gösteremeyebilirler. Özellikle kadınlarda basur erkeklere oranla daha az belirti vermektedir. Hemorhhoid nedir diye merak edenlerin bilmesi gereken bir diğer belirti ise ağrıdır. Ağrı, her zaman görülmeyebilir. Basurlarda genel olarak ağrı ancak içerisinde kan pıhtısı oluşur ise görülmektedir. Böyle durumlarda hemoroid tedavisi için cerrahi operasyon gerekebilmektedir.

Hemoroid Ameliyatı

Hemorhhoid nedir diye merak edenlerin merak ettiği bir diğer konu ise hemoroid ameliyatı olmuştur. Hemoroid ameliyatı ancak basur içerisinde kan pıhtısı oluşur ise mümkündür. Cerrahi operasyon sürecine kadar çeşitli hemoroid tedavi yöntemleri vardır. Basur tedavisi sürecinde hemoroid kremi kullanılabilmektedir. Basur kremi yeteri kadar iyi gelmez ise ve yetersiz kalır ise basur ameliyatı tercih edilebilmektedir. Bu da basur nasıl geçer sorusunun cevabı olabilir.

Hemoroid Nedir ve Hemoroid Nasıl Geçer?

Basur nedir diye araştırma yapan hastaların bir diğer merak konusu da hiç şüphesiz hemoroid nedir ve hemoroid nasıl geçer sorusudur. Hemoroid nasıl geçer diye merak edenler öncelikle iç hemoroid mi yoksa dış hemoroid mi yaşadıklarına bakmalıdırlar. Basur belirtiler listesi içerisinden eğer belli başlı belirtiler hastada görülüyor ise, öncelikle hemoroid krem tedavisi uygulanabilmektedir. Basur ne iyi gelir araştırması yapan hastalar için hastalığın ilk dönemlerinde bol sıvı içecek tüketimi oldukça önemlidir. Kuru gıdalardan uzak durabilirler. Bunun yanında zeytinyağlı yiyecekler ve lifli yemekler tercih edilebilir. Halk dilinde oturma banyosu olarak da bilinen sıcak suyla yapılan banyo da, basurun ilk dönemlerinde olumlu etki yaratabilmektedir. Hemoroid ile mücadelede uygulanacak en doğru yol, dışkıyı yumuşak tutabilmektir. Bu bağlamda yüksek lifli gıdalar tüketmek oldukça fayda sağlayacaktır. Hastaların meyve, sebze ve tahıl tüketimini arttırmaları gerekmektedir. Günde en az 6 bardak su içmek gerekir. Bunun yanında eğer dışkılama ihtiyacı duyuyorsanız, hiç bekletmeden tuvalete çıkmak büyük fayda sağlayacaktır. Bekletilen dışkılamalar kabızlığa, kabızlık da hemoroide sebep olabilmektedir. Kabızlığa karşı spor yapmak oldukça önemlidir ve tüm hastalara tavsiye edilir. Öte yandan, uzun süreler oturmak zorunda kalan insanlarda sık sık basur görülür ve hemorhhoid nedir diye araştırma yaptıkları görülür. Böyle işlerde çalışan insanların daha sık ayağa kalkmaları tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid ağrısına ne iyi gelir?

Bu hastalıkta genel olarak ağrıya iyi gelen yöntemler ılık uygulama ve ağrı kesici krem uygulamalarıdır. İçine bir miktar batikon döktüğünüz vücut ısısından bir iki derece yüksek suya oturmak ve doktor tarafından önerilen ağrı kesici hemoroid kremlerini kullanmak faydalı olacaktır.

Hemoroid ameliyatı sonrası dikişler ne zaman düşer?

Basur operasyonlarında yapılan kesiler dikiş yöntemi ile kapatıldıysa, ortalama 10 gün içinde kendiliğinden düşmektedir.

Hemoroid ameliyatı sonrası ağrı kaç gün devam eder?

Bu operasyondan sonra 2-3 saat içerisinde yoğun ağrılar görülebilmektedir. Sonraki bir haftalık süreçte ağrılar kuvvetini azaltarak devam ettirir. Bu süreçte kullanmanız için doktorunuzun reçeteli olarak yazdığı ağrı kesiciler faydalı olmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣