Mide bağırsak hastalarına beslenme önerileri içeren görsel

Mide ve Bağırsak Hastalıklarında Beslenme Önerileri

Şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, mide yanması ve reflü gibi rahatsızlıkların normalden daha uzun süre devam etmesi, fonksiyonel sindirim sistemi rahatsızlıklarını işaret eder. Hemen hemen her üç kişiden birisinde bulunan ve gündelik yaşama dahi zarar veren bu sorunlar, mide ve bağırsak hastalıklarında beslenme değişiklikleriyle azaltılabilmektedir. Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, sindirim sistemi hastalıklarında beslenme önerilerini paylaştılar.

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Nedir?

İnsan yaşamını derinden etkileyen sindirim sistemi bozuklukları, genellikle mide ve bağırsak sistemindeki problemlere bağlı olarak oluşur. Bir başka ifadeyle, sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıklar denildiğinde akla tümör, kitle ve enfeksiyon gibi hastalıklar gelmemelidir. Sindirim sistemi kaynaklı fonksiyonel bozukluklar, ağrıların sebep olduğu bölgenin muayene edilmesi, doku örneği alınması ya da görüntüleme teknikleriyle incelenmesi halinde tespit edilebilir. Ancak doktor kontrolünü geciktiren ya da teşhis edilemeyen durumlarda, insan bedeninin rutin işleyişi sekteye uğramaya başlar.

Sippy Diyeti Nedir?

Ülser, kanama, obstrüksiyon gibi durumlarda uygulanan radikal bir diyettir. 2 ile 7 gün arasında uygulanması gerekir. Hastanın her saat başında 1 bardak süt içmesine izin verilir. Hastanın aralarda antiasit kullanması mümkün olsa da, son yıllarda doktorlar antiasitle beraber uygulanmasına gerek olmadığını düşünürler. Besleyicilik açısından oldukça fakir olan bu diyet, ileri seviyede ülser hastası olanlarda faydalı olmaktadır.

Glutenli Beslenme Hangi Sindirim Sistemi Hastalığına Yol Açar?

Son yılların en çok tartışılan konularından birisi de glutendir. Bilim dünyası gluten konusunda ikiye ayrılmıştır. Bir taraf glutenin çölyak hastaları dışındakiler için zarar olduğunu savunurken, diğer taraftakiler glutenin tümüyle zararlı olduğunu iddia ederler. Gluten, arpa, çavdar, buğday gibi tahılların içerisinde yer alan bir protein ailesidir. En çok buğdayın içerisinde bulunur. Gluten ailesi içerisinde en bilinen proteinler glutenin ve gliadindir. Gliadin, insan sağlığına olumsuz etkisi olduğu düşünülen proteindir.

İnsanların büyük bölümü gluteni tolere edebilse de, bazı insanlarda gluten ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan birisi çölyak hastalığıdır. Çölyak hastalığı gluten intoleransı açısından en tehlikeli hastalıktır. Her yüz kişiden birisinde görülmektedir. Bağışıklık sisteminin gluteni düşman gibi algılaması ve saldırmasıyla ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi glutene saldırırken, bağırsak içerisindeki tabakayı da zarara uğratır. Bu da bağırsak duvarının zarar görmesine emilim problemlerinin görülmesine neden olur.

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Nasıl Beslenilmeli?

Her yemekten sonra hazımsızlık problemiyle karşılaşıyorsanız, hatta midenizin şişmesinden fazlasıyla rahatsızsanız, size uygun bir mide ve bağırsak hastalıklarında beslenme sistemi bulmanız gerekmektedir. Çünkü düzgün çalışan bir sindirim sistemi, hem bağışıklık sistemini güçlü tutar, hem de beden sağlığını güçlendirir.

Mide ve Bağırsak Sindirim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla doktora giden bir hastada ilk olarak, ülser, tümör, enfeksiyon, safra taşı ya da sindirim kanalı darlığı şeklindeki problemler elenir. Sindirim sistemi hastalıkları ve beslenme tedavisi için uygulanabilecek beslenme ilkeleri genel olarak şunlardır:

  • İşlenmiş gıdalarla değil, doğal gıdalarla beslenin.
  • Enfeksiyon ve parazit gibi problemlerin ortaya çıkma ihtimalini düşürmek için temizliğe önem gösterin.
  • Kendi coğrafyanızda yetişmiş gıdaları tüketmeye çalışın.
  • Doktor kontrolünde sindirim enzimi takviyeleri kullanın.
  • Doğallığından şüphe duymadığınız yağları tüketmeye çalışın.
  • Bağırsak florasını düzeltmek için probiyotik besinler tüketin.
  • Yemek yerken küçük lokmalar alın ve iyice çiğneyin.
  • Daha az porsiyon yemekleri, daha uzun sürede yiyin.
  • Süt ya da brokoli gibi yiyeceklerin şikayetlere neden olup olmadığını belirleyin.
  • Vücudun işlevlerini tümüyle korumak için, aktif bir hayat sürdürün.

Bu hastalıklardan herhangi birinin teşhisi koyulamazsa, fonksiyonel sindirim sistemi bozukluğu için sindirim sistemi hastalıklarında beslenme önerileri uygulanmaya başlanır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken besinlere göre beslenip, doktorunuzun önerilerini dikkate alarak beslenmelisiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bağırsak florası bozukluğuna ne iyi gelir?

Flora bozukluğunu düzeltmek için sebze tüketimini artırmalı, posalı besinlere yer vermeli ve fermente gıdalar tüketmeniz önerilmektedir.

İnce bağırsak sağlığını korumak için neler yapabiliriz?

Sağlıklı beslenmeye yönelerek koruyabileceğimiz ince bağırsak sağlığı için; prebiyotikler, az şekerli gıdalar, düzenli egzersiz, uyku düzenine dikkat ederek bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzman Doktorlarımız

Dahiliye bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.