Çocuk Göz Sağlığı ve Beslenme Önerileri

Çocuk Göz Sağlığı ve Beslenme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocuk göz hastalıkları, erken tanı ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Öte yandan, çocuklarda çok sayıda göz hastalığı erken evrede dikkat çekmediği için, gözden kaçırılabilmektedir. Göz hastalıklarının büyük bölümü, erken evrelerdeyken iyi bir çocuk göz doktoru tarafından belirlenebilmektedir. Bebeklerde herhangi bir hastalık belirtisi olmasa bile, düzenli aralıklarla bebek göz doktoru kontrolünden geçirilmeleri, pediatrik göz sağlığı açısından faydalı olacaktır. Özellikle aile içerisinde göz bozuklukları olanlarda, rutin kontrollerin kesinlikle aksatılmaması tavsiye edilir.

[treyebanner]

Öte yandan ailelerin merak ettiği bir diğer konu da, bebeklerin ve çocukların göz sağlığını korumak için hangi gıdaların tüketilmesi gerektiğidir. Bir pediatrik göz doktoru, çocukların göz sağlıkları için hangi gıdaların faydalı olacağını anlatabileceği gibi, uzman bir diyetisyenden bilgi almak çok daha önemlidir. Bu bağlamda Avicenna Hastanesi uzman göz doktorları ve diyetisyenleri, çocuklarda göz sağlığını korumak için hangi yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini anlattılar.

Çocuklarda Göz Sağlığı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çocuklar hem evde hem de okul hayatında çok sayıda teknolojik cihazla meşgul olarak, görme bozuklukları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen göz hastalıkları, yetişkinlik döneminde çok daha ciddi göz hastalıklarına neden olabiliyor. Bu bağlamda çocukların havuç, yumurta, koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, yağlı balıklar ve badem gibi gıdalarla beslenmeleri büyük önem taşıyor.

Öte yandan aileler her ne kadar evin içerisinde televizyon, bilgisayar ve tablet gibi teknolojik cihazları sınırlandırsalar da, çağın gereği olan bu cihazlar artık eğitim hayatının da büyük bölümünü oluşturmaktadır. Bu yüzden günümüz şartlarında çocukları teknolojik aletlerden uzak tutmak mümkün değildir. Öyleyse çocuk göz sağlığı için ebeveynler, çocuğun dengeli ve sağlıklı beslendiğinden emin olmalıdır. Bu bağlamda bir pediatrik göz doktoru ve uzman diyetisyen görüşünden faydalanmak çok önemlidir.

Pediatrik Göz Sağlığı İçin Çocuklara Hangi Besinler Yedirilmeli?

Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, betakaroten, E vitamini ve C vitamini gibi gıdaların, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen görme kusurlarının önüne geçtiğini belirtmektedir. Aynı zamanda zeaksantin, lutein, selenyum ve çinko içeren gıdalar, çocuk göz sağlığı koruması için oldukça faydalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda sağlıklı gözler için mutlaka tüketilmesi gereken beş besin bulunmaktadır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Antioksidan özellikleri bulunan koyu yeşil yapraklı sebzeler, içerisinde lutein ve zeaksantin bulundurur. Bu maddeler, katarakt ve maküler dejenerasyon gelişimini engeller.

Badem

İçerisinde bulunan E vitamini, maküler dejenerasyon hastalığı ilerleyişini yavaşlatır. Her gün bir avuç badem yemek, günlük yaşamdaki E vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır.

Yumurta

Yumurta, lutein ve zeaksantin açısından zengin bir gıdadır. Öte yandan retinayı korumasıyla bilinen çinko mineralini de içerisinde bulundurmaktadır. Bu yüzden maküler dejenerasyon gelişimini engelleyicidir.

Yağlı Balıklar

DHA, retinada bulunan bir yağ asidi türüdür. Tuna, orkinos, somon, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunur. Bu yağ asidi sayesinde göz sıvısı kalitesi korunur ve kuru göz problemine bağlı olarak gelişebilecek göz hastalıklarının önüne geçilir.

Havuç

Havuç, çocuk göz sağlığı için bilinen en etkili gıdadır. Uzmanların anlatımlarıyla yetişkinler, çizgi filmlerdeki yoğun kullanımıyla da çocuklar tarafından, havucun gözlere iyi geldiği tüm toplum tarafından bilinir. Zaman zaman aksini iddia eden yayınlar yapılsa da, havucun pediatrik göz sağlığı üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilemeyecek seviyededir. İçerisindeki A vitamini ve öncül madde olan betakaroten sayesinde, gözün tümüyle işlevselliğini korumasında büyük rol oynamaktadır. Günümüzde her pediatrik oftalmolog tarafından havuç tüketimi tavsiye edilmektedir.

Çocuk Göz Sağlığı Merkezi

Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde çocuk göz sağlığı alanında uzmanlaşmış hekimlerle, çocukların göz kusurlarının tanı ve tedavisini başarıyla gerçekleştirmektedir. Çocuklarda göz hastalıklarının erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Aksi halde çocuk, yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilecek tüm göz hastalıklarına karşı daha açık hale gelecektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda göz muayenesi nasıl olur?

Damla damlatılarak göz bebeğinin büyümesi sağlanır ve bu şekilde göz muayenesi yapılır. Gizli hipermetrop olan çocuklarda damlasız yapılan ölçümler genellikle düşük çıkacağı için bu durum gözden kaçabilir.

Daha iyi görmek için ne yemeliyiz?

Göz sağlığına iyi gelen besinler arasında; havuç, tatlı patates, kabak, lahana, portakal, mango, kırmızı dolmalık biber, kayısı, kavun, balık yağı, brüksel lahanası, kiraz, çilek, kivi, papaya, brokoli, ahududu, turunçgiller, karnabahar, yaban mersini, kırmızı ve yeşil biber yer alıyor.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣