Mide hastalığı sorunu olan kadın

Mide Hastalığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanları, mide hastalığı hakkında merak edilenleri anlattılar.

Mide Hastalığı Çeşitleri

Mide, ağız bölgesinden alınan yiyecek ve içeceklerin öğütüldüğü ve sindirim için hazır edildiği organdır. Sindirime hazır hale gelen besinler, sindirimin başlaması için ince bağırsağa gönderilirler. Mide rahatsızlığı dendiği zaman akla ilk olarak reflü gelir. Özellikle son 30 yıllık süreçte bu hastalığın sayısı ciddi bir artış göstermiştir. Bir diğer sık görülen hastalık da gastrit hastalığıdır. Gelişen tıp teknolojileri ile birlikte, özellikle mide kanseri ve mide ülseri gibi hastalıklara neden olan helikobakter bakterisine karşı kesin bir zafer ilan edilmiştir. Bu bakterinin tedavisinin artık rahatça yapılabilmesi, mide hastalıklarının sayısının giderek azalmasına neden olmuştur.

Helikobakter Bakterisi

Sıklıkla meyve ve sebzelerden bulaşan (Ağız yoluyla) bir bakteridir. Temizliğe yeter kadar önem verilmeyen ülkelerde daha çok görülür. Mide mukozasına yerleşen bu bakteri, yerleştiği yerde iltihaba yol açmaktadır. Bu da gastrit, ülser ve kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Helikobakter tedavisi, mide koruyucular ve antibiyotiklerle rahatlıkla yapılabilmektedir. Mide enfeksiyon belirtileri ile karşı karşıya kalan her insanın, uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.

Mide Hastalığı Tanısı

Mide hastalığı tedavisinde ilk olarak tanının iyi şekilde koyulması gerekir. Tanıyı en doğru şekilde koyabilmek için de endoskopi yapmak gerekmektedir. Endoskopi sayesinde hastalığın teşhisi en iyi şekilde yapılabilmekte ve en doğru tedaviler rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Mide Rahatsızlıkları Tedavisi

Mide rahatsızlıkları tedavisinde hastalığın türüne göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Mide hastalığı olarak hastanın problemi bakteri ise, hem mide koruyucu hem de yoğun antibiyotik ilaç verilmektedir. Fakat stres kaynaklı mide ve bağırsak problemi yaşanıyorsa, psikolojik destek tavsiye edilmektedir.

Reflü Tedavisi

Reflü hastaları için ilaç tedavisinin yanında, yaşam tarzı değişikliği de gerekmektedir. Geceleri yüksek yastıklarda uyumak ve uykuya dalmadan 4 saat önce yemek yemeyi bırakmak ilk atılacak adımlar olabilir.

Ülser Tedavisi

Ülser hastalığında ise, hastalığı ortaya çıkaran nedenlerin üzerine gitmek gerekmektedir. Ülser genellikle helikobakter bakterisi, psikolojik problemler, stres ya da yoğun ağrı kesici kullanımıyla oluşmaktadır. Açken ağrı kesici hap almak, ülser riskini arttıran sebeplerden birisidir.

Gastrit Tedavisi

Gastrit, akut ve kronik olmak üzere iki türe sahiptir. Akut gastrit sıklıkla üşütmeye, ağrı kesici ilaçlara, çeşitli yiyeceklere ve alkole bağlı olarak gelişmektedir. Mide koruyucu haplar ve antiasit ilaçlarla akut gastrit tedavisi yapılabilmektedir.

Kronik gastrit ise, helikobakter bakterisi ve ağrı kesici ilaçların yoğun kullanımına bağlı olarak gelişmektedir. Doğru tedavi teknikleriyle hastaların tedavi edilmesi zorlu bir süreç olmaktan çıkar. Tedavi sürecinde hastanın çabası da büyük önem taşımaktadır. Mide hastalığı yaşayanların mutlaka yiyecek ve içecek tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Biber, baharat, turşu ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durmak büyük önem taşır. Yoğun çay, kahve, sigara tüketimi ve asitli içecekler de mideye zararlıdır ve azaltılması gerekir.

Stres Kaynaklı Mide Hastalığı

Bir insanın trafik kazası geçirmesi, bir yakının vefatı, sevdiği biriyle tartışması, kavgaya karışması, kötü haber alması ve aniden bir şeye çok üzülmesi gibi durumlar, midedeki asit oranını arttırmaktadır. Asit oranının artması, ülser oluşumuna sebebiyet verebilir. Midede artmış asit salgısı, bazı hastalarda mide kanamasına bile neden olabilmektedir.

Bilinçsiz İlaç Tüketimi Kaynaklı Mide Hastalığı

Doktorlar tarafından reçete edilmeyen ilaç kullanımları, çeşitli mide hastalıklarına neden olabilmektedir. Özellikle toplum genelinde rahatlıkla kullanılan ağrı kesicilerin reçetesiz tüketilmemesi gerekir. Hastanın reçetesiz de olsa ağrı kesici kullanmak zorunda kaldığı durumlarda, midenin tok olduğundan emin olunmalıdır. Ağrı kesici alırken mide koruyucu tabletler de tüketilebilir.

Mevsimsel Değişiklikler ve Mide Hastalıkları

Mevsimsel geçişlerin çeşitli mide hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Havaların ısınması, soğuması, mevsimsel değişimlere bağlı olarak değişen yeme – içme alışkanlıkları, psikolojik değişimler, ülser ve gastrit gibi hastalıkların artış göstermesine neden olabilmektedir.

Mideyi Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıksız ve düzensiz beslenmek, mide hastalığı gibi problemlere yol açabilir. Mide hastalıklarına karşı sağlıklı ve düzenli beslenmek önerilmektedir. Öte yandan aşağıda yer alan korunma yöntemleri de uygulanabilmektedir:

  • Alkol, sigara ve stres gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak
  • Reçetesiz ve bilinçsizce ağrı kesici hap kullanımından uzak durmak
  • Soğuk ve sıcak gıdaları birbirine karıştırmadan tüketmek
  • Aşırı baharatlı ve fazla acı gıdalardan uzak durmak
  • Sindirim sistemine iyi bir başlangıç için gıdaları iyi çiğnemek
  • Fast food yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durmak

Avicenna Hastanesi Mide Hastalığı Tedavisi

Avicenna Hastanesi’nin mide hastalığı tedavisindeki en önemli özelliği, hastalarına gösterdiği özen olmaktadır. Mide hastalıklarında en önemli konu, hastalığın doğru teşhisidir. Bunun için de tecrübeli ve alanında uzman hekimler tarafından endoskopi yapılması gerekmektedir. Öte yandan, hastaneye başvuran hastaların, aynı gün içerisinde hem teşhislerinin yapılması hem de tedavinin planlanması gerekir. Avicenna Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, hastaları için aynı gün içerisinde tanı ve tedavi uygulamaktadır. Aynı zamanda mide fıtığı, mide ödemi ve mide kapakçığı rahatsızlıkları da Avicenna kalitesiyle tedavi edilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide hastalığının belirtileri nelerdir?

Midede ağrı ve yanma gibi belirtilerin dışında bulantı, kusma, kilo kaybı, siyah renkli dışkılama ve ishal gibi belirtiler de görülebilir. Hastalık ilerlediği takdirde, kanlı kusma, ciddi karın ağrısı, tansiyon düşmesi, terleme, titreme ve ateş gibi belirtiler de meydana gelebilir.

Midede ne gibi rahatsızlıklar olur?

Çeşitli hastalıkları vardır. Bunlardan en yaygın olanları; gastrit, ülser, reflü, mide fıtığı ve mide kanseridir.

Mide nasıl zarar görür?

Kişinin bir yakınını kaybetmesi, trafik kazası, kavga, tartışma, ani bir kötü haber ya da üzüntü gibi olaylarda ortaya çıkan stres, midede asit oranını aşırı artırır ve ülsere neden olur. Nitekim buna bağlı olarak da mide kanama riski de gelişebilir.

 

Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları – Dahiliye Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.