Mide ülseri sorunu olan adam

Mide Ülseri Nedir? Midede Ülser Belirtileri ve Tedavisi

Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, midede yanma ve şişkinlik ile başlayan, sonrasında da ağrılarla ve kusmalarla devamı gelen mide ülseri hastalığı hakkında tüm merak edilenleri paylaştı.

Mide Ülseri Nedir?

Öncelikle, “midede ülser nedir” sorusunun yanıtını bulmamız gerekmektedir. Mide ülseri, midenin mide asidi gibi sıvılar tarafından zarara uğratılması sonucunda oluşan doku kaybı halidir. Doku kaybı dışında, midede yara da görülebilmektedir. Enflamasyon ismi koyulan mide yaraları, insanların gündelik yaşamını büyük oranda zorlaştırmaktadır. Mide ülseri erkeklerde, kadınlara göre 3 kat daha fazla karşımıza çıkmaktadır. En yoğun görüldüğü yaş grubu ise 30 ile 50 yaş arasındaki gruptur.

Nedenleri Nelerdir?

Mide, mukoza denilen sıvı yardımı ile kendisini korumaya programlanmış bir yapıya sahiptir. Bu mukoza yapısı, midenin düzeninden, hücrelerin yenilenmesinden ve midenin görebileceği çeşitli zararları engellemekten sorumludur. Bütün bu süreçler, diğer organlara, hormonlara, hücre içi faaliyetlere ve elektrik uyarılarına bağlı olarak, karışık bir şekilde sürdürülür. İşte bu noktada, mideyi koruyan sistemlerin bir problem yaşaması sonucunca, çeşitli mide problemleri baş gösterebilmektedir. Bunların başında da reflü, gastrit, peptik üler ve fonsiyonel dispepsi gibi hastalıklar yer alır. Ülser hastalığının yaşanmasını çok daha kolay hale getirecek çeşitli nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında, helicobakter pylori bakteri, çeşitli ilaçlar, alkol ve sigara tüketimi yer almaktadır. Diğer midede ülser nedenleri ise şu şekildedir:

 • Düzensiz ve kalitesiz beslenme
 • Fazla tuz
 • Çiğnemeden yutmak
 • Uzun saatler aç kalmak
 • Mide şişene kadar yemek
 • Uykusuz kalmak ve yorgun olmak
 • Gıda temizliğine dikkat etmemek
 • Kalıtsal sebepler
 • Psikolojik sıkıntılar ve stres

Midede ülser görülme sıklığı, savaşların yaşandığı, depremlerin olduğu ya da ekonomik problemlerin arttığı dönemlerde yükseliş göstermektedir. Yapılan araştırmalarda, toplumların yoğun stres yaşadıkları dönemlerde mide hastalıklarının artış gösterdiği belirlenmiştir.

Mide Ülseri Belirtileri

Midede ülser belirtileri genellikle çok rahatsız edici şekilde ortaya çıkabilmektedir. En çok görülen midede ülser belirtisi, midenin üst kısmında ortaya çıkan yanmalar ve zorlanmalardır. Genellikle iki yemek saati arasında görülen belirtiler olsa da, kimi hastaların geceleri uykularını bölecek şekilde belirtiler yaşamaları da muhtemeldir. Genel olarak mide ülserinin belirtileri şu şekildedir:

 • Midede yanma
 • Midede ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma ihtiyacı
 • İştah kaybı
 • Kilo verme
 • Şişkinlik yaşama
 • Gaz problemi
 • Sürekli karnın acıkması
 • Yemekten sonra gelen mide ağrısı
 • Sindirim sorunları

Ülser, kimi hastalarda belirti bile göstermeksizin ilerleyebilir ve beklenmedik bir mide kanaması ya da mide delinmesi ile kendisini gösterebilir. Bu gibi durumlar genellikle bahar aylarında yaşanmaktadır.

Teşhis ve Tanı

Midede ülser teşhisi için uygulanabilecek olan en doğru yöntem endoskopidir. Ülserin çok daha tehlikeli başka hastalıklara evrilmesini engelleyebilmek adına, endoskopi ile erken teşhis çok önemlidir.

Mide Ülseri Tedavisi

Mide ülseri tedavisi çok çeşitli olabilmektedir. Tanı koyulduktan sonra gastrointestinal sistem endoskopisi yani gastroskopi kesinlikle yapılmalıdır. Gastroskopi sayesinde ülser netleştirilir, biyopsi alınır. Mukoza mikroskobik ortamda incelenir. Midede helikobacter var ise, antibiyotik tedavisi yapılır. Mide asidi yoğunluğu var ise, asidi bastıracak ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar hem mide asidini azaltarak hastanın şikayetlerini azaltır, hem de azalan mide asidi sayesinde mide, kendi kendisine iyileşmeye başlar. Kimi ülser hastalarında kanama, daralma, tıkanma ya da delinme gibi sorunların yaşanması sonucunda çeşitli ameliyat tedavileri ortaya çıkabilmektedir. Bilindiği üzere ülser hastalığı öldürücü değil, aşırı yorucu bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide ülseri öldürür mü?

Mide veya bağırsakta kanama ya da yırtılmaya neden olur ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen bir sorundur.

Mide ülseri tedavi edilmezse ne olur?

Pek çok komplikasyona neden olur ancak bunlar arasında en çok iç kanama riski fazladır.

Mide ülseri kansere dönüşür mü?

Asit salgısını baskılayan ilaç kullanmayan kişilerde bu durum kansere dönüşmez. Ayrıca tedavi edilmediği süre boyunca midenin delinmesi ve mide kanamaları gibi belirtilere neden olabilir.

 

Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları – Dahiliye Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.