Obezite Ameliyatı Fiyatları – 2023

Obezite Ameliyatı Fiyatları - 2023- üstü sarı ile çizilmiş obezite yazısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Günümüzde oldukça yaygın bir rahatsızlık haline gelen obezite tedavisi için uygulanan çeşitli cerrahi yöntemler vardır. Diyet ve egzersizler ile kilo verilmediği durumlarda; bununla beraber morbid ve süper obez hastalarda çoğunlukla obezite ameliyatlarına başvurulmaktadır. Bu noktada obezite ameliyatları güncel fiyatları merak konusu haline gelmiştir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Obezite Ameliyatı Fiyatları – 2023” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Obezite Nedir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik bozukluklar,  hormonal etkenler, hareketsiz yaşam ve beraberinde fazla gıda tüketimi sonucunda obezite ortaya çıkmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunudur. Vücuttaki yağ dokusunun aşırı artması sonucu çeşitli sağlık problemlerinin yaşamasına neden olur. Bu sebeple hastaların yaşam kalitesini fazlasıyla etkilemektedir.

Neden Obez Olunur?

Bu noktada birçok değişken söz konusudur. Fiziksel aktivitelerin azalması, değişen düzensiz beslenme alışkanlıkları ve çeşitli sağlık sorunları obeziteye neden olmaktadır. Obezite çeşitli sağlık sorunları da beraberinde getirmektedir. Obezite sebebi ile meydana gelebilecek problemlerin önlenmesi sebebiyle obezitenin tedavi edilmesi fazlasıyla önemlidir. Farmakolojik tedavi, diyet rejimleri ve yaşam tarzı değişiklikleri morbid obez ve süper obez hastalarda pek etkili değildir. Bu nedenle kilo vermeyi kolaylaştırmak ve hastanın hayati riskini ortadan kaldırmak için obezite ameliyatlarına başvurulmaktadır.

Obezite Ameliyatları

Bariatrik cerrahi olarak da bilinmektedir. Kilo kaybını sağlamak için yapılan işlemleri kapsamaktadır. Metabolizma aktivitelerinin düzenlenmesini sağlar. Cerrahi işlemler; kısıtlayıcı ameliyat, emilimi bozan ameliyat ve hem kısıtlayıcı hem de emilimi bozan ameliyat olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılır.

Kısıtlayıcı yöntemler:

Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren yöntemlerdir.

LAGB: Açılımı Laparoskopik Ayarlanabilir Gastrik Band’dır. Morbid obezite tedavisinde kullanılmaktadır. Kişide doygunluk hissi yaratmak için üst midenin fundus kısmına ayarlanabilir bir band yerleştirilmesi ile yapılır.

VBG: Vertikal Band Gatroplasti. Günümüzde pek sık kullanılan bir obezite tedavi yöntemi değildir. Bu işlemde ilk olarak gastrik fundustan başlanarak dikey bir şekilde stapler hattıyla, 30 ml’den daha az bir hacimde mide poşu oluşturulmaktadır. Yöntemde mide duvarı ön ve arkadan delinir ve ardından stapler hattının sonundan yuvarlak açıklık oluşturularak süture edilmektedir. Son olarak bandın çıkışına 1.5 cm genişliğindeki poliprolen mesh (yama) konulmaktadır.

LSG/Tüp Mide: En sık tercih edilen obezite tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemde midenin %80-85’lik bir bölümü alınmaktadır.

Mide Balonu: Gastrik balon olarak da adlandırılmaktadır. Hastanın kilo vermesi sağlamak için geçici süreyle mideye yerleştirilen şişirilebilir bir tıbbi cihazdır.

Emilimi bozan yöntemler:

Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan yöntemlerdir.

Biliopankreatik diversiyon (BPD): Hastanın yemesini azaltmak amacıyla ince bağırsaktaki emilimleri azaltmak üzerine bir işlemdir. Bu işlemde midenin büyük kısmı alınmakta ve ince bağırsakların anatomisi değiştirilmektedir.

Jejunoileal Bypass: 30 cm ila 45 cm arasındaki ince bağırsağın tamamı dışında tamamının ayrıldığı ve bir tarafa yerleştirildiği cerrahi bir kilo verme prosedürüdür. (Wikipedia)

Kombine Yöntemler:

Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan yöntemlerdir.

Roux en-Y Gastrik Bypass /RYGB: Mide bypass’ı olarak bilinmektedir. Oldukça sık uygulanan bir işlemdir. Bu yöntemde mide zımba yöntemi ile küçültülmektedir. Bu sayede besin emilimi azaltılmaktadır. Beraberinde iştah azalır.

Duodenal Switch /DS: Son derece titiz bir cerrahi gerektiren ameliyat çeşididir. Basitçe ifade etmek gerekirse düşey gastrektomi ile midenin boyutu ufaltılır ve böylelikle vücuda giren kalori miktarı azalır. Yağ emilimini azaltır. Ayrıca kilo vermeyi kolaylaştıran en etkili yöntemlerdendir.

Obezite Ameliyatı Fiyatları

Obezite ameliyatları günümüzde beslenme alışkanlıklarının fazlasıyla bozulması sebebiyle oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Değişen dünya beraberinde besinlerin yapılarının bozulması ve fast food tüketiminin artması; diğer yandan teknolojinin ilerlemesi ile yaşamın kolaylaşıp daha az hareket etmeye sebep olması obezite vakalarını arttırmıştır.

Artan obezite vakalarının bir kısmı çeşitli diyet ve egzersiz programları ile tedavi edilmektedir. Diğer taraftan ise bazı obezite vakalarının tedavisi için obezite ameliyatlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Obezite ameliyatları tüm dünyada yapılmaktadır. Ülkemizdeki obezite ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmektedir. Fiyatlar ayrıca operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun deneyimine, kullanılan cerrahi ekipmanlara, hastane şartlarına ve hizmetine bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. 2023 yılı obezite ameliyat fiyatları hakkında net bilgi almak için Avicenna Ataşehir Hastanesi Obezite Merkezini aşağıda yer alan linkten ziyaret edebilirsiniz.

Öte yandan çeşitli araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre obezite cerrahisinde en sık tercih edilen 2023 tüp mide ameliyatı fiyatları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

  • Türkiye ₺30.000 – ₺120.000 
  • ABD $20.000 
  • Birleşik Krallık $13.800
  • Hindistan $6.500- $7.000
  • Meksika $4.500
  • Avustralya $21.000
  • Kosta Rika $12.500

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Obezite cerrahisi?

Obez bireylerin (morbid ve süper obez)  kilo vermesini kolaylaştırmak, hızlandırmak amacıyla yapılan işlemlere obezite cerrahisi denilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası?

Ameliyat sonrasında izlenmesi gereken bazı aşamalar vardır. Ameliyat sonrasında ilk 1-2 hafta sıvı diyet uygulanır. 2. haftadan itibaren hafif katı diyete geçiş yapılmaktadır. Ameliyattan ancak 1 ay sonra ağırlık içeren sporlar yapılır.

Obezite hesaplama?

Bu hesaplama türünde, boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣