Obezite Cerrahisi Öncesi Hazırlık

Obezite Cerrahisi Öncesi Hazırlık- obez bir kadın karnını ölçüyor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişiler obezite (bariatrik) cerrahisine başvurmaktadır. Obezite ameliyatları morbid obez ve süper obez hastalarda kilo verme sürecini kolaylaştırmaktadır. Söz konusu ameliyatların öncesinde hastaların hazır olması gerekmektedir bu sebeple yapılması gereken bazı hazırlıklar bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Obezite Cerrahisi Öncesi Hazırlık” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Obezite (Bariatrik) Cerrahisi Nedir?

Günümüzde birçok morbid obez ve süper obez hastanın tedavisinde obezite (bariatrik) cerrahisine başvurulmaktadır. Bariatrik cerrahi, kişinin daha kolay kilo vermesine yardımcı olmak için uygulanan işlemleri kapsamaktadır. Bu cerrahi diyet ve egzersizler ile kilo verilmediği durumlarda uygulanır.

Obezite ameliyatları 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1.Midenin kapasite ve hacmini azaltan, erken doymaya sebep vererek kalori alım miktarını düşüren kısıtlayıcı yöntemler.

LAGB: Açılımı Laparoskopik Ayarlanabilir Gastrik Band’dır. Morbid obezite tedavisinde kullanılır. Kişide doygunluk hissi yaratmak için üst midenin fundus kısmına ayarlanabilir bir band yerleştirilmesi ile yapılır.

VBG: Vertikal Band Gatroplasti. Günümüzde pek sık kullanılan bir obezite tedavi yöntemi değildir. Bu işlemde ilk olarak gastrik fundustan başlanarak dikey bir şekilde stapler hattıyla, 30 ml’den daha az bir hacimde mide poşu oluşturulmaktadır. Yöntemde mide duvarı ön ve arkadan delinir ve ardından stapler hattının sonundan yuvarlak açıklık oluşturularak süture edilir. Son olarak bandın çıkışına 1.5 cm genişliğindeki poliprolen mesh (yama) konulur.

LSG/Tüp Mide: En sık tercih edilen obezite tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemde midenin %80-85’lik bir bölümü alınmaktadır.

Mide Balonu: Gastrik balon olarak da adlandırılmaktadır. Hastanın kilo vermesi sağlamak için geçici süreyle mideye yerleştirilen şişirilebilir bir tıbbi cihazdır.

2.Besin akışını azaltıp emici alanı bypass eden ve böylece kalori miktarını azaltan emilimi bozan yöntemler.

Biliopankreatik diversiyon (BPD): Hastanın yemesini azaltmak amacıyla ince bağırsaktaki emilimleri azaltmak üzerine bir işlemdir. Midenin büyük kısmı alınır ve ince bağırsakların anatomisi değiştirilir.

Jejunoileal Bypass: 30 cm ila 45 cm arasındaki ince bağırsağın tamamı dışında tamamının ayrıldığı ve bir tarafa yerleştirildiği cerrahi bir kilo verme prosedürüdür. (Wikipedia)

3.Hem yiyecek alımını kısıtlayan hem de emilimi azaltan kombine yöntemlerdir.

Roux en-Y Gastrik Bypass /RYGB: Mide bypass’ı olarak bilinmektedir. Oldukça sık uygulanan bir işlemdir. Bu yöntemde mide zımba yöntemi ile küçültülür. Bu sayede besin emilimi azaltılmaktadır. Beraberinde iştah azalır.

Duodenal Switch /DS: Son derece titiz bir cerrahi gerektiren ameliyat çeşididir. Basitçe ifade etmek gerekirse, düşey gastrektomi ile midenin boyutu ufaltılır ve böylelikle vücuda giren kalori miktarı azalır. Yağ emilimini azaltır. Ayrıca kilo vermeyi kolaylaştıran en etkili yöntemlerdendir.

Obezite Cerrahisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Obezite tedavisi için başvurulan ameliyatlardan önce hastanın yapması gereken bazı hazırlıklar vardır. Öncelikle ameliyatın çeşidi ne olursa olsun gerekli test ve tetkikler mutlaka yapılmalıdır.

Ameliyattan önce sigara kullanımına mutlaka ara verilmelidir. Sigara kullanımına obezite ameliyatından önce ara verilmesi yaraların, dikişlerin daha hızlı iyileşmesi için önemli bir gerekliliktir.

Psikolojik değerlendirme ve psikolojik hazırlık her hastanın dikkat etmesi gereken diğer önemli bir unsurdur. Öyle ki psikolojik olarak ameliyat sonrası sürece hazır olmayan hastalarda ameliyat sonrası istenilen kilolar verilemez. Bu sebeple hastalar psikolojik olarak kendilerini istikrarlı ve zor bir sürecin beklediği durumuna ikna olmalıdır.

Ameliyatlar öncesinde diyet gerekip gerekmediği tamamen özel bir konudur. Buna doktorunuz karar verir. Kimi hastalarda diyet ile biraz kilo verildikten sonra ameliyat yapılırken kimi hastalarda bu gerekmez.

Ciddi yandaş hastalık, yüksek VKİ, ileri seviye karaciğer yağlanması sorunlarınız varsa ve yaşınız yüksek ise diyet yapmanız gerekebilir.

Obezite ameliyatından önce kardiyoloji, endokrinoloji, göğüs, psikiyatri ve anestezi doktorlarının görüşü alınmalıdır.

Genellikle ameliyattan 6 saat veya 1 gece önce hasta yemek yemeyi kesmeli ve aç kalmalıdır. Ne kadar süre önce olacağı konusunda doktor hastayı bilgilendirir.

Obezite ameliyatı sırasında damar pıhtısı oluşumu için kan sulandırıcı ilaçlara başlanır. Ayrıca mide koruyucu ilaçlara da başlanması gerekebilir.

Ameliyata giderken yanınıza alacaklarınız ise ameliyat olacağınız hastaneye göre değişmektedir. Avicenna Hastanesinde ameliyat olacaksanız, şahsi kıyafet ve eşyalarınız dışında kesinlikle bir şey almanız gerekmez. Hijyenik paketli havlu kağıt, tuvalet kağıdı, bardak, tek kullanımlık havlu terlik, banyo havlusu gibi gereçler size sunulmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Mide küçültme ameliyatı sonrası?

Obezite ameliyatı sonrasında ilk 1-2 hafta sıvı diyet yapılmaktadır. Ağrılar olursa ağrı kesiciler ile yatıştırılır. Mide küçültme ameliyatı sonrasında kilo vermek için doktorun söylediği unsurlara dikkat edilmelidir.

Morbid obez?

Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan hastalara morbid obez denmektedir.

Türkiye obezite merkezi?

Avicenna Ataşehir Hastanesi Obezite Merkezi, İstanbul/Türkiye’de hizmet vermektedir. Obezite Merkezimize göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣