Obezite Cerrahisi Sonrası Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Obezite

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tüp Mide Ameliyatı Tüp mide ameliyatı, obeziteye karşı en yoğun kullanılan cerrahi yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide küçültme ameliyatı olarak da anılan bu tedavi yöntemi, diğer yöntemlere göre çok daha kolaydır ve obezite ameliyatı sonrası zorlayıcı etkileri minimal seviyelerdedir. Gelişen tıp teknolojilerine bağlı olarak artık, tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak yani kapalı yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Obezite ameliyatı sonrası mide, önceki boyutlarına göre yüzde 20 seviyesine indirilir. Tüp mide ameliyatı, kapalı yöntemle ve 5 adet minik yara ile yapılır. Yaralardan sadece bir tanesi 1.5 santimetre, diğerleri ise 0.5 santimetredir. Tüp mide ameliyatı sonrası yaraların bu denli az olması, hastanın günlük yaşama geri dönüşünü kolaylaştırmaktadır. [trgebanner]

Obezite Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar

Tüp mide ameliyatı olan hastaların, ilk olarak obezite ameliyatı sonrası yapılacaklar hakkında doktorlardan bilgi alması gerekmektedir. Bu noktada cerrahın ya da diyetisyenin tavsiye etmiş olduğu bakım ve beslenme sistemine göre diyete girmek önemlidir. Verilen tüm beslenme talimatlarına uygun beslenme yapılmaz ise, hastanın midesi şişebilir, kusma olabilir ya da kaçak denilen durum ile karşı karşıya kalınabilir. Nadiren de olsa geğirme veya hıçkırık gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sorunların fazlalaşması durumunda doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Obezite ameliyatı sonrası hızlıca sıvı alımı yapılması, kusmalara neden olabilir. Bu durum ara ara yaşanıyorsa endişe edilmemesi gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Obezite cerrahisi sonrası yüksek miktarlarda katı besin tüketimi sonucu ortaya çıkan doyma hissi, operasyondan önceki gibi değildir. Operasyondan sonra ağır bir şeyler tüketildiğinde gelen doyma hissi, daha ziyade rahatsızlık ve mide bulantısı şeklinde yaşanır. Kimi hastalarda ağız sulanması, köpürmesi ve hatta burundan su gelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Zaman zaman gelişebilecek olan karın ağrıları normal kabul edilse de, tehlikeli seviyelerdeki karın ağrıları için mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemli bir konudur. Ameliyat günü ameliyattan sonra gıda alımı yapılmayacaktır. Bu sebeple hastanede serum aracılığıyla besin ve sıvı alımı gerçekleştirilecektir. Obezite ameliyatından bir gün sonra kaçak testi yapılır ve su ya da elma suyu tüketimine başlanabilir. Bu süreçte midedeki yaralara zarar vermemek adına minik yudumlar almak gerekir. Ağrı yaşanması durumunda sıvı alımı durdurulmalıdır. İkinci günden itibaren ıhlamur veya süzülmüş, yağsız, tuzsuz tavuk suyu ya da komposto gibi besinler tüketilebilir. Taburcu olduktan sonra tavuk veya et suyu, ayran, berrak kıvamlı meyve suları, yoğurt suyu gibi sıvı besinler tüketilebilir. Genel olarak besinlerin tanecik içermediğinden ve suyunun berrak olduğundan emin olunmalıdır.
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Obezite Cerrahisi Sonrası İlk Hafta

İlk haftanın sonlarına doğru artık mercimek ve ezogelin hariç süzülmüş tarhana, domates, bezelye çorbası gibi çorbalar tüketilebilmektedir. Yoğurt, laktoz bulunmayan süt ve süzülmüş yayla çorbası gibi gıdaları, yemeklere eklemek serbesttir. Obezite cerrahisi sonrası alkol, soda, kahve ve şekerli ya da doğal olmayan meyve suları kesinlikle yasaktır. Yüksek kalorili gıdalardan da uzak durmak gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İkinci Hafta

Tüp mide ameliyatından sonraki ikinci hafta itibariyle protein tozu tüketimi yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır. Bunun yanında tokluk hissiyatı da vererek, yüksek seviyelerde kalori alımına engel olacaktır. İkinci hafta boyunca protein tozu, ilk haftada serbest olan çorbalar ve sıvı tüketimi yeterlidir. Tüm bu gıdaları tüketirken bol bol çiğnemeye ve küçük lokmalar halinde yemeye dikkat etmek gereklidir.

Obezite Ameliyatından Sonraki Üçüncü ve Dördüncü Hafta

Tüp mide ameliyatından sonraki üçüncü haftadan itibaren pürelere başlanabilmektedir. Çatalla ezilip tüketilebilecek besinler genel olarak yenebilir. Mutfak robotundan geçirilen gıdalar beslenme sistemine eklenebilir. Püre haline getirilmek kaydıyla yağsız ve yumuşak peynir, rafadan yumurta, havuç, bezelye, patates, ıspanak ve kabak gibi yiyecekler tüketilebilir. Meyve püreleri ve meyveli yoğurtlar da, bu aşamadan itibaren beslenmeye dahil edilebilir. Asitli sıvılar arasında yer alan portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyvelerin suları bu süreçte halen tüketilememektedir. Obezite cerrahisi sonrası dördüncü haftanın gelmesiyle birlikte buğulanmış balım, çilek, elma, muz, karpuz, şeftali ezme şeklinde tüketilebilir. Bu ilk 4 haftalık süreçte et, ekmek, pilav, tavuk ve makarna gibi katı gıdalar asla tüketilmemelidir.

Birinci Aydan Sonra Beslenme

Beşinci haftadan itibaren artık katı gıdalara yavaş bir geçiş yapılabilir. Obezite cerrahisi sonrası beslenme, beşinci hafta itibariyle biraz daha rahatlamaya başlar. İlk olarak köfte ve kıyma gibi etler denenmelidir. Eğer bu gıdalar artık sorun çıkartmadan tüketilebiliyorsa, çok fazla çiğnemek şartıyla et yenebilir. Fakat tavuk eti, en zor sindirilen et türü olduğu için pek tavsiye edilmez. Kırmızı etle süreci geçirmek daha yararlı olacaktır. Günde bir dilimi geçmeyecek şekilde ve küçük lokmalarla tam buğday ekmeği tüketilebilir, iyice çiğnemek şartıyla makarna tüketimine başlanabilir. Bu süreçte genel olarak yağlı ve yağ içeriği yoğun olan besinlerden uzak durulmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Geç Dönem Beslenme Sistemi

Mide küçültme ameliyatından sonraki zorlu beslenme süreci, 2 ayın dolmasıyla birlikte biraz daha rahatlar. Bu süreçten itibaren bir diyetisyen desteği almak ve ameliyatı gerçekleştiren cerrah ile diyeti konuşmak gerekir. Özellikle tüp mide ameliyatı sonrası diyetisyen hizmeti veren ve kendisini bu alanda geliştiren diyetisyenler mevcuttur. Buna bağlı olarak obezite cerrahisi sonrası diyet listesi için alanında uzman diyetisyenlere başvurulabilir. Ortaya çıkacak olan, özellikle göbek bölgesindeki deri sarkması için de, obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyat Avicenna Hastanesi’nde yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatından sonra mide ne zaman iyileşir?

Tüp mide ameliyatı sonrası dikişler genellikle 15 gün içerisinde iyileşir. Ancak tamamen iyileşme süreci bir ay sürebilir.

Mide küçültme ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Ameliyattan 2 hafta süre ile cinsel ilişkiye girilmemeli, ameliyattan sonra 1 ay araba kullanmamalı, ameliyattan sonra 2 ay alkol almamalısınız. Ayrıca operasyondan sonra yaklaşık 2 ay boyunca ağır ve zorlayıcı hareketler yapmamalısınız.

Mide küçültme ameliyatından sonra kaç gün hastanede kalınır?

Operasyon sonrası ilk saatlerde ayağa kaldırılan hastalar, yürümeye başlarlar. Öte yandan ameliyat sonrası 1 – 3 gün arasında hastanede kalınır ve daha sonra hastalar evlerine gönderilir.

Mide küçültme ameliyatı ölüm riski yüzde kaç?

Mide küçültme ameliyatında ölüm oranları binde 1’dir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣