Obezite ve Metabolik Cerrahi Yöntemleri

obezite ve metabolik cerrahi yöntemleri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümü hekimlerimiz, obezite ve metabolik cerrahi yöntemleri (bariatrik cerrahi yöntemleri) hakkında merak edilenleri anlattı.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Yöntemleri

Obezite insan bedeninde çeşitli hastalıklara neden olabilen, olması gerekenden yüksek yağ birikimi olarak tanımlanabilmektedir. Tüm dünyada milyonlarca insanın problemi haline gelen obezite, insan ömrünü ortalama 15 yıl kısalmasıyla biliniyor. Avicenna Hastanesi Obezite Merkezi, disiplinlerarası bir çalışma yürüterek, obezitenin tedavisinde en doğru yöntemi belirlemektedir. Bu noktada hastaların sorunsuz şekilde kilo vermesini sağlamak ve verilen kilonun tekrar alınmaması adına çalışmalar yapmak temel amaçtır.

Bariatrik Cerrahi Yöntemleri

Baritatrik cerrahi yöntemleri, kişilerin kilo kaybetmesine neden olacak olan tedaviler ve ameliyatlar grubunun tümü kapsamaktadır. Bu anlamda genel bir isim olarak kabul edilmektedir. Çağın hastalığı olarak kabul edilen obezitenin, diyet ve egzersiz ile yenilemediği durumlarda bariatrik cerrahi yöntemleri devreye girmektedir.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Obezite cerrahisi yöntemleri kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki mide balonu uygulaması, ikincisi ise obezite ve metabolik cerrahi yöntemleridir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Mide Balonu

Mide balonu uygulaması endoskopi aleti ile yapılmaktadır. Ağızdan içeriye sokulan bir balon, mideye kadar ilerletilir ve mide içerisinde şişirilir. Bu sayede hastanın midesi içerisindeki kapasite doldurulmuş hale getirilir ve hastaya az ama sık aralıklarla yemek yemesi alıştırılmaya çalışılır. Diğer obezite tedavi yöntemlerine kıyasla bu uygulama kalıcı değildir. Zira mide balonu 1 yıl sonra hastadan çıkartılır.

Tüp Mide Ameliyatı (Gastrik Sleeve)

Obezite hastalığı teşhisi koyulan kişilerin doyma hissini erkenden yaşamaları amacıyla midelerinin bir bölümünün alınmasına tüp mide ameliyatı denmektedir. Bu ameliyat türünde hastanın midesinin yüzde 80 kadarlık bir bölümü alınmaktadır. Midenin geriye kalan görüntüsü tüpe benzediği için tüp mide ameliyatı ismini almıştır. Tüp mide ameliyatı ülkemizde en yoğun tercih edilen obezite ve metabolik cerrahi yöntemleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Bunun sebeplerinden birisi, daha önce tüp mide ameliyatı olanlar arasından oldukça büyük bir bölümün, gerçekten de zayıflaması ve sağlığına kavuşmasıdır. Laparoskopi denilen kapalı yöntem ile yapılması da, obezite ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaktadır ve tercih sebebini arttırmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Obezite ve metabolik cerrahi yöntemleri arasında yer alan gastrik bypass yönteminde, mide fonksiyonsuz hale getirilir ve ince bağırsak yapısı büyük oranda değiştirilir. Böylece hastanın fazla kilolarından kurtulması sağlanmaktadır. Obezitenin cerrahi tedavisi açısından önemli bir yeri bulunan bu uygulama, hem kısıtlayıcı hem de emilim azaltıcı yönüyle oldukça önemli bir ameliyat yöntemidir. Bu ameliyat yönteminde hastanın ince bağırsak üzerinden besin emilimi azaltılır. Bu da hastalarda vitamin ve mineral eksiklikleri yaşanmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu yöntem ile tedavi edilen obezite ve diyabet hastaları, özel olarak kontrol ve gözlem altında tutulmalıdır. Bariatrik cerrahi hakkında tüm merak ettiklerinizi sormak için Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite ameliyatı kaç kilodan başlar?

Obezite ameliyatı öncesinde, ameliyata uygun musunuz görmek için vücut kitle endeksiniz hesaplanır. Oran 40 ya da 40’ın üzerinde çıkarsa ameliyat olabileceğiniz anlamına gelir.

Mide balonu süper obezite hastalarında işe yarar mı?

Süper obezite sınırdaki kişilerde mide balonu uygulaması istenilen derecede etki etmeyecektir. Süper obezite hastalarında yemeyi sınırlandıracak, uzun vadede daha kalıcı operasyonlar gerekmekte.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kaç günde iyileşilir?

Operasyondan sonra atılan iç dikişlerin iyileşme süresi yaklaşık 15 gün kadardır. Ancak tam olarak iyileşme süresi bir aydır.

 

Avicenna Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Doktorları

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣