Kalp ve Damar Hastalıkları Nedenleri ve Risk Grubu

Kalp ve Damar Hastalıkları Nedenleri ve Risk Grubu

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzman Doktoru Mehmet Maraşlı, kalp ve damar hastalıkları nedenleri ve risk grubu hakkında merak edilenleri anlattı.

Kalp hastalığı, kalpte meyden temel gelen ve kalbi etkileyen herhangi bir bozukluğu kapsayan bir terimdir. Kalp damar hastalıkları dendiğinde ilk olarak akla koroner arter hastalığı şeklindeki hastalıklar gelirken, bunun yanında ritm problemleri ve kalıtsal hastalıklar da öne çıkmaktadır. Kalp hastalığı terimi çoğu zaman kardiyovasküler hastalık terimi ile dönüşümlü olarak kullanılır. Kardiyovasküler hastalıklar genelde kalp krizi, göğüs ağrısı (anjina), inmeye yol açabilen daralmış ya da tıkanmış kan damarlarını içeren durumları ifade eder. Kalp kasını, kapakçıklarını ya da ritmini etkileyen diğer kalp rahatsızlıkları da kalp hastalığının formları olarak nitelendirilir. Birçok kalp hastalığı türü daha sağlıklı yaşam biçimi seçimleriyle önlenebilir ya da tedavi edilir.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Artması

Sağlıklı bir hayat tarzını benimsemek kalp hastalıklarının önlenebilmesi için bir hayli önemlidir. Daha hareketli bir hayat benimsemek ve sağlıklı besinler tüketmek kalp sağlığı için önem arz eder. Beslenme kültürü olarak çoğu zaman fast food’u benimseyen ABD kıtasında her dört ölümden birinin kalp hastalıklarıyla alakalı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında Avustralya’da da kalp hastalıkları önde gelen ölüm sebepleri içerisinde yer alır. Ayrıca ülkemizde de kalp hastalıklarından dolayı meyden temel gelen ölümlerin oranı yüzde 42 civarlarındadır. Bu sebeple kalp hastalıklarının ortaya çıkmaması yaşam biçiminin değiştirilmesi ve daha hareketli bir hayat sürülmesi gibi kişisel olarak bütün tedbirlerin alınması gerekir.

Kalp ve Damar Hastalıkları Nedenleri

Kalp ve damar hastalıkları nedenleri, kalbin tümünün ya da belli bir bölümünün zarar görmesi, koroner arterlerin zarara uğraması ya da kalbe olması gereken seviyelerde oksijen ve besin gitmemesine bağlı olarak ortaya çıkarlar. Hipertrofik kardiyomiyopati şeklindeki kalp damar hastalıkları kalıtsaldır. Bunlar insan doğduktan sonra ortaya çıkabileceği gibi doğumdan önce de ortaya çıkabilir. Kalp hastalıklarını tetikleyen pek çok etken vardır. Özellikle insanların benimsedikleri yaşam biçimi kalp hastalıkları riskini çok fazla arttırır. Tansiyon yüksekliği ve kolesterol gibi problemlerin önlenmemesi ya da durdurulmaması sonucunda zamanla kalp hasar görebilir ve kalp damar hastalıkları risk grubu durumu ortaya çıkabilir.

Kalp ve Damar Hastalıkları Sebepleri

Ayrıca sigara içmek, aşırı kilogram ve obezite, diyabet de kalp ve damar hastalıkları sebepleri arasında yer almaktadır. Paketlenmiş yiyeceklerle beslenmek, yaşlandıkça ve hareketsiz yaşama geçtikçe, kalp damar hastalıkları için tetikleyici olmaktadır. Hamilelik sırasında kan basıncında ani artışlara sebep olan preeklampsi hastalığının da kalp hastalıklarına neden olduğu ispatlanmıştır. Genetik olarak ise ortaya çıkan kalp hastalıklarında kişisel olarak herhangi bir yanlış söz konusu değildir. Çünkü bu hastalıklar kimi zaman en temel rahminde bile ortaya çıkabilir. Ancak yaşam biçiminin düzenli tutulması ve gerekli muayenelerin düzenli şekilde yaptırılmasıyla kontrol altında tutulma ihtimali vardır.

Kalp Damar Hastalıkları Risk Grubu

Kalp damar hastalıkları riskleri kendi içerisinde ikiye bölünür. Bunlardan ilki kişinin değiştiremeyeceği risklerdir. Kalıtsal problemler, yaşlanma, erkek cinsiyetine sahip olmak gibi faktörler değiştirilemeyen risklerdir. Yine aileden kalp damar hastalıkları problemi bulunan kişiler de, belli bir risk oranının üzerindedir ve bu durumu değiştiremez. Öte yandan değiştirilebilen risklere bakıldığında, bu risk faktörlerini ortadan kaldırmanın kişinin kendisine bağlı olduğu görülebilir. Sigara içmek, hipertansiyon hastası olmak, diyabet hastası olmak, kan yağı seviyelerinin yüksekliği, obezite gibi riskler kişinin kendi kendisine ortadan kaldırabileceği risklerdir.

 

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Doktorları

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣