Obezite (Şişmanlık) Tedavi Yöntemleri

Obezite (Şişmanlık) Tedavi Yöntemleri

Obezite ,vücut yağ kitlesinin normal kabul edilen düzeylerinin üzerine çıkması demektir ve yaygın olarak beden kitle indeksi ölçütü ile tanımlanır.

  • VKİ (Vücut kitle indeksi) 30’un üzerinde olan hastalar obez,
  • 30-35 arasında olanlar birinci derecede obez,
  • 35-40 arasında olanlar ikinci,
  • 40 ın üzerinde olanlar morbid obez,50’nin üzerinde olanlar ise süper obez olarak sınıflandırılır.

Obezite gerek son zamanlarda artan sıklığı ve gerekse doğurduğu hastalıklar açısından çağımızın önemli sağlık sorunudur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan erişkinlerin yaklaşık üçte birinin kilolu, üçte bir kadarının da obez olduğu bilinmektedir. Günümüzde dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon erişkin ve 50 milyon çocuğun obeziteye bağlı önemli sağlık sorunları yaşadığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar ülkemizde de obezite sıklığının benzer düzeylerde olduğunu göstermektedir. Yaklaşık 2.500.000 yetişkin ülkemizde morbid obez olarak sınıflandırılmıştır.
Obezite, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, dislipidemi, tip iki diyabet, inme, safra kesesi hastalıkları, osteoartrit, uyku apnesi sendromu ve bazı tür kanserlerin sıklığını artıran önemli bir risk faktörüdür.

Obezite ve obez kişiler hakkında pek çok yanlış kanaat mevcuttur. bunların başında obezitenin kişisel bir motivasyon eksikliğinden veya irade zayıflığından kaynaklanan kozmetik bir sorun olduğu düşüncesidir. Oysa obezite, güçlü bir genetik yatkınlık zemini taşıyan, obezojenik çevre ve yaşam biçiminin eşlik ettiği çok faktörlü kronik bir hastalıktır. Modern insanın giderek azalan fiziksel aktiviteleri ve değişen beslenme alışkanlıkları, obezite epidemisinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Çoklu etiyolojik faktörler nedeniyle obezite tedavisinde kullanılan diyet ve yaşam biçimi değişiklikleri, her hasta için etkili olmayabilmektedir. Uzun vadeli başarıların görülebilmesi için hastaların yaşam biçimlerinde kalıcı değişiklikler yapmaları gerekir. Obezitenin tıbbi tedavisi için son yıllarda çok sayıda ilaç onay almış ve kullanılmaya başlanmıştır. Ancak söz konusu tedavi ajanlarının uzun vadeli güvenlik bilgileri ve etkinlikleri sınırlıdır. Bu gerekçeler nedeniyle obezitenin cerrahi tedavisi her geçen gün daha da artan bir ilgi görmektedir.
Günümüzde bariyatrik cerrahinin obezite tedavisinde kullanılan en etkili ve kalıcı yöntem olduğu düşüncesi genel kabul görmektedir.

Bariyatrik cerrahi ile zayıflamanın yanı sıra tip iki diyabet, hipertansiyon,yüksek kolesterol,uyku apnesi gibi obezite ile ilişkili metabolik sorunlar daha büyük oranda çözülür.

Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

1.vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olması
2.Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ancak obezite ile ilişkili en az bir yandaş hastalığı bulunan hastalar (tip iki diyabet, hipertansiyon, dislipidemi uyku apnesi sendromu, obezite – hipoventilasyon sendromu, alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı, reflü hastalığı, astım, varis, ileri derecede ürünler inkontinans (idrar kaçırma), eklem romatizması).

Genel olarak 18-65 yaş arasındaki herkese, yukardaki kriterlere uyduğu takdirde bu ameliyatlar uygulanabilir.

Obezitede Tedavi Yöntemleri

  1. Diyet fiziki egzersizler
  2. Mide botoksu
  3. Mide balonu
  4. Sleeve Gastrektomi(Tüp mide)
  5. Gastrik bypass ameliyatları

Tedavi yöntemleri konusunu bir başka yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Sağlıklı günler dilerim.
Op.Dr.Osman AKTAŞ
Genel Cerrahi Uzmanı


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.