Obezite Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite ameliyatı sonrası iyileşme dönemi uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Bununla birlikte hastaların operasyon sonrası yaşam alışkanlıklarında önemli ölçüde değişiklik yapmaları gerekmektedir. Yalnızca medikal tedavilerin yeterli olmadığı bu dönemde yapılması gereken en önemli iki şey, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktır.

Obezite Ameliyatı Nedir?

Doğal yollarla kilo veremeyen hastalara uygulanan cerrahi girişimlerin tümü obezite ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bu ameliyatlarda ana amaç, hastanın daha az yemek yemesini ve ince bağırsaklarda besinlerin emiliminin azalmasını sağlamaktır. Yeme alışkınlıklarında büyük ölçüde değişiklik yapılması gereken bu dönemde, hastaların sabırlı ve disiplinli bir şekilde sürece uyum sağlamaları çok önemlidir.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite ameliyatları farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Tüp mide ameliyatı, mide balonu uygulaması ve gastrik bypass en sık yapılan obezite cerrahilerindendir. Ancak farklı tekniklerle yapılsa da tüm ameliyatlar aynı amaca hizmet eder. Sonuçta hastanın daha az yemek yemesini ve kontrollü bir şekilde kilo kaybetmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyonların ardından iyileşme süreci uzun ve zor geçmektedir. Hastaların bu dönemi atlatmada güçlük çekmelerinin en önemli nedeni, yeme alışkanlığının tamamen değişmesidir. Bu nedenle obezite cerrahisi olmaya karar veren kişilerin operasyon öncesi en az iki veya dört haftalık süreçte sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmaya başlaması, sürecin daha rahat atlatılması açısından önemlidir.

Obezite Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bu ameliyattan sonra iyileşme süreci erken ve geç dönem olarak ayırmak daha doru olacaktır. Erken dönem ortalama bir seneyi kapsamaktadır. Geç dönem ise operasyondan bir sene sonraki döneme denk gelir. Bu süreçte genellikle kilo kaybı durmuş olur. Erken dönem iyileşme sürecinde temel amaç, hastaların sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır. Bunun yanında geç dönemde ise, obezite cerrahisi sonrası tekrar kilo alımını engellemek amaçlanmaktadır.

Operasyondan sonra ilk üç gün hastanede yatarak tedavi görülmektedir. Bu süreçte yoğun ağrılar hissedilebilir. Ancak ağrı kesici tedavilerle bu şikayet önemli ölçüde azalmaktadır. İlk gün diyetisyen ve işlemi gerçekleştiren cerrah tarafından sıvı bir diyet planlanır. Belli aralıklarla hastanın yalnızca sıvı alması sağlanır. Beslenme düzeni birkaç hafta böyle sürer ve daha sonra yavaş yavaş katı gıdalara geçilir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite ameliyatı sonrası diyet listesi ilk etapta sıvı olarak planlanmaktadır. Bunun nedeni katı gıdaların mideye atılan dikişlere baskı yapması sonucu ciddi sorunlarla karşılaşılması riskini ortadan kaldırmaktır. İlk iki hafta tanesiz ve sıvı bir beslenmenin ardından ikinci haftadan sonra hafif yumuşak gıdalara geçilmektedir. Katı gıdalara geçiş dönemi ise genellikle beşinci haftada olmaktadır. Bundan sonra karbonhidrat, şeker vb. gibi kilo almayı sağlayacak besinlerden uzak durulur. Aynı zamanda obezite ameliyatı sonrası gazlı içeceklerin alınmaması gerekmektedir.

İlk iki hafta kalsiyum ağırlıklı sıvı tüketimi sağlanması gerektiğinden süt temelli bir beslenme planı hazırlanır. Bunun yanında en az iki iki buçuk litre su içilmesi gerekir. Obezite ameliyatı sonrası izin verilen gıdalar arasında diyet içecekler, tanesiz az kalorili çorbalar ve tatlandırıcı konulmamış doğal meyve suları bulunmaktadır. Bununla birlikte şekersiz ve açık çay ile kahve tüketimine (kısıtlı olacak şekilde) izin verilmektedir.

İlk iki hafta bir günlük yemek planı örneği şu şekildedir:

 • Kahvaltıda doktorun önerdiği bir bardak diyet içecek,
 • Ara öğün olarak bir bardak süt,
 • Gün içinde ikinci ana öğün bir kase çorba ve bir bardak ayran,
 • Ara öğün olarak bir bardak süt,
 • Akşam yemeğinde yine öğlen olduğu gibi bir kase çorba ve bir bardak diyet içecek,
 • Uyumadan önce bir bardak süt.

Bu süreçte doktor tavsiyelerine birebir uyulması hayati önem taşımaktadır. Çünkü obezite ameliyatlarından sonra zaten hassas olan mide biraz daha hassas bir hale gelmektedir. Yapacağınız en ufak bir yanlış beslenme veya harekette istenmeyen sonuçlara neden olabilirsiniz. Bu nedenle sürecin doktor tavsiyeleri ile uyumlu bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Spor

Obezite operasyonu sonrası egzersizler genel olarak bir ay sonra başlamaktadır. Hastanın kendini toparlaması için ihtiyacı olan sürenin yaklaşık otuz gün olması nedeniyle bu süreç bir ay sonrası için planlanmaktadır. Ameliyattan otuz gün sonra hastaların yürümesi, koşması ve bisiklete binmesinde hiçbir sakınca yoktur. Aksine bu aktivitelere bir an önce başlamak gerekir. Aynı zamanda bu egzersizler obezite ameliyatı sonrası sarkma gibi problemlerin de önüne geçmektedir.

İyileşme sürecinin doğal bir parçası olarak ameliyat sonrasında hızlı bir şekilde kilo verilecektir. Ancak bu sürecin egzersizler ile desteklenmesi daha faydalı olmaktadır. Hafif bir hareket başladığı anda kilo verme hızı artacaktır. Bununla birlikte egzersizler konusunda doktor önerilerinin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Aynı zamanda ilk altı hafta boyunca ağır kaldırmamalı veya ani hareketler yapılmamalıdır. İyileşme döneminde kilo verildikçe obeziteye bağlı olarak gelişen hastalıklarda da azalma görülmektedir. Bu nedenle hastalar kilo verdikçe daha konforlu bir yaşama sahip olmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Estetik

Bu operasyondan sonra ortaya çıkan sarkmaların giderilmesi için estetik operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bununla birlikte verilmesi istenen tüm kiloların verilmiş olması gerekmektedir. Kilo kaybının ardından ortaya çıkan sarkma ve diğer şekil bozukluklarının giderilebilmesi için kilo verdikten sonra üç ay vücudun bir denge bulması beklenir. Ardından isteğe bağlı olarak bu operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Obezite ameliyatı sonrası dönem ikiye ayrılmaktadır. Erken dönemde genellikle kanama, atelektazi, tromboz, anastomoz kaçağı ve enfeksiyon sorunlar görülme riski bulunmaktadır. Geç dönemde ise dumping sendromu, ülser, beslenme yetersizliğine bağlı vitamin eksiklikleri görülebilmektedir. Bu operasyonun komplikasyonlarını maddeleyecek olursak;

 • Enfeksiyon,
 • Ağrı,
 • Kanama,
 • Atelektazi,
 • Tromboz,
 • Anastamoz kaçağı,
 • Saç dökülmesi,
 • Dumping sendromu,
 • Vitamin eksikliği görülmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Obezite operasyonları dışardan bakılınca birçok insan için basit gibi görünse de ciddi bir ameliyattır. Özellikle sonraki süreçlerde hastalara büyük sorumluluklar düşmektedir. Egzersiz, beslenme ve ilaç kullanımı konusunda özenli ve sabırlı olmak çok önemlidir. Genel olarak toparlayacak olursak, obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Yemek yeme süresi en az yirmi dakika olmalı,
 • Doktorun hazırladığı beslenme planının dışına kesinlikle çıkılmamalı,
 • Egzersizlerin düzenli olarak yapılması,
 • Yenen yiyeceklerin çok iyi pişmiş olması gerekmektedir,
 • Bol sıvı tüketilmeli,
 • Ani hareketlerden kaçınılmalı,
 • Ağır kaldırılmamalı,
 • Spor yapmaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmalı,
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınılmalı.

Operasyon sonrasında bu hususlara dikkat etmeniz, iyileşme sürecinizin hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemesini sağlar. Uyum sağlamakta zorlandığınız takdirde ise mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda genellikle destek tedavi ve terapiler uygulanarak süreç daha rahat atlatılmaya çalışılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite ameliyatı sonrası saç dökülmesi normal mi?

Bu operasyondan sonra özellikle strese bağlı olarak saç dökülmesi görülebilmektedir. Genellikle ilk üç ve altı ay gibi bir süreçte bu sorun yaşanmaktadır. Ancak operasyondan bir yıl sonra artık hastaların kilo kaybı ve beslenme şekilleri bir düzene oturduğunda bu problem ortadan kalkar.

Tüp mide ameliyatı sonrası normal beslenme ne zaman olur?

Obezite ameliyatı sonrası diyet listesi ilk etapta sıvı olarak planlanmaktadır. Bunun nedeni katı gıdaların mideye atılan dikişlere baskı yapması sonucu ciddi sorunlarla karşılaşılması riskini ortadan kaldırmaktır. İlk iki hafta tanesiz ve sıvı bir beslenmenin ardından ikinci haftadan sonra hafif yumuşak gıdalara geçilmektedir. Katı gıdalara geçiş dönemi ise genellikle beşinci haftada olur.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kaç günde iyileşir?

Operasyondan sonra atılan iç dikişlerin iyileşme süresi yaklaşık 15 gün kadardır. Ancak tam olarak iyileşme süresi bir aydır. Bununla birlikte bu operasyon aşırı kilo problemi olan ve doğal yollarla kilo veremeyen birçok kişi için kesin çözüm olmaktadır. Ancak biraz riskli bir işlem olduğu için alanında uzman bir cerrah tarafında kontrollü bir şekilde yapılması gerekmektedir. Deneyimli bir cerrah tarafından yapılan işlemlerin komplikasyon riski çok az olmakla birlikte, iyileşme hızı da yüksek olmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣