Öfke Kontrol Bozukluğu

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öfke, tehditleri karşı verdiğimiz doğal ve içgüdüsel bir tepkidir. Hayatta kalmak ve yaşamak için her insanın biraz korkuya ihtiyacının olması gibi, biraz da öfkeye ihtiyacı vardır. Öfkenin kontrol edilememesi halinde öfke kontrol bozukluğu ortaya çıkar. Öfke kontrolü sağlanamadığında, fiziksel ve duygusal zarara uğrarız. Aynı zamanda çevremiz de zarar görmeye başlar. Zamanla sözlü ve fiziksel şiddet ortaya çıkmaya başlar. Avicenna Ataşehir Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzman hekimleri, öfke kontrol bozukluğu hakkında merak edilenleri anlattılar.

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Öfke, bizi memnun etmeyen olaylara karşı verdiğimiz en temel duygulardan birisidir. Gündelik yaşamımızda bizi öfkelendiren birçok problemle karşılaşabiliriz. Bu tarz durumlarda öfke kontrolü sağlanırsa ve doğru tepkiler verilirse, öfkenin aslında bizlere gereken ve sağlıklı bir duygu olduğunu anlarız. Ancak öfke kontrolü sağlanamaz ve büyük tepkiler gösterirsek, bu durum hem kendimize hem de çevremize zarar verebilir. Aynı şekilde öfkenin hiçbir şekilde dışarı atılmaması ve insanın içine kapanması da kişiye ciddi zararlar verebilir.

Elektrik, bir yere giriş yaptığında mutlaka bir yerden çıkış gerçekleştirir. Şiddetli elektrik akımına kapılan insanların genelde topuklarının patladığı görülür. Bu durum elektriğin vücuda girdiği gibi bir yerden çıkmak zorunda olmasıyla ilgilidir. Öfke de tıpkı elektrik gibi, bir şekilde vücuttan çıkmak zorundadır. Öfkesini içine atan insanlar, çeşitli hastalıklara yakalanarak öfkeyi dışarı atarlar. Öfke kontrol bozukluğu hastalığı yaşayan insanlar ise, kendilerine ya da çevrelerine fiziksel ya da duygusal zarar verebilecek seviyede öfkeyi dışarıya atarlar.

Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri

Öfke, hem fiziksel hem de duygusal belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler öfke kontrol bozukluğu problemi olmasa da, öfkenin ortaya çıkmasıyla birlikte görülebilir. Öfke kontrol bozukluğunu işaret eden belirti, kızgınlık sonucunda fiziksel ve duygusal zarar görülmesidir.

Öfkenin fiziksel belirtileri şunlardır:

 • Kan basıncı artışı
 • Kalp atış hızı artışı
 • Karıncalanma hissi
 • Kas gerilmesi

Bir öfke krizi esnasında aşağıda yer alan duygusal belirtiler ortaya çıkar:

 • Sinir
 • Hüsran
 • Kaygı
 • Stres
 • Bunalma
 • Suçluluk duygusu

Öfke Kontrol Bozukluğu Sebepleri

Öfke kontrolü, kişi daha çocukken oluşmaya başlar. Öfke kontrolünü beynin ön bölgesindeki bir bölüm sağlar. Ancak çocukluk çağında yaşanan kötü olaylar ya da ailenin çocuğa karşı gösterdiği kötü tutum, çocukta öfke kontrolü problemleri oluşmasına neden olabilir. Öfke kontrolü problemleri yaşayan insanlarda, mutluluk hormonu salgısının üretiminde de çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Öfke Kontrol Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Aşağıda yer alan durumlar, öfke bozukluğu yaşadığınızı gösterebilir:

 • Sık sık kızgınlık hissediyorsanız
 • Sakinleştikten sonra öfkenizin kontrolden çıktığını düşünüyorsanız
 • Öfkeniz ilişkilerinize zarar veriyorsa
 • Öfkeniz çevrenizdeki insanları incitiyorsa
 • Öfkeniz sonradan pişman olacağınız sözler söylemenize ya da eylemler gerçekleştirmenize neden oluyorsa
 • İnsanları sözlü ya da fiziksel yollarla taciz ediyorsanız

Öfke Bozukluğu Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Öfke kontrol bozukluğu, tedavi edilmediği durumlarda birçok hastalığa yol açabilir. Bu hastalıklar genel olarak şunlardır:

 • Kalp hastalıkları: Biriken öfke kalp hızının artmasına ve kalp damarlarının daralmasına neden olur. Yüksek seviye öfke krizi, kalp krizine neden olabilir.
 • Hipertansiyon: Öfke, damarların elastik yapısına zarar verir. Bu da kronik yüksek tansiyon oluşumuna neden olabilir.
 • Diyabet: Öfke birikimi, metabolizmaya da zarar verir. Bu da şeker seviyesinin yükselmesine ve diyabete neden olur. Diyabet hastaları yakından incelendiğinde, genellikle öfkeli insanlar olduğunu görürüz.
 • Ruhsal problemler: Biriken öfke, depresyon gibi çeşitli ruhsal problemlere neden olabilir. Depresyon öfkeye, öfke de depresyona sebebiyet verebilir.
 • Genetik hastalıkları tetikler: Hemen hemen her insanın genlerinde, çeşitli hastalıklar bulunur. Eğer bu genlerin aktif hale gelmesini engelleyebilirsek, hayatımız boyunca bu hastalıklarla karşılaşmadan yaşayabiliriz. Ancak, öfke kontrolü problemleri yaşayan insanlar, genlerinde yatan hastalıkları kolaylıkla aktif hale getirirler. Buna en büyük örnek, son yıllarda artan kanser seviyeleridir. Tüm dünyada artan öfke ve stres, kanser hastalığının ortaya çıkma sayılarını artırmıştır.

Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi

Peki, öfke kontrol bozukluğu nasıl geçer? Öfke kontrol bozukluğu terapisi ile, öfke kontrolü bozukluklarının tedavisi mümkündür. Tedavide en çok tercih edilen yöntem psikoterapi olmaktadır. Psikoterapi ile hastaya, öfkesini kontrol etme yöntemleri öğretilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman psikiyatristleri, öfke kontrolü tedavisinde hem psikoterapi hem de ilaç tedavisi yöntemlerini uygulamaktadır.

Psikoterapi

Fakat, psikoterapi ile öfkenin tamamen kontrol altına alınması değil, uygun seviyede dışarıya yansıtılması öğretilir. Bir başka deyişle hastaya, büyük bir öfke patlaması yaşayacak seviyeye gelmeden öfkesini dışarıya atabilmesi öğretilir. Öfke kontrolünün sağlanamaması, genellikle agresyon yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Agresyonun birikmesine neden olan travmalar üzerinde tedaviler uygulanırsa, agresyon birikimi azalır ve öfke patlaması seviyesine hasta gelemez.

İlaç Tedavisi

Travmalar üzerinde tedavi uygulanırken, ilaç tedavisi gerekebilir. Eğer ilaç tedavisi uygulanmazsa, hastanın öfke krizleri geçirme ihtimali daha yüksek olur. Bu da psikoterapi uygulamaları esnasında hastanın kendisine ya da başkalarına fiziksel veya duygusal zararlar verebileceği öfke krizleri geçirmesine neden olabilir. Bunun sonucunda da psikoterapi süreci aksamaya uğrar ve tedavi yarım kalabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.