Omicron Varyantı Hakkında: Omicron Varyantı Ne Kadar Kötü?

Omicron varyantı maske ve dezenfektan uzatan doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Cocid-19’un bitmesi için çalışmalara devam edilirken, Kasım 2021’de hayatımıza giren Omicron varyantı endişeleri tekrardan gün yüzüne çıkarttı. Yeni covid-19 varyantı olan Omicron hakkında merak edilenler, bulaşıcılık seviyesi ve nasıl önlemler alabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Omicron Ne Demek?

Yeni mutasyona verilen Omicron ismi, Yunancadan gelmektedir. Yunan alfabesinin 15. harfidir. Omicron, Türkçe’deki ‘’O’’ harfine denk gelmektedir.

Omicron Varyantı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘’endişe verici’’ bulunan Omicron Varyantı, Afrika’da ortaya çıkan bir Covid-19 mutasyonudur. İlk kez Güney Afrika’da görülen varyant, 16-18 Kasım tarihleri arasında alınan örneklerle tespit edilmiştir. Ortaya çıktığı günden beri Covid araştırmacıları tarafından nedeni ve önlenmesi adına çalışmalar yapılmaya devam ediliyor.

Omicron Varyantı Nerede Ortaya Çıktı?

Omicron varyantı ilk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkmıştır ancak şu an dünyanın birçok noktasında bu hastalığa sahip kişiler tespit edilmiştir. Şu ana kadar Omicron varyantına rastlanan ülkeler arasında; Mısır, İtalya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İsrail, Hollanda ve Danimarka gibi birçok ülke bulunuyor. Aralık 2021 itibariyle Türkiye’de Omicron vakası görülmemiştir ancak Avrupa ülkelerindeki yayılma, yakın zamanda Türkiye’ye de Omicron mutasyonunun görülebileceği sinyallerini veriyor.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Nu varyantı olarak da bilinen Omicron varyantı, bilinen Covid-19 belirtilerine benzer belirtilere sahiptir. Nu varyantı belirtileri arasında;

 • Öksürük
 • Kalp çarpıntısı
 • Yüksek ateş
 • Kas ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • İştahsızlık

vakalarda tespit edilen belirtiler arasında yer alıyor. Korona belirtileri şeklinde görülen omicron belirtileri, ilerleyen zamanda değişiklik göstererek, belirgin farklı sonuçlara yol açabilir.

Omicron Diğer Covid-19 Varyantlarından Daha Şiddetli mi?

Omicron varyantı, 2021 yılı Kasım ayında hayatımıza dahil olan yeni bir virüs mutasyonudur. Varyantın henüz yeni keşfedilmiş olması, diğer Covid-19 varyantlarına göre ne derecede tehlikeli olduğu konusunda kesin bir değerlendirme yoktur. Araştırmaların devam ettiği mutasyon hakkında bilinen en önemli bilgi, Nu mutasyonunun oldukça tehlikeli olduğu ve hem kendimizi hem de çevremizdekileri düşünerek mevcut koruyucu aşıları yaptırmamız gerekiyor.

Omicron Varyantı Covid-19’dan Daha Bulaşıcı mı?

Yapılan ilk araştırmalara göre, Güney Afrika’da ilk vakanın açıklanmasından kısa bir süre sonra Omicron varyantına sahip hastalarda hızlı bir artış yaşanmıştır. Ancak bu artışın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, çevresel faktörlere bağlı olarak yayılma hızı artmış olabilir. Covid-19 Omicron mutasyonu yeni ortaya çıktığı için diğer varyantlara göre daha hızlı bulaşıp bulaşmadığı hakkında kesin bir yargı yoktur. Zaman içerisinde yapılan araştırmaların sonuç vermesiyle birlikte, Omicron varyantına dair tüm bilinmeyenler gün yüzüne çıkartılacaktır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre, Omicron varyantının küresel anlamda yayılma potansiyelinin daha yüksek olduğu bildirilmiştir.

Covid-19 Aşıları Omicron Varyantına Karşı Etkili mi?

Covid-19 Omicron mutasyonu salgınına karşı kullanılan mevcut aşıların, şuan için yeni varyantın öldürücü etkisine karşı iyi bir silah olabileceği düşünülüyor. Araştırmalar devam etmekle birlikte mevcut aşıların hastalık ve ölümlere karşı yüksek oranda koruyuculuk sağlandığı düşünülmekte. Bu varsayımla birlikte aşılar üzerinde geliştirici çalışmalar yapılmakta ve aşıların Omicron varyantına karşı daha etkili hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Omicron tedavisinde de şuan için koronavirüs tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlar ve vitaminler kullanılmaya devam edilemektedir.

Delta varyantı için etki sağlayan aşıların aynı şekilde Omicron varyantının yayılmasını da büyük oranda azaltılacağı düşünülmekte. Şu an için yapılacak en etkili çözüm sırası geldiğinde tüm aşılarınızı olmak, aile bireylerinizle gereken önlemleri almak ve sosyal mesafe kurallarına uymaktır.

Kendimi Omicron Varyantına Karşı Nasıl Koruyabilirim?

Covid-19 Omicron mutasyonu için dikkat edilmesi gerekenler, Covid-19 yayılmasını engellemek adına alınan önlemlerle benzerdir. Nasıl etkileri olacağı bilinmeyen bu mutasyona karşı dikkatli olmak için aile bireylerinizi ve yakınlarınızı uyarabilirsiniz. Omicron varyantından korunmak için alınabilecek önlemler arasında;

 • Maskenizin yüksek koruma sağlaması ve yüzünüze tam oturmasına dikkat edin,
 • Islanan maskeleri tekrar kullanmayın ve maskenize temiz ellerle dokunun,
 • Sosyal hayatınızda 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uymayı ihmal etmeyin,
 • Kalabalık ortamlarda uzun süre durmayın,
 • Aşı yaptırmayı ihmal etmeyin, ilk aşı sonrası koruyucu aşılarınızı sıra size geldiğinde tekrar yaptırın,
 • Çocuğunuza Covid-19 etkileri ve yeni mutasyon hakkında basitçe bilgilendirme yapın, sosyal hayatında dikkatli olmasını sağlayın,
 • Çocuğunuzun endişeye kapılmasını önlemek adına, olayı korkutucu bir şekilde anlatmak yerine kurallara uyarak çözülebileceği yönünde pozitif yanlarıyla aktarmayı denemelisiniz.

Hayatımıza yeni dahil olarak Omicron varyantı ile ilgili araştırmalar devam etmekte olup, her gün yeni bilgiler keşfedilmekte. Bu süreçte yapılabilecek en etkili korunma yolu sosyal mesafe kurallarına uymak ve aşı olmak olduğunu lütfen unutmayın. Bunun dışında Covid-19 virüsü ücretsiz tedavisi ve tanısı için Özel Avicenna Hastaneleri Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurmanız yeterlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mevcut Covid-19 testleri Omicron varyantını tespit ediyor mu? 

Kullanılan PCR Testleri, Covid-19 ve tüm mutasyonların tespitini sağlayabiliyor. Omicron belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız Covid-19 testi olarak tanı konmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların Omicron varyantına yakalanma olasılığı daha mı yüksek? 

Omicron varyantının çocukları daha fazla etkilediğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Hastalığa kapılma oranı yüksek olan kişiler şu an için aşı olmamış kişiler olarak bilinmektedir.

Kullanılan Covid-19 tedavileri Omicron tedavisinde etkili mi?

Covid-19 tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri, mevcut Omicron vakalarında kullanılmakta ve olumlu sonuçlar vermektedir. Hastalığın yeni mutasyonuna karşı ilaç ve tedavi yöntemleri geliştirilmeye devam ediliyor.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣