Omurilik Kanseri (Omurilik Tümörü) Muayenesi

Omurilik Kanseri Nedir? Omurilik Tümörü Ameliyatı

Omurilik tümörü, santral sisteminde en sık meydana gelen tümör çeşididir. Bununla birlikte toplumda görülme sıklığı çok azdır. Bu kanser türünün hangi oranda görüleceği ise tümörün yerleştiği bölgeye ve türüne göre farklılık göstermektedir. Bu tümörler genellikle omuriliğin çevresindeki kas dokularında, içindeki sinir hücrelerinde ve zarlarında meydana gelmektedir.

Omurilik Tümörü Nedir?

Omurilik veya omuriliğin iç ve dış kısımlarında (omurilik zarı, çevre dokular, sinir hücreleri gibi) görülen anormal ve hızlı bir biçimde hücrelerin çoğalması durumuna omurilik tümörü adı verilmektedir. Bu çok sık görülen bir kanser türü olmamakla birlikte, gelişmesi halinde çoğunlukla iyi huylu seyreden bir hastalıktır. Ancak her hastalıkta olduğu gibi omurilik kanserinde de erken tanı ve tedavi hayati önem taşımaktadır.

Bazı durumlarda omurilikte kist oluşumları meydana gelmektedir. Bu kistler sıklıkla tümöral kitlelerle karıştırılmaktadır. Ancak alanında uzman bir hekim tarafından yapılan muayene tetkik incelemeleri sonucunda bu bölgede oluşan yapının kist mi yoksa tümör mü olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Omurilik Tümörü Belirtileri

Omurilikte kanser belirtileri, tümörün yerleştiği yere ve türüne göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte santral sinir sisteminin önemli bir kısmını oluşturan omurilikte meydana gelen tümöral oluşumlar, vücudun neredeyse bütün sistemlerini etkisi altına alabilmektedir. Bu sebeple omurilikte kitlenin oluştuğu yere bağlı olarak görülen semptomla farklılık göstermektedir. Bunun yanında bazı durumlarda belde tümör varlığında görülen belirtiler omurilik tümörleri ile çok benzerlik göstermektedir. Ancak bu ayrım genel olarak teşhis esnasında yapılabilmektedir.

Omurilikte tümörün en belirgin olarak görülen semptomu, geceleri artan baş ağrısıdır. Bunun yanında istirahat halindeyken devam eden sırt ağrıları ve karın ağrısı da karşılaşılan diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kitlenin yerleştiği bölgeye göre oluşan ağrılar tüm sırta ve oradan da bacaklara doğru yayılarak hissedilir. Belirtiler genel olarak genç yaşlardaki bireylerde daha belirgin olarak hissedilmektedir. Şiddetli baş ağrıları ve bununla paralel olarak kontrol altına alınamayan diğer ağrılar, görülen en belirgin şikayetlerdendir.

Bunlarla birlikte omurilikte oluşan tümörlerin vücutta ortaya çıkardığı genel belirtiler şu şekildedir:

 • Sırt, boyun ve karın bölgesinde şiddetli ağrı,
 • Yürürken güçlük çekme,
 • Bağırsak hareketlerinde olumsuz yönde değişimler,
 • Isıya karşı aşırı hassasiyet,
 • Kol ve bacaklarda uyuşma hissi,
 • Ekstremite kaslarında zayıflık ve güç kaybı,
 • Dengede duramama,
 • Skolyoz gibi iskelet sistemi bozuklukları.

Bu belirtilerin çoğu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunda en önemli etken tümörün ortaya çıktığı yerdir. örneğin bel bölgesinde oluşan bir tümörün vücutta yaratacağı şikayet ağırlıkla bacaklarda uyuşukluk ve bel ağrısı olurken, boyunda oluşan tümörler baş ağrıları ve denge problemlerine neden olmaktadır. Dolayısıyla tüm bu belirtiler her zaman bir arada görülmez.

Omurilik Tümörü Nedenleri

Bu hastalığa neden olan faktörler tam olarak bilinememekle birlikte, uzmanlar tarafından genetik yatkınlığın temel sebeplerden biri olabileceği ileri sürülmektedir. Ancak genetik sorunların çevresel etkenlere bağlı olarak mı yoksa gen aktarımları ile mi gerçekleştiği konusunda kesin bir ayrım yoktur. Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucunda omurilik tümörünün farklı kimyasalların vücuda alınması ile birlikte ortaya çıktığı da anlaşılmıştır.

Genel faktörler çoğunlukla çevresel ve kalıtımsal faktörleri kapsamaktadır. Bunlar; genetik aktarım, kimyasallara maruz kalma, viral hastalıklar ve diğer organlardan metastaz yapan kanserler şeklinde sıralanabilir.

Omurilik Tümörü Tanısı

Bu hastalığı teşhis etmek için öncelikle uzman bir hekim tarafından detaylı bir nörolojik muayene yapılmaktadır. Bunun yanında hastaların sağlık öyküsü de dinlenerek genel bir varsayım ortaya konulur. Ancak kesin teşhis için mutlaka klinik testlere başvurulmaktadır. Bunların içinde manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi başlıca kullanılan tetkikler arasında yer almaktadır. Eğer hastada tümör olabileceği şüphesi çok kuvvetli ise yapılacak olan en etkili görüntüleme yöntemi manyetik rezonanstır. Bilgisayarlı tomografi ise çoğunlukla tümöral oluşumun kemikler ve çevre dokularla olan bağlantısını saptayabilmek amacıyla yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra sintigrafi çekimleri de omurilik kanseri teşhisinde kullanılan testlerden birisidir. Bu tetkik ile vücudun farklı bir organ veya dokusunun kanserden etkilenip etkilenmediği ortaya konulmaktadır. Ancak eğer tümörün türü ve hangi nedene bağlı olarak geliştiği öğrenilmek istenirse, bu durumda kesinlikle biyopsi yapılması gerekmektedir. Çünkü bu kadar ayrıntılı bir veriyi sunacak en doğru tahlil biyopsi olmaktadır.

Omurilik Tümörü Tedavisi

Omurilik kanserinin genel nedenleri ve tümörün yerleştiği yer, boyutu, türü gibi faktörlerin belirlenmesinin ardından hasta için en uygun tedavi, uzman hekim tarafından belirlenmektedir. Bununla birlikte bu hastalıkta uygulanan tedavi genel olarak cerrahi teknikleri kapsamaktadır. Ancak bazı durumlarda kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser vakalarında sık kullanılan tedavi yöntemlerinden de yararlanılmaktadır. Bu tedavi teknikleri genellikle cerrahi operasyon sonrasında içerde bir kısmı kalan tümörün yok edilmesi amacıyla tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Bunun yanında cerrahi operasyonlar ise iyi huylu omurilik tümörünün tamamen çıkarılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Tamamen çıkarılmasının mümkün olmadığı durumlarda ise kitlenin yarısı alınarak, kalan kısmı radyoterapi veya kemoterapi tedavileri ile yok edilmeye çalışılır.

Omurilik Tümörü Ameliyatı

Omurilik kanseri tedavisinde çok sık olarak kullanılan yöntem, tümörün ameliyatla temizlenmesidir. Tıp teknolojisinin de ilerlemesi ile birlikte çeşitlenen cerrahi teknikler, büyük oranda olumlu olarak sonuçlanmaktadır. Mikrocerrahi yöntemleri ile hastalara çok büyük kesiler açılmadan işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Oluşan tümörler operasyon sırasında mümkün olursa tamamen çıkarılmaktadır. Ancak bazen yarısının çıkarılıp yarısının içerde bırakıldığı durumlar da olmaktadır. Bu durumlarda operasyon sonrası tedavi sürecinde radyoterapi veya kemoterapi uygulanmaktadır.

Omurilik Tümörü Ameliyatı Sonrası İyileşme

Bu operasyondan sonra hasta ortalama üç ile on gün arasında hastaneden yatarak tedavi görmektedir. Bu süreçte hekimin hazırladığı tedavi planı hemşireler tarafından uygulanmakta ve hasta sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Bununla birlikte fizik tedavinin kaç gün süreceği ve hastanın ev şartlarında iyileşme dönemini atlatma durumuna bakılarak hastanede kalış süresi belirlenmektedir. Yani, hastanın genel sağlık durumuna göre bu süre daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Bazı kanser vakalarında tümör tamamen temizlenemediğinden iyileşme sürecinde hasta geçici olarak radyoterapi veya kemoterapi almaktadır. Bununla birlikte hastanın tamamen iyileşmesi için ortalama üç ay ile bir senelik zamanın geçmesi gerekmektedir.

Omurilik Tümörü Ameliyatı Komplikasyonları

Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyon da kendi içinde bazı komplikasyon risklerini barındırmaktadır. Omurilik ve omurgada tümör olması durumunda yapılan cerrahi girişimler sonrası şu komplikasyonların gelişme ihtimali bulunmaktadır:

 • Kanama,
 • Kan pıhtısı oluşumu,
 • Omurilikte yaralanma,
 • Ensefalit,
 • Nörolojik fonksiyonlarda bozukluk,
 • Beyin omurilik sıvısında kaçak oluşması.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Omurilik tümörü ölüm riski var mı?

Omurilik kanseri, ölüm riski en fazla olan kanser türlerinden birisidir. Bununla birlikte erken teşhis edilip tedaviye erken başlandığı takdirde iyileşme şansı da aynı oranda yüksek olan bir hastalık olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda bu kitle oluşumları ortaya çıktıkları yere bağlı olarak genel beyin ve omurilik fonksiyonlarının hasar görmesine neden olmaktadırlar.

Omurilik tümörü ameliyatı ne kadar sürer?

Omurilik kanseri ameliyatı çok hassas ve dikkat isteyen bir operasyon olduğu için diğer birçok ameliyata göre daha uzun saatler sürmektedir. Genel olarak bir omurilik tümörü ameliyatı 5-14 saat arasında tamamlanmaktadır. Ameliyatın süresi tümörün bulunduğu bölgeye ve boyutuna göre değişkenlik gösterir.

Omurilik tümörü nerede olur?

Omurilik kanseri, santral sisteminde en sık meydana gelen tümör çeşididir. Bununla birlikte toplumda görülme sıklığı çok azdır. Bu kanser türünün hangi oranda görüleceği ise tümörün yerleştiği bölgeye ve türüne göre farklılık göstermektedir. BU tümörler genellikle omuriliğin çevresindeki kas dokularında, içindeki sinir hücrelerinde ve zarlarında meydana gelmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.