Omuz Kireçlenmesi: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ağrısı çeken kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Omuz artrozu halk arasında bilinen adıyla, omuz kireçlenmesi, pek çok kişide görülen yaygın hastalıklardan biridir. Genellikle orta yaş grubunun üstündeki insanlarda görülen kireçlenmeye dair merak edenlere yazı içeriğinizden ulaşabilirsiniz.

Omuz Kireçlenmesi (Artrozu) Nedir?

Omuz eklem osteoartriti olarak bilinen bu hastalık, omuz tendonlarında kalsiyum birikintileri ile ortaya çıkmaktadır. Birikintilerin zamanla artması, iltihaplı bir hal almasıyla günlük hayatı etkileyen ciddi bir rahatsızlık halini alır. Bulunduğu bölgede ciddi ağrılara sebep olabilen artrozlar, rotator manşeti tendonlarının olduğu yerlerde oluşmaktadır.

Omuzda Kalsiyum Birikintisi Neden Olur?

Vücuttaki kalsiyum birikintilerinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Omuz kireçlenmesi nedenleri genellikle yaşlanmaya bağlı oluşan aşınmalar olduğu veya omzun çok kullanıldığı işlerde, sporlarda fazla aktif olmanın olduğu düşünülüyor.

Kireçlenme (Artroz) Belirtileri Nelerdir?

Belirli bir yaşın üstünde daha net gözlemlenebilen kireçlenmelerin fark edilmesi kolay bazı belirtileri bulunuyor. Omuz kireçlenmesi belirtileri arasında;

 • Aniden gelişen omuz ağrısı, sertleşmesi
 • Omuz hareketlerini yaparken başlayan ağrı,
 • Omuzdan boyuna ve kola doğru uzanan hassasiyet,
 • Hareketlerin kısıtlanması,
 • Kas kaybı.

  Belirtiler arasında yer alıyor. Omuz kireçlenmesi belirtileri arasında en belirgin olanı, uykudan uyandıracak kadar şiddetli ağrıdır. Kireçlenmenin ilerlemesi ve iltihaplanması durumlarda ağrının artması muhtemeldir. Omuz kireçlenmesi ağrı yapar mı diye merak ediyorsanız, cevabı ne yazık ki evet olacaktır.

Omuz Kireçlenmesi Tanısı

Omuz ağrılarından şikayetçiyseniz hastalığınızın tam tanısının konulabilmesi için Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzmanlarından biriyle görüşmeniz gerekecektir. Ortopedi doktorunuz tanı koymadan önce kısa bir fiziksel muayene yapacaktır. Omuz hareket açıklığının kontrolünü sağladıktan sonra doğru teşhis için ultrason görüntülenmesi istenebilir. Ultrason filmlerinde yapılan görüntülemelerde omuzdaki kalsiyum birikintileri yani kireçlenmeler tam olarak belirgin olacaktır. ultrason filmi çekildikten sonra incelenerek, ortopedi doktorunuz tarafından kireçlenme teşhisi  tam olarak konabilir.

Omuz Kireçlenmesi Tedavisi

Omuz artrozları tedavisi için mevcut bulunan iki adet tedavi yöntemi vardır. Omuzda kireçlenme tedavisi için ameliyatsız fizik tedavi veya cerrahi yöntemler ile tedaviyi seçebilirsiniz. Ortopedi doktorunuzla görüşüp kireçlenmenizin şiddetini öğrendikten sonra mevcut tedavi seçeneklerine göz atabilirsiniz. Eğer omuz kireçlenmesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız;

 • Lavaj

Bu tedavi yöntemi, Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı tarafından ağrının azaltılması amacıyla uygulanabilir. Doktorunuz, omuzun iki tarafından iğne sokarak içerideki kalsiyum birikintisini gevşetmeyi amaçlamaktadır. Kireçlenme olan noktaya salin solüsyonu enjekte edilerek bölgedeki kaslara binen basıncın azaltılması, ağrının hafifletilmesi sağlanabilir. kalıcı ve kesin bir çözüm yöntemi değildir.

 • Fizik Tedavi Yöntemi (ameliyatsız tedavi)

Omuz kireçlenmesi tanısı konulup, kireçlenme seviyesi belirlendikten sonra doktorunuzun yönlendirmesiyle bir sizi rehabilitasyon programına yönlendirebilirsiniz. Fizik tedavi sayesinde, ameliyatsız şekilde ağrıların azaltılması semptomların hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Omuz kireçlenmesi fizik tedavisinde;

 • Buz uygulaması,
 • Sıcak kompres uygulaması,
 • Ses dalgalarıyla ağrıyı azaltma cihazı (ultrason),
 • Ağrıyı azaltmak için TENS cihazı kullanılır.

Semptomlarınız azaldığında, omuz kaslarının güçlenmesi için fizyoterapist ile birlikte omuz kireçlenmesi egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Egzersizlerle beraber, yavaş yavaş omuz eski gücüne kavuşacaktır. Kireçlenme fizik tedavisi 4-6 hafta kadar sürebilir. bu süreçte plana uymak , tedaviyi aksatmamak oldukça önemlidir. Ayrıca omuzda kireçlenme fizik tedavisi sayesinde, ‘’donuk omuz’’ rahatsızlığının oluma riski oldukça azalır.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

 • Cerrahi Yöntemler

Omuz bölgesindeki ağrılar için en kesin yöntem açık veya kapalı cerrahi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinden istediğiniz sonucu alamadıysanız veya ilerlemiş bir kireçlenmeniz varsa ameliyatı düşünebilirsiniz. Detaylı bilgi için bir sonraki başlığımıza göz atabilirsiniz.

Omuz Kireçlenmesi Ameliyatı

Omzunuzdaki ağrı günlük hareketlerinizi çok fazla engellemeye başladıysa  ve ameliyatsız tedaviler beklenen verimi sağlamadıysa, cerrahi yöntem denenebilir. Omuz ameliyatları için önerilen kapalı omuz cerrahisi yani omuz artroskopisi ameliyatıdır. Tendonlardan yapılan küçük bir kesi içerisinden ışıklı kameralar ve artroskopik aletlerle yapılan işlem ile içerideki kireçlenme çıkarılabilir. Tüm omuz içinin rahatlıkla görülebilmesi ve kalsiyumların çıkarılabilmesi açısından oldukça etkili olan bu yöntem, hızlı sürede iyileşme ve günlük hayata dönmesini sağlıyor. Gereken durumlarda açık cerrahi yöntemiyle de ameliyat olabilirsiniz ancak genellikle omuz kireçlenmesi ameliyatlarında artroskopik yöntem tercih edilmekte.

Omuz Artrozu Ameliyatı Sonrası Rehabilitasyon

Omuz kireçlenme ameliyatı ile omuz bölgesindeki ağrılara kesin olarak son verebiliyorsunuz. Ancak ameliyat sonrasında günlük hayata dönmek biraz süre alabilir. Yavaş yavaş eski hareketliliğini kazanacaksınız ancak bu süreçte zorlanmamak, hafif egzersizlerin dışına çıkmamak önemli. Yaklaşık bir ay kadar süren omuz ameliyatı sonrası fizik tedavi işlemi sizi yavaş ancak temkinli bir şekilde güçlendirecektir.  Bölgedeki kaslarının güçlenmesi ile birlikte hareket sınırlamanız ortadan kalkacak ve omuz ağrısı olmadan sağlıklı bir şekilde günlük aktivitelerinizi yapabileceksiniz. Omuzda artroz ağrıları yaşıyorsanız, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü uzman kadromuzu inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Omuz kireçlenmesi ameliyatsız tedavi edilebilir mi ?

Evet, omuz kireçlenmelerinde ağrı ve baskıyı azaltmaya yönelik ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur.

Omuz kireçlenmesi ağrı yapar mı?

Evet. omuz kireçlenmesi ciddi ağrılara ve ataklara sebep olabilir. Kireçlenmelerin büyümesi veya iltihaplanması, ağrı boyutunun gittikçe artmasına sebep olmaktadır.

Kireçlenme kendiliğinden geçer mi?

Bazı durumlarda kireçlenmeler kendi kendine düzelebilir. Kireçlenmelerin ilk aşamalarında belirti hissetmeden rahatsızlık düzelebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣