omuzda labrum yırtığı ağrısı

Omuz Labrum Yırtığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda labrum yırtığı sonucunda oluşan komplikasyonları, belirtisi ve yırtığın tedavisi ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden yazımıza geçelim;

Omuz Labrum Yırtığı Nedir?

Labrum, omuzlarda kemiğin yuva ekleminin içerisinde kalmasını sağlayan, bölgeyi güçlendiren bir kıkırdaktır. Omuz eklemi (glenoidal) olarak biline üst kol kemiğinin başından omuzların bitimine kadar olan kısımda yer almaktadır. Omuzda labrum kemiği bağları, bulunduğu yerdeki tendon ve kasları destekleyerek omuzun stabil kalmasını, çıkma gibi durumların olmasına engel olmaktadır. Omuz için oldukça önemli olan labrumun yırtılması durumunda başta omuz stabilitesini kaybetme ve daha birçok probleme sebep olabileceği için oldukça önemlidir. Glenoidal yırtığının belirtilerini aşağıdan inceleyelim…

Omuz Labrum Glenoidal Yırtığı Belirtileri

Omuzdaki yırtığın belirtileri, yırtılmanın gerçekleştiği yere göre değişebilir. Ancak başlıca hissedilen glenoidal yırtık belirtileri;

  • Omuz ekleminin genelinde ağrı
  • Omuzun hareketlerinin kısıtlanması
  • Omuzun kitlenmesi
  • Belirli hareketlerde yaşanan ağrı

belirtileri en sık görülen glenoidal yırtık belirtileridir.

Omuz Labral Yırtıklarının Türleri

omuzda labral yırtığının türleri birden fazla bulunmaktadır. Yırtığın en sık görülen türleri;

  • Slap Lezyonları: Labrumda slap lezyonu, önden arkaya doğru omuzun üst kısmında yer alan lezyondur. genellikle  beyzbol ve tenis oyuncularında görülebilir. Biseps tendonunun yer altığı bağın hemen üstündeki slap lezyonlarında labrak yırtık hareketleri oldukça kısıtlamaktadır. bu lezyonda yaşanan kopmalara ‘’ Slap Yırtığı ‘’ denmektedir.
  • Bankart Lezyonları: Bankart yırtığı, omuz çıkıklarının beraberinde görülebilen bir labral yırtıktır. omuzun eklemden ayrılırken labrumun alt kısmının yırtılmasına sebebiyet vermektedir. Omuz çıkığı sonrasında tekrardan çıkığın yaşanmaması adına dikkati olması gerekir.
  • Posterior Labral Lezyonlar: diğer yırtık türlerine göre daha az rastlanan genelde sporcularda meydana gelen iç çapraz kitlenme durumudur. Labrumun, omuzun arka tarafında rotator manşet ile kitlenmesi sebebiyle meydana gelmektedir.

Omuz Labral Yırtıkları Önlenebilir mi?

Omuzda meydana gelen labral yırtıklar birden bire olduğu gibi uzun süre devam eden yüklemeler sonucunda da meydana gelebilir. Zaman içerisinde oluşan deformeler 40’lı yaşlardan itibaren kendini belli eder bildiği gibi genç yaşlarda da ağrıyla birlikte fark edilebilir. Labral yırtıklarının önlenmesi özellikle sporcular için pek kolay değildir. sürekli hareket eden omuz kemikleri zamanla daha kırılgan ve yaralanmaya açık hale gelebilir.  Labrum yırtıklarını önleme adına hareketleri kontrollü yapma ve olası bir kazaya karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Omuzda Labrum Yırtığı Tanısı

Labrum yırtıklarınının tanısı için ilk olarak bir Ortopedi ve travmatoloji bölümü uzmanına başvurulmalıdır. Doktorunuzun yapacağı fiziki muayene sonrasında MRI veya radyolojik ölçüm isteyebilir. Test sonuçlarının gelmesiyle labrum yırtığının nerede olduğu, hangi yırtık türü içerisine girdiğinin tanısı tam olarak konulabilir.

Omuzda Labrum Yırtığı Tedavisi

Omzunuzda yaşanan yırtığın türüne göre farklı tedavi seçenekleri bulunuyor. omuz labrum yırtıkları ameliyatı seçenekler arasında ancak tek çare değildir. Yapılabilecekler arasında öncelikle fizik tedavi uygulamaları vardır. 4-6 hafta arasında süren fizik tedaviler sonucunda hala hareket sınırlaması ve ağrı devam ediyorsa, labrum yırtığı fizik tedavisi yeterli gelmemiş olacaktır.

Bu durumda artroskopik işlem (kapalı ameliyat) tercih edilmesi gerekecektir. Açık cerrahiye göre daha çabuk iyileşme ve hızlı sonuç alındığı için kesin çözüm için artroskopi cerrahisini tercih edebilirsiniz.

Omuz Labrum Yırtığı Ameliyatsız Düzelir mi?

Omuzda labrum yırtıkları bazı durumlarda ameliyatsız düzelebilir. Labrum yırtığının türüne göre değişiklik gösterebilen bu durum, Slap ve Bankart lezyonlarında fizik tedavi ile çözülebilmektedir. Posterior lezyon yırtıklarında fizik tedavi fazla etki etmemekle beraber kalıcı çözüm için artroskopik cerrahi tercih edilmektedir. Diğer labrum yırtıklarında da fizik tedaviyle ilgili istenilen sonuç alınmazsa, aynı şekilde omuz labrum ameliyatı tercih edilebilir. ancak omuzda ameliyatsız labrum tedavisi var mı diye merak ediyorsanız, evet. Ameliyatsız, fizik tedavi ile labrum tedavisi bazı durumlarda yapılabiliyor.

Omuz Labrum Yırtığı Ameliyatı

Omuz içi ekleminde yaşanan glenoidal yırtığın ameliyatı için açık ameliyat ve artroskopik cerrahi yöntemi tercih edilebiliyor. Bu ameliyat için önerilen, daha fazla görüntüleme ve başarılı tedaviye olanak sağlayan Artroskopik cerrahidir.

Artroskopik cerrahi ile omuz labrum tedavisine karar verildiyse, omzun ön kısmından yapılan kesi ile yırtığın onarımı sağlanabiliyor. Artroskopide kullanılan küçük aletlerle birlikte yırtığa ulaşılıp, kameralarla görüntülenme sağlanarak kopan lezyonların dikimi sağlanabiliyor.. Kesiler küçük olduğu için iyileşme süreci ve tam görüntülenme sağlandığı için ameliyat süresi açık ameliyata göre daha kısa sürmekte. Omuz ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde baskıyı azaltmak için dört hafta boyunca omuz-kol askısı kullanmak faydalı olacaktır.

Labrum Yırtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu

Labrum yırtığının için doktorunuz sizi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yönlendirdi ise, fizyoterapistler ile görüşerek uygun tedavi yöntemleri için bilgi alabilirsiniz. Planlı bir yönlendirme yapılarak sürekli devam eden ağrılarınızın azaltılması veya kontrol altına alınması sağlanabilir. düzenli rehabilitasyon aktiviteleri sonrası omuzda ameliyatsız labrum yırtığı tedavisi sağlanabilir. Labrum yırtığı fizik tedavi planında olan hareketleri, labrum yırtığı egzersizlerini düzenli yaparak ulaşmak akut ağrıları azaltabilir, hareket sınırlamasını kaldırabilirsiniz.

Labrum yırtığı fizik tedavi uygulamaları arasında; ısı, buz uygulaması ve elektrik stimülasyonu teknikleri uygulanabilir. Fizyoterapist sizin için en uygun olan yöntemi seçip, buna göre bir planlama oluşturacaktır. Omuz gücünüzü arttırmak için oluşturulan program sayesinde 6 veya 8 haftalık süreç sonrasında normal aktivitelere, egzersizlere dönüş yapabilirsiniz.

Omuz ağrılarınız, tendom, labral ve benzeri sorunlarınız için aşağıda yer alan Ortopedi Doktorlarımız ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımızı görebilirsiniz. Dilerseniz, doktorlarımızdan randevu alabilir, sorularınız için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Labrum yırtığı neden olur?

Labrum yırtığı; spor faaliyetleri, aşırı deforme veya ani, travmatik hareketler sonucunda oluşabilir.

Labrum yırtığı tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmemesi durumunda kıkırdağa zarar verip, omuz hareketlerinin büyük oranda kısıtlanmasına sebep olur.

Slap lezyonu ameliyatsız tedavi edilir mi?

Evet, slap labral lezyonunun ameliyatsız tedavisi mümkündür. Tedavisi için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Avicenna Hastanesi Ortopedi Doktorları ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.