Orta Kulak İltihabı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Orta Kulak İltihabı Sorunu Yaşayan Kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Orta kulak iltihabı ya da iç kulak iltihabı, kulak zarı ve kemikçiklerin içerisindeki orta kulak denen bölümün, bir takım sebeplere bağlı şekilde iltihaplanmasıdır. Peki, orta kulak iltihabı neden olur? Kimi zaman bakteriler ve virüsler orta kulak iltihabına neden olurken, kimi zaman da alerjik reaksiyonlar ya da bağışıklık sistemi sebebiyle ortaya çıkar. İltihaplanma bazen bir, bazen de iki kulağı birden sarabilir. Sinüzit veya boğazda oluşan enfeksiyonlar, yayılma göstererek orta kulakta iltihap yapabilir. Hastalığın en belirgin sebebi, boğazdaki ya da burundaki bakteri veya virüslerin orta kulağa ilerlemesidir.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Otitis media olarak da bilinen bu rahatsızlık, kulak zarının arka bölümünde sıvı birikmesi, şişme, ağrı ve orta kulakta kızarıklık oluşması şeklinde kendisini gösteren bir enfeksiyon hastalığıdır. Ancak en önemli belirtisi hiç kuşkusuz ağrıdır. İlerlemesi halinde işitme kaybına ve kulak zarının delinmesine neden olabilen bu hastalığın tedavisi aksatılmamalıdır. Kulak zarının delinmesi halinde iltihap dışarı akabilir. Bazı hastalarda aylarca ve belki de yıllarca hiçbir belirti oluşmadığı da bilinmektedir. Bu yönüyle oldukça sinsi bir hastalıktır. Günümüzde her dört çocuktan birinin 10 yaşına kadar en az bir kez bu enfeksiyonu atlattığı ortaya koyulmuştur. Yetişkinlerde orta kulak iltihabı ihtimali biraz daha düşüktür.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Hastalığın belirtilerinden en güçlüsü kulak ağrısıdır. Genellikle akut halindeyken yoğun ağrı gösterir. Hastalar ağrılara bağlı olarak gece uykularında problemler yaşayabilirler. Ağrılara yüksek ateş ve işitme problemleri eşlik edebilir. Bakterilere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlarda, kulak zarı şişmesi ve gerilmesi yaşanabilir. Eğer orta kulakta sıvı birikimi yüksek seviyelere çıkarsa, kulak zarı delinmesi problemiyle karşı karşıya kalınabilir. Genel olarak iç kulak iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Yoğun ağrı
 • Yorgunluk
 • Bitkinlik
 • Denge problemleri
 • Baş dönmesi
 • İşitme sorunları
 • Kulak zarı delinmesine bağlı akıntı

Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Peki, orta kulak iltihabı kaç günde geçer? Orta kulak enfeksiyonu, genellikle kendi kendisine 3 – 5 gün içerisinde iyileşmeye meyillidir. Bu yüzden genellikle hastaların tedaviye ihtiyacı olmaz. Hastalar gerekli görmeleri durumunda ağrıların azalması ve yüksek ateşin düşmesi için ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirler. Ancak durumun kötüleşmesi ve şiddetli seviyeye gelmesi halinde, uzman bir kulak burun boğaz doktoru tarafından, kulak içindeki iltihabın temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda burnun ve östaki borusunun da rahatlaması için bir takım ilaçlara başlanması gerekebilir. Bu yüzden geçmeyen orta kulak iltihabı yaşanması halinde, doktor kontrolüne gitmek ertelenmemelidir.

Antibiyotikler, orta kulak enfeksiyonlarının tedavisinde sanılanın aksine fazla kullanılmamaktadır. Ancak şikayetlerin aşırı olduğu ve doktorların gerekli gördükleri durumlarda reçete edilmektedir. Kimi zaman hastalarda antibiyotikler de etkisiz kalabilir. Böyle hastalar için orta kulak iltihabı ameliyatı gerekebilir. Ameliyatta temel prensip, kulak zarının özenle çizilmesi ve iltihabın akıtılmasıdır. Ancak kulak zarında delik oluşturmamak çok önemlidir.

Yoğun olarak bebeklerde görülen bu rahatsızlığa karşı çeşitli önlemler alınabilir. Bebeklerde uykuya ve beslenmeye dikkat etmek, bununla birlikte bebeği hava kirliliğinden özenle korumak çok önemlidir. Bebeklerde orta kulak iltihabı, beraberinde ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğinden, mutlaka tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Doktorlar, tedavi sürecinde hangi ilaçların kullanılmasını gerektiğini hastaya bildirirler. Ancak iyileşme süresini hızlandırmak adına evde uygulanabilecek bir takım yöntemler de mevcuttur. Ancak kulak zarının delik olup olmadığını bilmeden herhangi bir şey yapılmaması şiddetle tavsiye edilir. Eğer kulak zarı delikse, kulağa herhangi bir uygulama yapmak, çok daha büyük problemler doğmasına neden olabilir.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler

 • Kulağa sıcak havlu uygulama ağrıları azalacaktır
 • Kulağa anne sütü damlatmak, iyileşme sürecini hızlandırır
 • Susam yağı veya zeytinyağında bekletilmiş sarımsak püresi, önce iyice süzülür, sonra da kulağa 1 damla damlatılır. Mikroplara karşı etkilidir.
 • Bir miktar tuz ısıtılır ve temiz bir çorabın içerisine koyulur. Günde 4 kere 5 – 10 dakika kadar kulağa koyulur. Böylece kulaktaki sıvının daha hızlı atılması sağlanabilir.
 • Sakız çiğnemek, iltihabın boşalmasını hızlandırır.
 • Çene egzersizleri yaparak ya da kulağa masaj uygulayarak, iltihabın daha hızlı akması sağlanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kulakta iltihap olduğu nasıl anlaşılır?

En büyük belirti kulakta ağrıdır. Diğer önemli belirtiler ise orta kulakta kızarıklık ve şişliktir. Bazı zamanlarda işitme kaybı meydana gelebilir ya da kulak zarı delinebilir.

Orta kulak iltihabı tehlikeli mi?

Tedavi edilmediği takdirde diğer komplikasyonlara ve hatta hayati tehlikeye neden olabilir.

Orta kulak iltihabı tedavi edilmezse ne olur?

Küçük yaşta ortaya çıkan ve tedavi edilmeyen bu sorun kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣