Presbiyopi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Presbiyopi Muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Presbiyopi, gözlerin yaşlanmaya bağlı olarak yakını görememeye başlamasıdır. Genellikle 35 yaş üstü insanlarda ortaya çıkmaya başlar ve 60’lı yaşlara kadar ilerleme gösterir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, yaşlanmaya bağlı presbiyopi rahatsızlığının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini aktardılar.

Presbiyopi Nedir?

Presbiyopi, gözün merceğinin uyum sağlama ve odaklanma özelliklerini yavaş yavaş kaybetmesi sonucunda ortaya çıkan yakını görememe problemi olarak tanımlanabilir. Gözdeki lensin esnekliğini kaybetmeye başlamasıyla da ilgilidir. Yaş ilerledikçe çok daha ileri seviyede görme kayıpları oluşabilir. Bu yüzden herkesin en geç 40 yaşından itibaren düzenli göz kontrollerini aksatmaması çok önemlidir. Hiçbir göz problemi olmayan insanların 2 yılda bir göz kontrolü yaptırmaları tavsiye edilir. Bu sayede, presbiyopi gibi rahatsızlıklara karşı erken teşhis yapılabilir.

Presbiyopi ile Hipermetrop Arasındaki Fark

Her iki hastalık da yakını görememekle ilgili olsa da, aralarında nedensel olarak farklılıklar bulunur. Hipermetropluk, göz küresinin normalden kısa olmasıyla ilgiliyken, presbiyopi tamamen yaşlanmaya bağlı olarak göz merceğinin esneklik kaybı yaşamasıyla ilgilidir.

Presbiyop Belirtileri

Hastalığın ilk evrelerde belirti göstermemesi normaldir. Ancak ilerlediği zamanlarda çeşitli belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtilerin başında da yakını görmede zorlanma yer alır. Genel olarak görülen diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Okurken ya da bir nesneye yakından bakarken uzakta tutma isteği ortaya çıkar,
  • Yakını net görememeye bağlı olarak alın ve şakak bölgelerinde ağrılar başlayabilir,
  • Gazete ya da kitap okurken yoğun ışık ihtiyacı ortaya çıkmaya başlar,
  • Yakındaki nesnelere odaklandıktan sonra, başka bir yere bakınca uzağı bulanık görme oluşabilir. Bu durum anlık yaşanır ve geçer.

Presbiyopi Tedavisi

Presbiyopi tedavisinde çok sayıda farklı teknikten faydalanılır. Bütün tedavilerin olumlu ve olumsuz yanları bulunur. Bu yüzden uzmanlar, hasta için en uygun olan tedaviyi tercih etmeye çalışırlar. Tedavilerden en başarılı ve risksiz olanı, presbiyopi gözlüğü kullanımıdır. Toplum dilinde okuma gözlüğü olarak da bilinen bu gözlükler, görüntülerin retina üzerine getirilmesini sağlarlar. Bifokal ve multifokal gözlükler tercih edilir. Presbiyopinin yaşlanmaya bağlı bir hastalık olması, hastaların gözlük takmada çoğu zaman sorun yaşamamalarını sağlar.

Ancak bazı hastalar her ne olursa olsun gözlük kullanmaya uyum sağlayamayabilir. Böyle hastalar için lens tedavisi olduğu bilinse de, lens tedavisinin daha riskli olduğu unutulmamalıdır. Ancak lens kullanımının görüş açısı olarak avantajlı olduğunun da altı çizilmelidir. Uzman hekimler, hasta için herhangi bir engel teşkil etmediği durumlarda lens reçete edebilirler. Hastalarda genellikle presbiyopiye eşlik eden bir hastalık daha olduğu için, gözlük veya lens kullanarak ikinci hastalığı tedavi etmek de mümkündür. Böylece hastanın yaşamsal rahatlığı artırılır. Tedavi sürecinde uygulanabilecek bir diğer yöntem de ameliyattır.

Presbiyopi Ameliyatı

Presbiyopi cerrahisi, kendi içerisinde çok sayıda türe ayrılır. Günümüzde halen yeni ameliyat teknikleri geliştirilmektedir. Gözün içerisindeki merceğe lazerle tedavi uygulamak, halen en çok tercih edilen tekniktir. Bu ameliyat tekniği, lens ve gözlük tedavilerine uygun olmayan kişilere yapılmalıdır. Bazı insanlar meslekleri ya da günlük yaşamları gereği gözlük veya lens kullanımına uygun olmayabilir. Bu yüzden lazer tedavisi tercih edilmelidir. Bazı hastalara göz içi lens yerleştirmek de mümkündür. Ancak bu yöntem lazer tedavisi kadar tercih edilmemektedir. Lazer ameliyatı damla anestezi yöntemi ile yapılır. Hastalar gündelik yaşamlarına kolayca geri dönebilirler. Hastalığa eşlik eden ikincil rahatsızlıklar da, aynı ameliyatta tedavi edilebilmektedir. Ancak hastanın göz numarası ilerlemeye devam ediyorsa, ameliyat tedavisinin geçici bir çözüm olduğu unutulmamalıdır. Özellikle 65 yaş üzeri insanlarda ciddi ilerleme gösteren presbiyopi için, yılda en az 1 kez göz kontrolü yaptırmayı atlamamak gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Presbiyopi geçer mi?

Yaşa bağlı olarak meydana gelen bu sorun ameliyat ile düzeltilebilir ve kişileri ömür boyu gözlük kullanmaktan kurtarır.

Presbiyopi nasıl görür?

Presbiyopi ileri yaştaki kişilerde ortaya çıkar ve bu kişiler uzağı rahatça görebilirken, yakını görmede sorun yaşarlar.

Presbiyopi nasıl önlenir?

Gözlükler, kontakt lens ve Presbiyopi ameliyatı ile önlenme şansı vardır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣