Pandemi kilo alımı süreci

Pandemi Kilo Alımı: Alınan Kilolar Nasıl Verilir?

Karantina zamanında meydana gelen bir dizi zorlukların hala etkisinde olabiliriz. Dünya çapında milyonlarca insan günlük rutinini bozduğu gibi zihinsel ve fiziksel sağlıkları da etkilendi. Bu sebeplerden dolayı da birçok insan istemediği kiloları aldı. Eğer pandemi esnasında aldığınız ve hala veremediğiniz kilolar konusunda endişeleniyorsanız, kilonuzu hedef aralığında tutmak adına birkaç yol izleyebilirsiniz. Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makalede, karantina kilo alımı nedenleri ve pandemi kilo alımı ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Pandemi Kilo Alımı Nedenleri

1. Stres

Pandeminin yol açtığı sağlık sorunları, finansal sorunlar ve belirsizlik gibi etkenler, stres seviyelerini daha da artırdığı için kilo alımına neden olur.

2. Ruh Sağlığı Faktörleri

Karantina, depresyon, yalnızlık ve kaygı gibi belirtiler, sorunları artırır ve ruh sağlığını bozar. Yapılan araştırmalara göre, depresyon ve kaygı uzun süreli kilo alımı ile ilişkilendiriliyor. Öte yandan sosyal izolasyon ve yalnızlık daha yüksek kilo alma riski ile bağlantılıdır.

3. Daha Hareketsiz Bir Yaşam Tarzı

Günlük rutinindeki değişiklikler kilo alımına neden olur. Çoğu kişi kendi başına sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamadığı gibi, aynı zamanda evden çalışma gibi faktörler ile can sıkıntısı ya da stres yaşadığı için aşırı yeme ihtiyacı duyar. Özellikle pandemi zamanında birçok spor salonu ve spor tesisi gibi yerler kapatıldığı için, düzenli bir egzersiz rutini daha da zor hale geldi. Fiziksel aktiviteyi günlük rutinine uygulamak zorlaştığı için, hareketsiz bir yaşam tarzına geçildi.

Pandemide Alınan Kiloları Vermek İçin İpuçları

Karantina süresi boyunca aldığınız kiloları vermenin birkaç kolay yolu vardır. Bu yöntemler sayesinde hem aldığınız kiloları verecek hem de daha düzenli ve sağlıklı bir hayata geçiş yapacaksınız.

1. Susuz Kalmayın

Kilo alıp verme konusunda ne yediğiniz kadar içtiğiniz de önemlidir. Soda, tatlı çay ve spor içecekleri genellikle şeker ilavelidir ve vitamin – mineral gibi önemli besinlerden yoksundur. Bu içecekler yalnızca kalori alımını artırmaz, aynı zamanda kilo alma riskini de artırır. Bunun yerine daha fazla su içmek hem tok hissetmenizi sağlar hem de günlük kalori alımını azaltır.

2. Farklı Fiziksel Aktiviteler Yapın

Spor salonuna gitmekte hala kararsızsanız, günlük rutinine fiziksel aktivite eklemenin başka yolları vardır. Örneğin mahallenizde yürüyüşe çıkabilir, şınav gibi vücut ağırlığı egzersizleri yapabilir ve online bir ev egzersiz rutini bulabilirsiniz. Yoga, pilates ve aerobik gibi sporları, her yerde minimum ekipmanla ya da hiç ekipman kullanmadan yapabilirsiniz. Bu aktiviteler sayesinde hem kilo verebilir hem de stres ve kaygıdan uzaklaşabilirsiniz.

3. Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Taze meyve ve sebzeler gibi besleyici ürünler ile sağlıklı beslenmek oldukça kolaydır. Bunun yerine cips, kurabiye ve kek gibi abur cubur tüketmek kilo alımına yol açar. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi besleyici gıdaları almaya başlayın.

4. Evde Pişirin

Yemek yapmak, yeni yiyecekler ve tatlar denerken diyet kalitenizi arttırmanın en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda evde sağlıklı yemekler hazırlamak ve tabağınıza ne koyduğunuzu kontrol etmek, kaliteli yiyecekler yemenize olanak tanır. Tabii ki ara sıra en sevdiğiniz restoranlardan sipariş vermeye devam edebilirsiniz ancak her hafta evde hazırlamak için birkaç yeni tarif bulmaya özen gösterin.

5. Bir Rutine Bağlı Kalın

Evden dışarı sık çıkmıyorsanız, günlük rutininizi bir kenara bırakmak daha kolay olabilir. Ancak bir program oluşturmak ve ona bağlı kalmak, normallik duygusu yaratır ve sağlıklı alışkanlıklar edinmeyi sağlar. Uyku düzeninizi iyi ayarlayın ve hala evden çalışıyorsanız bile giyinmeyi ve gün içerisinde molalar vermeyi ihmal etmeyin. Yemeklerinizi haftalık planlayın ve yemek hazırlamaya vakit ayırın. Bir rutin oluşturmak ve düzenli egzersiz yapmak gibi durumlara devam ettiğiniz takdirde kilo verirsiniz. Ve bu durum sizi oldukça teşvik eder.

Sonuç

Pandemi kilo alımı konusunda endişelenmenize gerek yok, çünkü yalnız değilsiniz. Artan stres, yalnızlık ya da kaygının dışında azalmış fiziksel aktivite ya da günlük rutininizdeki kesintilerden kaynaklı bir kilo alımı yaşamış olabilirsiniz. Ancak günlük bir rutin oluşturarak, daha fazla su içerek ve egzersiz yaparak kilo alımını durdurabilir ve sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz. Kendinizi hafife almayarak, diyetinizde ve yaşam tarzınızda kademeli değişikliklere gitmeyi unutmayın! Öte yandan tüm bu yöntemlere rağmen hala kilo vermekte zorlanıyorsanız, diyetisyene giderek sizin için bir program oluşturmasını isteyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllar içinde yavaş kilo alımını önlemenin yolları nelerdir?

Vücudunuzu her gün eğlenceli bir şekilde hareket ettirin, daha fazla sebze yiyin, daha az oturun, daha az işlenmiş gıda tüketin ve stres azaltma stratejilerine gidin.

Vücudunuz nasıl kilo alır?

Günlük yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız, kilo alırsınız. Eğer günlük yaktığınızdan daha az kalori alırsanız, kilo verirsiniz. Aldığınız kaloriler günlük yaktığınız kalorilere eşit ise, aynı kiloda kalırsınız.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.