Akciğer Ödemi (Pulmoner Ödem): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer ödemi olan hasta ve ciğerleri dinleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Akciğer ödemi, akciğerlerdeki hava kesesinde sıvı birikmesiyle meydana gelen bir durumdur. Göğüs veya kalp hastalıklarının alt nedeni olabildiği pulmoner ödem; belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye makale içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Akciğer Ödemi Nedir?

Pulmoner ödem; akciğerlerdeki alveollerde sıvı birikmesi sonucunda nefes alma, ağrı gibi sorunlarla kendini belli eden bir göğüs hastalığıdır. Keseciklerde biriken sıvılar akut veya kronik olarak iki türde ortaya çıkabilir. Her iki durumda da solunum problemi sorunları gözükeceği için dikkate alınmalı ve tanı konulmasında geç kalınmamalıdır. Tanı konulduktan sonra hastalıklar ilgili en belirgin olan semptomların iyileştirilmesine yönelik tedavi uygulanarak, akciğerlerde sıvı birikmesi tedavi edilebilir.

Akciğer Ödemi Belirtileri

Pulmoner ödem, akut (aniden) ve kronik olarak iki türde devam edebilir. Hastalığın her iki türünde görülebilecek farklı belirtiler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

Akut (Ani) Pulmoner Ödem Belirtileri;

 • Nefes alma zorluğu

 • Boğulma hissi

 • Kanlı balgam çıkartma

 • Soğuk ve nemli cilt yüzeyi

 • Anksiyete bozukluğu

 • Çarpıntı

 • Mavileşen dudaklar

Kronik (uzun süreli) Akciğer Ödemi Belirtileri;

 • Düz yatarken nefes alma problemi

 • Uyku esnasında artan nefes darlığı

 • Hırıltılı nefes alışı

 • Kilo artışı

 • Artan öksürük

 • Ayak ve bacaklarda şişkinlik

pulmoner ödem türlerinde görülen semptomlar arasında yer almaktadır. En belirli semptomları arasında nefes alma güçlüğü, solunum sorunları olurken tüm belirtiler ciddiye alınmalıdır.

Akciğer Ödemi Neden Olur?

Pulmoner ödem nedenleri iki farklı kategori altında incelenebilir. Akciğerlerde ödem kalp hastalıkları kaynaklı olabilirken, kalp hastalıkları dışında akciğer ödemine neden olan sorunlar olarak incelenebilir.

Ödem: Kalp Hastalığı Kaynaklı

Akciğerde sıvı birikmesi bazen kalpteki basınç artışından kaynaklı olabilir. Pulmoner ödemi oluşturan kalp rahatsızlıkları arasında;

 • Koroner arter hastalığı
 • Kalp kapakçığı sorunları
 • Anormal kalp ritimleri
 • Kardiyomiyopati
 • Miyokardit

yukarıda bahsedilen kalp hastalıkları, akciğer ödemine neden olabileceği için hastalıkla beraber araştırılması gerekmektedir.

Ödem: Neden Olan Diğer Hastalıklar

Kalple alakalı olmayan farklı hastalıkların varlığı, pulmoner ödeme neden olabilir. Bunlar arasında;

 • Akut solunum sıkıntısı
 • Aşırı dozda ilaç kullanımı
 • Pulmoner Emboli (akciğer kan pıhtısı)
 • Viral Enfeksiyonlar
 • Böbrek hastalığı
 • Tiroid hastalığı

pulmoner ödeme neden olabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır.

Akciğer Ödemi Tanısı

Pulmoner ödem tanısı koyabilmek için öncelikle göğüs hastalıkları uzmanı tarafından yapılacak fiziki muayene gerekmektedir. Doktorunuza fark ettiğiniz belirtileri tam olarak aktardığınızda, akciğerlerinizi dinleyerek hırıltı, solunum sorunları olup olmadığını kontrol edecektir. Akciğer ödemine neden olan hastalığın tam olarak anlaşılabilmesi adına, doktorunuz bazı testler isteyebilir. Bunlar arasında;

Yukarıda bahsettiğimiz testler doktorunuz tarafından istenebilir. Test sonuçlarına göre akciğerlerin durumu görüntülenip, akciğer ödemi teşhisi durumu konulabilir. Aynı zamanda test sonuçlarına göre akciğer ödemine neden olan alt hastalıklar da tespit edilebilir.

Akciğer Ödemi Tedavisi

Doktorunuz tarafından yapılan testler sonucunda pulmoner ödem tanısı konulduktan sonra tedavi işlemleri için neler yapılabileceği hakkında bilgi alabilirsiniz. Uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında;

Diüretik Kullanımı

Diüretikler, vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, kalbinizde veya akciğerlerinde oluşan basıncı azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.

Pulmoner ödem tedavisi için diğer yöntemler, hastalığın altında yatan nedenlere göre değişmektedir. Neyin sebep olduğuna bağlı olarak sunulacak tedavi yönteminde temek olarak sıvının azaltımı ve solunum zorluğunu ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalar yapılacaktır. Solunum sorunu için yüz maskesi veya tüple nefes alma kolaylaştırmaya çalışabilir. Doktorunuz hem pulmoner ödem hem de neden olan hastalığın çözülebilmesi adına bir tedavi yöntemi sunacaktır.

Akciğer Ödemi: Sonuç

Akciğer ödemi, kendiliğinden aniden oluşabileceği gibi kalp rahatsızlıkları sonucunda oluşabilir. Bu durumda yapılabilecekler arasında sağlıklı ve dengeli beslenerek kalp ve vücut sağlığını korumaya önem göstermek bulunmaktadır.

Akciğerlerde su toplanmasının önüne geçmek adına tuz alımını sınırlandırmak, kolesterolü düşürmek ve sigarayı bırakmak gibi kendi kendimize alabileceğimiz önlemler yer alıyor. Ancak kalp, böbrek ve tiroid gibi rahatsızlıkların da neden olabileceği pulmoner ödemin tam teşhis ve tedavisi için tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Bahsettiğimiz semptomlara sahipseniz, Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Akciğer ödemi ölümcül olabilir mi?

Akciğer ödemi, tedavi edilmediği durumlarda ölümcül olabilir. Acil müdahale gerektiren uygulamalardan biridir.

Akciğer ödemi sonrası nefes alma sorunu nasıl düzeltilir?

Pulmoner ödem teşhisi ve tedavisi sürecinde, rahat nefes alımına yardımcı olmak oksijen maskesi kullanılabilir. Oksijen alımını destekleyen uygulamalar, akciğer rahatsızlığının tedavisi boyunca devam edebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣