Parkinson Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

parkinson fizik tedavi gören kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Parkinson fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının, Parkinson Hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Peki, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları kapsamında hangi egzersizler yapılmaktadır? Detaylar hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Parkinson Hastalığında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Hareket etme ve aktif kalma becerisi, Parkinson hastalığı olan kişilerin hastalıkları boyunca oldukça önemlidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyonun rolü ise, hareket kabiliyetini artırma ve mümkün olduğu sürece hareket etmeye teşvik etmektir Yürüyüş ve denge eğitiminin verilmesiyle birlikte direnç kazanılması içinde düzenli egzersiz yapılması gerekmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında, Parkinson hastalığının semptomları iyileştirmeye yönelik egzersizler bulunmaktadır.

Fizyoterapistler fizik tedavi ve rehabilitasyon belirtilerinin tüm aşamalarında yardımcı olmaktadır. Hastalığın  ilk aşamalarında fark edilen hareket bozukluğu, zamanla belirgin hale gelebilir. Zamanla hastalığın daha fazla artış göstermemesi adına iyi bir deneyime sahip, sertifikalı fizyoterapistlerle çalışmak önemlidir. Erkenden alınan Parkinson rehabilitasyonu sayesinde Parkinson hastalığı belirtilerinde azalma görülebilir.

Parkinson Hastalığında Fizyoterapi Çalışmaları Nelerdir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, belirli motor bozuklukların tedavisini hedefleyen bir egzersiz düzeni sağlayacaktır. Bu egzersizlerin uygulanması için sertifikalı ve alanında uzman fizyoterapistlerle birlikte çalışabilirsiniz. Yatarak fizik tedavi veya evde fizik tedavi uygulamalarını tercih ederek, aşağıdaki egzersizler uygulanabilir.

Parkinson fizik tedavi egzersizleri arasında;

 • Duruş eğitimi

 • Ağrı yönetimi

 • Normal fiziksel aktivite rutini

 • Yürüme: yavaşlık, küçük adımlar veya donma

 • Denge veya kararlılık uygulaması

 • Ev içinde dolaşmak (bir sandalyeden kalkmak, yatakta dolaşmak)

 • Hareketlilik, yaşam kalitesi ve hastalık şiddetinde iyileşmeler için egzersiz rutinleri.

 • Düşme, düşme veya güvenliğiniz konusunda endişe duyma korkusuyla ilgili sorunların çözülmesi

 • Etrafta dolaşmak (araba veya otobüse binmek/inmek, asansörler, merdivenler ve engebeli zemin)

 • Artrit kaynaklı eklem veya kas ağrılarının giderilmesine yönelik egzersiz

 • kırık kemik veya ameliyattan kaynaklanan dayanıklılık sorunları gibi hareketliliği etkileyen diğer sağlık sorunlarına yönelik egzersizler yapılabilir.

Bahsedilen egzersizler sayesinde, tüm vücutta hareketlilik sağlanabilir. Çalışılan bölgelere özel kan akışının hızlanması ile iyileşme süresinde kısalma gözlemlenmesi mümkündür. Kişiye özel bireyselleştirilmiş egzersiz programı sayesinde size en iyi gelecek hareketlerle çalışma sağlayabilirsiniz. Parkinson hastalarına iyi gelecek egzersizlerin düzenli tekrarı ile birlikte hareket kısıtlamasının önüne geçilebilir. Bunun için güvenilir fizik tedavi merkezleri ve fizyoterapist ile çalışmanız önemlidir.

Parkinson Fizik Tedavi Hareketleri Nelerdir?

Fizyoterapistiniz ile beraber yapacağınız egzersizlerle Parkinson hastalığının gerilemesi amaçlanmaktadır. Hedefinize ulaşmak için birden fazla egzersiz programı uygulayabilir ve düzenli bir rutin oluşturabilirsiniz. Mevcut hareketlerinize uygun şekilde hazırlanan egzersiz programı aşağıdaki hareketleriniz kapsayabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında ortak hareketler arasında;

Genlik Eğitimi

Genlik eğitimi, bradikinezi ve hipokineziyi azaltmak için yapılan bir fizik tedavi uygulamaları. Bradikinezi, hareket yavaşlığı olarak bilinmek ile beraber Parkinson hastalığının ana semptomlarından biridir. Hipokinezi uygulaması ise, küçük hareketleri ifade etmektedir. Bu iki hareketleri etkileyen durum da Parkinson hastalığının belirgin semptomları arasında yer almaktadır. Genlik eğitimi sayesinde, hastanın kollarını sallamak veya daha büyük adımlar atmak gibi hareketleri yapması tekrardan sağlanabilir.

Karşılıklı Hareketler

Karşılıklı hareketler,aynı anda zıt yönde yapılan hareketleri içermektedir. Mesela, yürürken kollarını sallamak karşılıklı zıt yapılan bir harekettir. Parkinson hastalığı bulunan bir kişinin denge sorununa neden olabilecek bu hareketler, zamanla egzersizlerle düzeltilebilir. Eliptik makine veya sabit bisikletlerde yapılan çalışmalarla, fiziksel denge sorununda çözüm sağlanabilir.

Germe

Parkinson hastalığına bağlı kas sertliği oluşabilir. germe hareketleri esnekliği arttırarak, kaslardaki sertliğin azalmasında faydalı olur. Yürüme, eğilme v kaldırma gibi günlük hareketleri daha rahat yapabilmek adına esnek olmak önemlidir. germe egzersizleri sayesinde bu hareketler daha rahat yapılabilir. Esneme hareketlerini en güvenli şekilde fizyoterapistiniz ile beraber yapabilirsiniz. Parkinson hastalarında kullanılan rutin esneme hareketleri genellikle; omuz, dizler ve alt sırtı kapsamaktadır.

Kuvvet Antrenmanı

Kas gücünün artırılması, bireysel hareketliliğin arıtılması açısından önem taşımakta. Kas güçsüzlüğünü nedeniyle ağır kaldıramamak ve hareketleri yapmakta zorlanma meydana gelebilir. Parkinson hastalarında sıklıkla görülen kas güçsüzlüğünü engellemek için kuvvet antrenmanlarına ağırlık verilir. Direnç bantları ve kendi vücut ağırlıklarıyla yapılan çalışmalar, kasların güçlenmesinde önemlidir.

Bahsedilen uygulamalar, fizyoterapistiniz ile beraber yapıldığı takdirde güvenli ve sorunsuz şekilde uygulanacaktır. Fizik tedaviyi en iyi şekilde yapmak, Parkinson hastalığını iyileştirmek için önemlidir. genel sağlığın korunması ve ağrı sorunlarının yaşanması için parkinson hastalığı fizik tedavi uygulamalarını düzenli şekilde uygulamak önemlidir. Hedeflerinize ulaşmak için yanınızda olacak fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ve fizyoterapistler ile en kısa sürede hedefinize ulaşmanız mümkündür.

 

Sonuç

Parkinson rehabilitasyonu, hastalığın ilk semptomları görüldüğü andan itibaren uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biridir. Hareketlerde yavaşlık ve hareket kısıtlamasına neden olan Parkinson hastalığında fizyoterapi için fizik tedavi uzmanları ile görüşmeniz gerekmektedir. Fizik tedavi uygulamalarında yapılacak egzersizler, seans sayısı ve hedefe karar vererek bu doğrultuda kişiye özel programınız oluşturulabilir. Parkinson fizik tedavi uygulamaları yapılırken size eşlik eden fizyoterapistiniz ile güvenli ve sorunsuz bir program geçirebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Parkinson fizik tedavi uygulaması ile denge kontrolü sağlanabilir mi?

Terapistinizle yaptığınız fizik tedavi uygulamalarında dengeyi ve duruşu iyileştirmek üzerine egzersizler yapılabilir. Düzenli seanslar sonrası duruşunuzda iyileşme sağlanabilir.

Parkinson fizik tedavi egzersizleri nasıl yapılmaktadır?

Parkinson fizyoterapi egzersizleri, güçlendirilmek istenen bölgeye özel egzersizlerden oluşmaktadır. Germe- çekme hareketleri, zıt hareketler ve kuvvet programları ile tamamlanan egzersizler tüm vücutta uygulanabilen fizik tedavi hareketleridir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣