Parsiyel Nefrektomi

Parsiyel Nefrektomi Nedir?

Parsiyel nefrektomi, kısmi nefrektomi olarak da bilinmektedir. Fazla yayılım göstermemiş böbrek tümörünün hastadan alınması, operasyonun temel amacıdır. Radikal nefrektomi cerrahisinden farklı olarak, hastanın böbreği değil, sadece böbreğindeki tümör ve çevresi kesilip, alınır.

Parsiyel Nefrektomi Ne Demek?

Parsiyel kelimesi, kelime anlamı olarak bütün olmayan ya da kısmi, parça anlamı taşımaktadır. Nefrektomi ise tıbbi bir terim olup, çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak böbreğin hastadan alınması anlamına gelmektedir. Böbreğin tümüyle alınması için radikal nefrektomi ya da total nefrektomi isimleri kullanılmaktadır. Tek bir böbreğin alınması işlemi, sol ya da sağ nefrektomi olarak da adlandırılabilir.

Parsiyel Nefrektomi Nedir?

Böbreklerde tümör tespit edilmesi halinde uygulanan tedavilerden birisi olan parsiyel nefrektomi operasyonu, tümörün fazla büyük olmadığı ve böbreğin kenar taraflarında olduğu durumlarda uygulanır. Ancak tümörün fazla büyük olduğu durumlarda, böbreğin kenarında olması yeterli değildir. Böyle hastalar için radikal nefrektomi operasyonu gerekir. Kısmi nefrektomi işlemi uygulanırken, hastadan tümörün ve çevresindeki dokunun alınması yeterlidir.

Parsiyel Nefrektomi Ameliyatı

Operasyondan önce hastalar, genel anestezi ile uyutulur. Daha sonra kanserli böbreğin yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak hasta, yan ya da sırt üstü yatırılır. Ameliyata başlayabilmek için tümörün tam yerinin net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Ameliyat esnasında kan kaybının azaltılması adına, böbreğe giden kan akışı kısa süreliğine durdurulabilir. Böylece bütün tümör rahatlıkla kesilip alınabilir. Kan akışı kesildiği için böbrekte hasar oluşabilir. Bunun engellenebilmesi için böbreğin ısısını düşürmek adına buz kullanılabilir.

Robotik Parsiyel Nefrektomi

Robotik cerrahi, genellikle laparoskopik cerrahi tekniğiyle birlikte uygulanır. Laparoskopik parsiyel nefrektomi ameliyatına alınan bir hastaya, robotik işlem yapılabilir. Kapalı ameliyat olarak da bilinen bu yöntemde etki, açık ameliyattan farklı değildir. Ancak hastanın iyileşme süreci açık ameliyata göre çok daha hızlı ilerler. Aynı şekilde operasyon sonrası ağrılar da daha az olur.

Açık Parsiyel Nefrektomi

Bu işlemde böbreğe ve tümöre ulaşmak için hastanın karın duvarına kesi atılır. Cerrah, operasyon esnasında tümör ekimi yaşanmaması için dikkatli olur. İşlem sonunda kesiye dikiş atılır. Hastanın birkaç hafta boyunca ameliyat olduğu tarafta ağrılar hissetmesi normal karşılanır.

Parsiyel Nefrektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Operasyon eğer laparoskopik olarak gerçekleştiriliyorsa, kimi zaman yarım saat, kimi zaman da bir buçuk saat sürebilir. Burada tümörün lokasyonu ve hastanın durumu etkili olmaktadır. Bazı hastalarda tümörün büyüklüğüne bağlı olarak işlem süresi 120 dakikaya kadar çıkabilir.

Parsiyel Nefrektomi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyattan sonra hem bütün vücut, hem de böbrekler büyük bir baskının altına girerler. Bununla beraber eğer hastaya kemoterapi de uygulanıyorsa, böbrekler için işler iyice zorlaşır. Bu yüzden ameliyat sonrasında hafif beslenmek ve böbrekleri daha fazla yormamak faydalı olacaktır. Daha sıvı gıdalarla beslenme sistemi kurulması, sebze tüketimine ağırlık verilmesi ve en önemlisi tuzun azaltılması şiddetle tavsiye edilir.

Parsiyel Nefrektomi Sonrası Takip

Ameliyattan sonra hastaların genel olarak 15 gün içerisinde iyileşmesi beklenir. Ameliyattan sonra kötü huylu tümörlerin her zaman belli bir miktarda tekrarlama riski bulunur. Bu riskin en aza çekilebilmesi için, hastanın gündelik yaşamında bir takım değişiklikler yapması beklenir. Örneğin sigarayı bırakmak, kilo vermek, tansiyon kontrolünü sağlamak, spor yapmak ve sağlıklı beslenmek bunlardan başlıcalarıdır. Bununla beraber doktorlar, hastaları için genellikle 5 yıl sürecek olan bir takip programı oluşturur. Rutin olarak yapılacak kontrollerde, kanserin tekrarlayıp tekrarlamadığına ve genel sağlık durumuna bakılır.

Parsiyel Nefrektomi Komplikasyonları

Hastalar genellikle ameliyattan 1 hafta sonra taburcu edilirler. Ancak hastanın hastanede yatma süresi, doktorun gerekli görmesi halinde uzatılabilir. Eğer hastaya açık ameliyat uygulanmışsa, ameliyat bölgesinde birkaç hafta boyunca ağrı hissetmesi normaldir. Ancak hastada, aşağıda yer alan komplikasyonların oluşması halinde, mutlaka doktora gitmek gerekir:

  • Yüksek ateş
  • Yoğun kan kaybı
  • Anormal ağrı
  • İdrardan kan gelmesi

Bu hususta istifade edebileceğiniz Avicenna Hastanesi hekimleri aşağıda yer almaktadır:

 

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.