Radikal Nefrektomi Cerrahisi

Radikal Nefrektomi Cerrahisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Radikal nefrektomi, böbrek kanseri tedavisinde kullanılan bir ameliyat tekniğidir. Radikal nefrektomide temel prosedür, hastanın böbreğinin ve çevresindeki yağ dokusunun tümüyle alınmasıdır. Cerrahlar bu tekniği ancak, böbrek dokusu belli bir miktarda da olsa bırakarak tümörü alamayacakları zamanda kullanırlar. Bir başka deyişle 2. evredeki böbrek tümörlerinde ya da laparoskopik parsiyel nefrektomi veya açık parsiyel nefrektomi ile alınamayacak olan evre 1 tümörlerde (Böbreğin merkezindeki tümörler gibi) tercih edilir.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Radikal Nefrektomi Nedir?

Radikal nefrektomi, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir böbrek kanseri ameliyatıdır. Kimi zaman böbrekteki tümör dokusunun alınması yeterli olurken, kimi zaman da böbreğin ve çevresindeki yağlı dokunun tümüyle alınması gerekmektedir. Operasyon, doktorun tecrübesine ve hastanın durumuna göre laparoskopik ya da açık olarak yapılabilir. Açık ameliyat sonrasında iyileşme süreci daha zor ve daha uzundur. Ancak kapalı yöntemle yani laparoskopik olarak yapılan ameliyatlarda da, doktorun teknik tecrübesinin bulunması gerekmektedir.

Ektopik Böbrek Radikal Nefrektomi

Radikal nefrektomi cerrahisi, kimi zaman da ektopik böbreğin alınması için yapılabilir. Ektopik böbrek, böbreğin olması gereken yerden farklı bir yerde bulunması şeklinde tanımlanabilir. Ektopik böbrek, çevresindeki damarlardan beslenir ve üreter bölümü kısa olur. Bu da üreteral obstrüksiyon ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olur.

Radikal Nefrektomi Nasıl Yapılır?

İlk olarak hastanın tümörünün evresi, şekli ve büyüklüğü net olarak belirlenmelidir. Daha sonra cerrah, tümör ekimi denilen bulaşmanın yaşanmaması adına, böbreği çevresindeki yağ dokusu ile birlikte tutarak, renal arterden, üreterden ve renal venden ayırır. Böylece hastanın kanserli böbreği çıkartılmış olur. Bu işlem laparoskopik cerrahi ile yapılabileceği gibi, açık ameliyat olarak da yapılabilir.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı

Operasyonda en çok tercih edilen yöntem, laparoskopik cerrahi yöntemidir. Cerrah, operasyon için hastanın karın bölgesine plastik tüpler yerleştirir. Böylece bu tüplerden içeriye cerrahi aletler sokulabilir. Tüplerden içeriye sokulan çubuklardan birisinin uç bölümünde kamera ve ışık bulunur. Böylece böbrek, gayet kaliteli bir şekilde doktor tarafından görüntülenebilir.

Radikal Nefrektomi Tedavisi Öncesi

Ameliyata girecek olan cerrah, operasyon öncesinde hastanın neler yapması gerektiğini anlatır. Ancak genel olarak anestezi öncesinden 6 saat boyunca herhangi bir şey yenilip, içilmemesi gerektiği bilinmektedir. Sigara kullanan hastaların da aynı şekilde anesteziden 6 saat önce sigara içmeyi bırakması gerekir. Hastanın açık radikal nefrektomi ya da laparoskopik radikal nefrektomi fark etmeksizin, düzenli kullandığı tüm ilaçları doktora bildirmesi gerekmektedir.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı Sonrası

Kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarda, açık şekilde yapılan ameliyatlara göre çok daha kolay iyileşme sağlanır. Fakat kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlar için, alanında uzman ve tecrübeli bir cerraha ihtiyaç vardır. Operasyondan sonra uzman cerrah, hasta için düzenli bir takip programı hazırlar. Doktor tarafından yapılacak kontrollerin hangi sıklıkla yapılacağına, genellikle hastadan alınan tümörün durumuna göre karar verilir. Kontrol planları genellikle 5 yıllıktır. Hasta takibinde tercih edilen testler ise aşağıda yer almaktadır:

  • Bilgisayarlı Tomografi
  • Ultrason
  • Akciğer Filmi
  • Kan Testleri

Radikal Nefrektomi Sonrası Yan Etkileri

Hastalar operasyondan sonra genellikle 1 hafta içerisinde taburcu edilirler. Ancak hastanede yatış süresi hem hastadan hastaya, hem de sağlık hizmetinin alındığı ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Açık yöntemle gerçekleştirilen ameliyattan sonra, ameliyat bölgesinde birkaç hafta boyunca devam eden ağrılar hissetmek normaldir. Eğer hastanın taburcu olduktan sonra ateşi yükselirse, aşırı kan kaybı yaşarsa ya da anormal bir ağrısı varsa, mutlaka doktoruna görünmesi gerekir.

Radikal Nefrektomi Sonrası Bakım

Radikal nefrektomi endikasyonları geçirmiş bir hastanın bakımı çok da zor değildir. Ancak hastaya 2 ay boyunca uygulanması gereken belli başlı bakım yöntemleri bulunmaktadır. Günde en 1.5 litre su içmek, ağır yük kaldırmamak, yorucu sporlardan uzak durmak ve doktorun reçete ettiği ilaçları düzgünce kullanmak genellikle yeterli olmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Radikal nefrektomi nedir?

Böbreğin tamamen alınması işleminde denir. Eğer böbreklerden biri sağlıklı ise, alınan böbreğin görevini de bu böbrek yerine getirir.

Radikal nefrektomi kaç saat sürer?

Ortalama 30 – 90 dakika arasında sürer?

Çalışmayan böbrek alınmalı mı?

Eğer çalışmayan böbrek sürekli olarak enfeksiyona neden oluyorsa, ağrı yapıyorsa ya da yüksek tansiyona yol açıyorsa böbreğin ameliyat ile alınması normaldir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣