Penis Eğriliği (Peyronie Hastalığı) Tedavisi

Penis Eğriliği (Peyronie Hastalığı) Rahatsızlığı Olan Adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Penis eğriliği, erkeklerde yaşanan cinsel sorunların başında gelmektedir. Tıp literatüründe peyronie hastalığı olarak geçen bu anatomik bozukluk birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Kesin tedavisi, cerrahi müdahale ile sağlanmaktadır.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Penis Eğriliği Nedir?

Ereksiyon (sertleşme) halinde penisin 90 derecelik bir açı ile durması gerekirken, sağa sola veya yukarı ya da aşağı doğru eğik açılar oluşturduğu her türlü deformasyon, penis eğriliği (peyronie hastalığı) olarak adlandırılmaktadır. Bu durumun vücut sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Ancak penisinde eğrilik olan erkeklerin cinsel aktivitelerinde sorun yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle etkin bir tedavi ile tamamen düzeltilmeye ihtiyaç duyulur.

Peyronie Hastalığı Belirtileri

Doğuştan penis eğriliği olan erkeklerde herhangi bir ağrı, yanma, uyuşukluk vb. gibi bir yakınmalar olmamaktadır. Ancak bu sağlık sorununa sahip bireylerde idrar yapma ile ilgili farklı sorunlar yaşanmaktadır. Eğrilikten dolayı idrar deliğinin penisin alt tarafında kalması sebebiyle idrar yamada zorluk, sık idrara çıkma ve enfeksiyon riskinin artması gibi problemler yaşanmaktadır. Bu rahatsızlık çoğunlukla doğum esnasında bebeklerde konjenital olarak ortaya çıkmaktadır.

Bunların dışında çocuklarda penis eğriliği genellikle muayene esnasında fark edilmektedir. Bununla birlikte doğuştan peyroni hastalığı, ergenlik dönemine kadar hiç belirti vermeyebilir. İleri yaşlarda görülen bu sağlık sorununda ise çoğunlukla peniste hissedilen ağrılar olmaktadır. Genellikle akut ve kronik şekillerde görülmektedir. Akut dönemde plak oluşumları meydana gelip, ereksiyon esnasında şiddetli bir şekilde ağrı hissedilmektedir. Bu sürecin yaklaşık 18 ay sürmesinin ardından artık kronik evreye geçilir. Kronik dönemde ise genel olarak belirtiler arasında penis üzerinde ele gelen plaklar, ereksiyon olamama, idrar yapmada zorluk vb. gibi şikayetler olmaktadır.

Bunların yanında peyronie hastalığı belirtileri genel hatları ile şu şekildedir:

  • Peniste deformasyon,
  • Ereksiyon sorunları,
  • Ereksiyon halinde ağrı,
  • Penis üzerinde plak oluşumları,
  • İdrar yapmada zorluk,
  • Sık idrara çıkma,
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu.

Penis Eğriliği Neden Olur?

Bu sağlık sorunu doğum esnasında oluşabildiği gibi ileri dönemde de meydana gelebilmektedir. Altta yatan bazı hastalıklar, yapılan yanlış cerrahi müdahaleler veya travmalara bağlı olarak erkeklerde penis eğriliği sorunu olabilmektedir. Doğuştan penis eğriliği, penisin gelişimi esnasında yaşana sorunlardan kaynaklanmaktadır. Normalde penisin anatomik olarak içinde ereksiyon olmayı sağlayan iki tane süngerimsi yapıda doku bulunmaktadır. Gebelik döneminde erkek bebeğin penisinde bulunan bu süngerimsi dokuların yeterince gelişememesi sonucunda penis eğriliği olmaktadır. Bunula birlikte idrar çıkışının sağlandığı deliğin normalden daha aşağıda veya yukarda olması gibi nedenlere bağlı oalrak da eğrilik sorunu gelişebilmektedir.

İleri dönemde gelişen eğrilik sorunu ise penisin içinde bulunan süngerimsi dokular ile ereksiyonu sağlayan dış kılıf arasında gerçekleşen kireçlenme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Daha çok elli yaşın üzerindeki bireylerde oluşan bu sağlık sorunu yaşanan şiddetli ağrılarla kendini göstermektedir. Sonradan gelişen eğrilikler yaşın ilerlemesi ile doğrudan ilişkilidir. Bununla birlikte eğriliğin yanında peniste farklı şekil bozuklukları da yaşanabilmektedir.

Penis Eğriliği Tedavisi

Bu hastalığın tanısı alanında uzman bir hekimin yapacağı fizik muayene sonrasında konulmaktadır. Peyronie hastalığı teşhisi konulan kişilerde tedavi olarak mutlaka ameliyat gerekmektedir. Çocukluk çağında tanısı konulmuş penis eğriliklerinin ameliyat edilebilmesi için penisin yeterli uzunluğa gelmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu sorunun erişkinlik dönemine geçilmeden tedavi edilmiş olması önerilmektedir. Yapılan ameliyat ile penisteki eğrilik düzeltilirken aynı anda idrar deliği de olması gereken yere taşınır.

Bunların yanında akut ve kronik dönemde uygulanan tedaviler farklılık göstermektedir. Akut dönemde penis üzerinde plak oluşumları henüz başlamadığından genellikle medikal tedavilerle bu sorun giderilebilmektedir. Özellikle plak oluşumuna engel olan ilaç tedavileri ile birlikte farklı tedaviler de uygulanmaktadır. Uygulanan diğer tedaviler arasında genel olarak şok terapi, kolajen tedavisi ve çeşitli enjeksiyon tedavileri bulunmaktadır. Erken dönemde teşhis konulan peniste eğrilik sorununun tedavi şansı oldukça yüksektir. Bu nedenle hastalığın erken tanılanabilmesi açısından ilk belirtinin fark edilmesi üzerine vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir.

Kronikleşmiş vakaların tedavi seçenekleri çok çeşitli olmamaktadır. Zaten şiddetli ağrılarla sıkıntılı geçen bir sürecin daha fazla ilerlememesi adına kesin tedavi yöntemi olarak ameliyat teknikleri tercih edilmektedir. Bununla birlikte peniste oluşan lezyonların giderilmesine yönelik enjeksiyon tedavileri de bu dönemde yapılan tedaviler arasında yer almaktadır. Cerrahi yöntemlerin uygulanmasına karar verilmeden önce genel olarak ereksiyon sorunları ile birlikte diğer belirtilerin de şiddeti ve çeşitliliği değerlendirilmektedir.

Penis Eğriliği Ameliyatı

Peyronie hastalığının kronik döneminde uygulanan cerrahi girişimler protez ameliyatlarını içermektedir. Ereksiyon esnasında sorun yaşayan ve penis şekil bozuklukları ile eğrilik sorunu olan hastalara penis protezi takılarak sorun giderilmektedir. Genellikle son tedavi seçeneği olarak bu cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Bununla birlikte protezlerin katlanabilir ve şişirilebilir iki farklı formu bulunmaktadır. Operasyondan yaklaşık altı hafta sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilmektedir. Bu işlemlerden sonra aktif olarak kullanılan protezlerde daha sonra herhangi bir şekil bozukluğu gerçekleşmez. Aynı zamanda farklı cinsel sorunların yaşanmasına neden olmaz.

Peyronie (Penis Eğriliği) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu sağlık sorunu tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek, penisi hiç kullanılamaz bir hale getirebilmektedir. Bununla birlikte müdahale edilmeyen bu hastalık çok hızlı ilerleme özelliği göstermektedir. Bu nedenle belirtilerin fark edilmesi üzerine hiç vakit kaybetmeden tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Tanılama esnasında bir derecenin üzerinde fonksiyonunu kaybetmiş bir penisin sahip olduğu eğrilik sorunu mutlaka tedavi edilmelidir.

Penis Eğriliği Ameliyatından Sonra Penis Boyu Değişir mi?

Bu hastalık esnasında penisin üzerinde oluşan plaklar nedeniyle zaten penis sahip olduğu boyuttan çok daha kısa görünür. Bu nedenle peniste yaşanan eğriliğin yanında boyunun normalden daha kısa olması da sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Hatta bu sorunu yaşayan hastaların bir çoğu penis boyunun kısaldığı gerekçesiyle doktora başvurmaktadır. Ancak erken dönemde ortaya çıkan bu sorun, plakların giderilmesi ile birlikte bir nebze düzelmektedir. Bununla birlikte penisin boyutundan önce tedavide, şekil bozukluklarının giderilmesi ve daha sağlıklı bir anatomik görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Dolayısıyla eğrilik problemi yaşayan hastaların da ilk önceliğinin penis şeklinin düzeltilmesi olması gerekmektedir. Bu sorun giderildikten sonra boyut veya kalınlık gibi ölçütlerin dikkate alınması daha sağlıklı bir yol olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Penis eğriliği nasıl düzelir?

Doğuştan peyroni hastalığında tedaviler genellikle cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Çocukluk çağında tanısı konulmuş penis eğriliklerinin ameliyat edilebilmesi için penisin yeterli uzunluğa gelmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu sorunun erişkinlik dönemine geçilmeden tedavi edilmiş olması önerilmektedir. Yapılan ameliyat ile penisteki eğrilik düzeltilirken aynı anda idrar deliği de olması gereken yere taşınır.

Peyronie kendiliğinden geçer mi?

Bu hastalığın erken evrede bazen kendiliğinden düzelerek geçtiği bilinmektedir. Ancak çoğu durumda tedavi gerektirir. Bununla birlikte tedavi edilmediği takdirde ilerleyen vakalar, sonraki süreçlerin çok daha zor geçmesine ve farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Peyronie olduğumu nasıl anlarım?

Bu hastalığın genel belirtileri arasında peniste ağrı şikayeti olmaktadır. Bununla birlikte yaygın olarak peniste şişlik, ereksiyon sorunları, idrar yolu enfeksiyonu, cinsel ilişkiye girememe, idrar yapmada zorluk vb. gibi şikayetler yaşanmaktadır. Aynı zamanda penis boyunda kısalma da görülen kronik belirtiler arasında yer alır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣