Penis Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Penis Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Penis kanseri, erkeklerin üreme organı olan penis dokusunda başlayan bir kanser türüdür. Genellikle penisin başlangıç ​​bölgesinde veya penis derisi üzerinde başlamaktadır. Bu durum çoğunlukla hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde çoğalması sonucunda oluşmaktadır. Bu kanser türünde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Penis Kanseri Nedir?

Penis kanseri, erkeklerde görülen ender rastlanan fakat önemli bir sağlık sorunudur. Bu kanser türü, genellikle penisin başlangıç bölgesinde veya derisinde ortaya çıkabilir ve başka bölgelere yayılım gösterebilir. Bu durum peniste bulunan hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık erken dönemde teşhis edildiğinde, tedavi şansı oldukça yüksektir. Belirli semptom ve belirtiler sayesinde hastalığın teşhisi mümkündür. Bu hastalık genellikle insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu gibi faktörlerle ortaya çıktığı düşünülmektedir. HPV’nin belirli tipleri, penis kanseri riskini artırabilir. Ayrıca, sigara içmek, bağışıklık sisteminin zayıflaması, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hijyenik olmayan koşullar da risk faktörleri arasındadır. Bu hastalığın belirti semptomları mevcuttur. Semptomlar arasında peniste yara veya kabuklanma, peniste kalınlaşma veya penisten gelen anormal akıntı, penis başında renk değişiklikleri ve ereksiyon sırasında ağrı bulunabilmektedir.

Eğer bu belirtiler görülüyor ise vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Diğer kanser tedavilerinde olduğu gibi bu hastalığında birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri arasında cerrahi müdahale, radyasyon tedavisi ve kemoterapi bulunmaktadır. Hangi tedavi yönteminin kişiye uygun olduğu ve kullanılacağı, kanserin evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlıdır.

Penis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Peniste renk değişiklikleri,
 • Ereksiyon sırasında ağrı hissi,
 • İdrar sırasında zorluk, yanma veya kanama,
 • Peniste ortaya çıkan büyüyen veya şişen bir kitle,
 • Peniste kaşıntı veya yanma hissi,
 • Peniste açık yaralar, ülserler meydana gelmesi,
 • Peniste ağrı ve hassasiyet hissi,
 • Penis başında anormal değişiklikler gibi belirtiler mevcuttur.

Penis Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

 • HIV veya AIDS gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara sahip olan kişiler,
 • 60 yaşın üzerindeki kişiler,
 • İnsan papilloma virüsüne (HPV) sahip olan kişiler,
 • Sünnet olmamış kişiler,
 • Sigara ve alkol tüketmek,
 • Sedef hastalığı tedavisi için psoralen ilacı kullanmak,
 • Sünnet derisinin altında smegma olarak adlandırılan sıvının birikmesi,
 • Sünnet derisinde kalınlaşma olması ve derinin temizliğinin zorlaşması gibi durumlar neden olabilmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Penis kanserini teşhis etmek için fiziksel muayene, görüntüleme testleri ve biyopsi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Öncelikle uzman doktor tarafından fiziki muayene yapılmaktadır. Doktor fiziki muayenede penis ve çevresini detaylı bir şekilde inceleyerek, varsa anormallikler değerlendirmektedir. Eğer fiziki muayene sırasında doktor herhangi bir anormallik tespit ederse biyopsi talep edebilmektedir. Biyopsi işlemi, anormal dokudan küçük bir parça alınarak mikroskop yardımıyla incelenmesi işlemidir. Bununla birlikte kanser evresini belirlemek adına görüntüleme testleri yapılabilir. Bu testler, penil doppler ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve ultrason olabilir. Ayrıca kanserin yayılım durumunu anlamak ve değerlendirmek için pozitron emisyon tomografisi (PET)/CT yapılmaktadır.

Penis Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Evre 0 (Karsinoma in situ): Kanser hücreleri sadece penis derisi üzerindedir. ve çevre dokulara yayılım göstermemiştir. Bu evrede kanser genellikle tedavi edilebilmektedir.

Evre I: Kanser, sadece penis dokusunda sınırlıdır ve yakındaki lenf düğümlerine veya diğer organlara yayılım göstermemiştir.

Evre II: Kanser, penis dokusunu ve çevreleyen yapılara yayılmış olabilir. Ancak hala yakındaki lenf düğümlerine veya diğer organlara yayılmamıştır.

Evre III: Kanser, penis dokusundan yayılarak yakındaki lenf düğümlerine veya diğer organlara yayılmıştır.

Evre IV: Kanser, penis dokusundan yayılarak akciğerlere, kemiklere yani uzak organlara yayılmıştır. Bu evrede kanser genellikle daha zor tedavi edilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu hastalığın birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak hangi tedavi yönteminin uygulanacağı kanserin evresine, yayılma durumuna ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Penis kanserinin tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri cerrahi müdahaledir. Bu müdahale kanserin boyutuna ve yayılma derecesine bağlı olarak, cerrahi olarak sadece kanserli kısmın, penisin tamamının veya bir kısmının ameliyatla çıkarılması gerekebilmektedir. Radyasyon tedaisi de kanser tedavilerinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Bu tedavi, yüksek enerjili ışınlar kullanılarak kanser hücrelerini yok etmeyi sağlamaktadır. Radyasyon tedavisi kanserli hücreleri yok etmek için yerel olarak uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi, kanseri küçültmek veya cerrahi işlem sonrasında olası kalan kanser hücrelerini yok etmek için kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak İmmünoterapi yöntemi de uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi, bağışıklık sisteminin kanserli hücrelerle savaşmaya teşvik etmek için uygulanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Sünnet Olmak Penis Kanserini Önler mi?

Sünnetli erkeklerde penis kanseri neredeyse hiç görülmemektedir. Ancak sünnet ergenlik döneminden sonra yapıldıysa kanser riski daha yüksektir. Yetişkinlikte yapılan sünnet ise kansere karşı herhangi bir konuma sağlamaz.

Penis Kanseri Daha Çok Kimlerde Görülür?

Bu kanser türü genellikle 65 yaş üzeri erkeklerde görülme sıklığa daha yüksektir. Bunun yanında HPV virüsüne yakalanmış olan ve sünnet olmamış erkeklerde bu risk grubundadır.

Penis Kanseri Çeşitleri

Birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Skuamöz hücreli veya epidermoid karsinom, melanom, bazal hücreli karsinom olcarak kendi aralarında üçe ayrılmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣