Göz Kanseri: Nedir? Belirti ve Tedavisi

Göz Kanseri: Nedir? Belirti ve Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göz kanseri, gözün içerisinde ve çevresinde anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi halinde tümöre dönüşmesi durumudur. Gözün içerisinde, göz çevresi dokularda, göz kapakları gibi yerlerde ortaya çıkan kötü huylu tümörler göz kanseri olarak adlandırılmaktadır. Gözde meydana gelen dokuların çoğunluğu iyi huylu olarak gelişmektedir. Bununla birlikte bu dokular kansere neden olmamaktadır. Ancak göz hastalıkları sinsice ilerleyerek göz muayenesi yapılmadığı takdirde de kendini belli etmemektedir.

Göz Kanseri Nedir?

Göz kanseri, gözde başlayan ve göz dokularında hücre büyümesinin kontrolsüz bir şekilde gerçekleştiği bir kanser türüdür. Bu kanser türü genellikle retinoblastoma olarak adlandırılan gözün retinasında ortaya çıkmaktadır. Göz retinasında başlayarak diğer dokulara da sıçrayabilir. Bu nedenle diğer göz dokularında da gelişebilmektedir. Örneğin göz kapakları, gözyaşı bezleri veya gözün diğer dokularda meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte birden fazla göz kanseri türü bulunmaktadır. Bunlar, koryal kanser göz kapakları kanseri, gözyaşı bezi kanseri, göz yüzeyi kanser türleridir. Bu kanser türünün kendine ait birtakım belirtileri bulunmaktadır. Gözde ağrı, görme kaybı, bulanık görme, gözde kızarıklık, göz içinde beyaz bir nokta gibi belirtiler bulunabilir. Eğer kişide bu belirtiler var ise en kısa sürede bir göz doktoruna muayene olmakta fayda vardır.

Kanser hastaları için birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri, kanserin yayılımına, türüne, hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kanser erken evrelerde spesifik belirtiler sergilemeyebilir. Bu nedenle düzenli göz muayenesi ve kontrolü gereklidir. Bununla birlikte erken tanı ve hastalık sürecinin kontrol altına alınması oldukça önemlidir.

Belirtileri Nelerdir?

 • Gözde şişkinlik,
 • Göz kararması,
 • Glokom,
 • İris renginde değişiklik ortaya çıkması,
 • Işık çakmalarını görmek,
 • Görme kaybı yaşamak,
 • Noktalar, dalgalı çizgiler görmek,
 • Gözün ön kısmında kitle görmek gibi birden fazla belirti vardır.

Retinoblastomlu Çocuklarda Görülen Belirtiler

 • Gözde ağrı hissi,
 • Gözler farklı yönlere bakıyor gibi görünmesi,
 • Flaşla çekilmiş olan fotoğraflarda göz bebeği kırmızı yerine beyaz görünmesi,
 • Gözde kızarıklık,

Göz Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Göz kanserine neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır. Yüksek oranda radyasyon, kimyasala maruz kalma, gibi durumlar kanserin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte ultraviyole ışınlara maruz kalma sonucu gözdeki sağlıklı hücrelerin deforme olması da kansere olanak tanımaktadır. Aynı zamanda sigara ve alkol tüketimi ve genetik yatkınlıkta kanser nedenleri arasındadır. Aile geçmişinde veya aile bireylerinde bu kanser türü var ise diğer aile bireylerinde de bu kanserin görülme riski yüksektir. Vücudun farklı bölgelerindeki kanser hücrelerinin göz çevresindeki dokulara yayılım göstermesi de kanserin nedenlerinden biridir. Bu nedenle düzenli olarak göz muayenesi ve kontrollere gitmek gerekmektedir.

Göz Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Göz kanseri için yaygın olarak kullanılan belli bir yöntem bulunmamaktadır. Teşhis doktor tarafından belirtilerin ve görülen değişikliklerin dikkatlice incelenmesiyle başlayarak çeşitli tıbbi görüntüleme ve test yöntemleriyle değerlendirilmektedir. Kanser şüphesi olan kişi ilk olarak bir göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Göz doktoru hastayı ve şikayetleri dinleyecektir ve sonrasında göz muayenesine geçecektir. Göz muayenesi sırasında, doktor gözdeki anormallikleri, tümörleri veya diğer olası belirtileri değerlendirecektir. Bu muayene sırasında, özel bir alet kullanılarak göz bebeği genişletilerek gözün arka kısmı olan retina ve optik sinirler incelenmektedir. Göz dibi muayenesi, göz içi tümörlerin veya diğer anomalilerin tespit edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Sonrasında teşhis için kullanılan bir görüntüleme testi bulunmaktadır. Bunlar arasında manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografi (USG) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) bulunmaktadır. Bu testlerin amacı tümörlerin konumunu, büyüklüğünü ve diğer özelliklerini belirlemeye yardımcı olmaktır. Bu testlere nazaran var olan tümörün kötü huylu olup olmadığını doğrulamak adına biyopsi uygulanabilmektedir. Biyopsi de göz dokusundan küçük bir parça alınarak mikroskop altında incelenmektedir. Biyopsi yöntemi, kötü huylu hücrelerin varlığını belirlemek adına uygulanan en önemli tanı yöntemidir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • 50 yaş üstü kişiler,
 • Daha renkli ve daha açık renkli gözlere sahip olan kişiler,
 • Kafkas ırkına sahip kişiler,
 • Ciltte çok fazla ben bulunan kişiler,
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler,
 • Aile bireyleri arasında bu hastalığa sahip olan kişiler,
 • Displastik nevus sendromu ve okülodermal melanositoz gibi pigment üreten hücrelerin kalıtsal koşulları,

Göz kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uzman doktor tarafından kanser tehisi konulduktan sonra, tedavi tümörün tipine, büyüklüğüne, yayılma durumuna ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Kanserin erken evrelerinde, tümörü almak için cerrahi müdahale sıklıkla kullanılmaktadır. Bu işlem genellikle yerel anestezi altında yapılarak tümörün büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak göz içinde veya çevresindeki dokuların çıkarılması durumudur. Bu cerrahi müdahale, tümörün tamamen çıkarılmasını sağlamak ve kanserin yayılmasını önlemek için kullanılan oldukça önemli bir yöntemdir. Bununla birlikte Radyasyon tedavisi de sıklıkla kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Yüksek enerjili ışınların kullanılmasıyla kanser hücrelerinin öldürülmesini amaçlayan bir yöntemdir. Bazı durumlarda özellikle tümörün cerrahi olarak çıkarılması mümkün değilse veya müdahale sonrasında tümörün tekrar etme riski varsa, radyasyon tedavisi kullanılmaktadır. Radyasyon tedavisi gözün tümörlü bölgelerine odaklanarak kanser hücrelerini yok etmektedir.

Bazı nadir türlerde özellikle retinoblastoma gibi çocuklarda görülen tümörlerde, kemoterapi yöntemi kullanılmaktadır. Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya büyümelerini yavaşlatmak için kullanılan ilaçlı yöntemdir. Bu yöntemlere ek olarak termoterapi ve kriyoterapi tedavisi de uygulanmaktadır. Termoterapi, ısı kullanılarak tümörün yok edilmesi işlemidir. Kriyoterapi ise, tümörün dondurarak yok etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Göz Kanseri Kaç Yaşında Görülür?

Göz kanseri, her yaşta ve kadın, erkek herkeste görülebilmektedir. Ancak belirli yaş gruplarında görülme sıklığı daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş ve üzeri kişilerde bu kanser türünün görülme sıklığı daha fazladır.

Göz Tümörü Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Göz kanseri ameliyatı, tümörün büyüklüğüne, konumuna, kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 15 ila 30 dakika arasında tamamlanmaktadır.

Göz Kanseri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına, göz kaybına hatta yaşam kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣