Pistantrofobi nedeniyle güven sorunu yaşayan çift

Pistantrofobi: Güvenme Korkusu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Pistantrofobi, kimseye güvenemeyecek kadar incinmiş insanların muzdarip olduğu bir rahatsızlık. Güvenmekten korkmak, başkalarına karşı gardınızı almaya sebep olan Pistantrofobi hakkında detaylar için makalemizi incelemeye başlayabilirsiniz.

Pistantrofobi Nedir?

Pistantrofobi, kişinin geçmişte yaşadığı kötü deneyimler nedeniyle, güvenme korkusu yaşaması ve başkalarına güvenmekten endişe duymasından korkmasıdır. Başkalarıyla yaşayacakları ilişkilerde; hayal kırıklığı yaşayacağı, incinme ve kırılacağını düşünerek korkmak ve önüne duvar çekmeye sebep olmaktadır. Bireylerde bu fobinin olması, ikili ilişkilerden çekinme ve korkmalarına neden olmaktadır.

Pistantrofobi Belirtileri Nelerdir?

Güvenme korkusu belirtileri, diğer fobilerle benzer şekilde semptomlar göstermektedir. Pistantrofobi belirtileri arasında;

 • İkili ilişkilerde aşırı derecede panik ve korku
 • Potansiyel ilişkilere karşı mesafeli durma
 • Karşılıklı diyaloglardan korunmak ve geri çekilmek
 • Başka insanların romantik ilişkilerine karşı anlayışsızlık
 • Olabilecek her türlü romantik ilişki konuşmasından kaçınmak ve uzaklaşma isteği
 • Güvensizlik hissini tetikleyen her durumdan uzaklaşma dürtüsü
 • Nefes darlığı
 • Hızlı kalp atışı
 • Titreme
 • Nefes darlığı

fobiyi tetikleyici durumlarda yaşanan belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtileri yaşayan kişiler sadece romantik ilişkilerde değil, tüm benzer güven duygusu gerektiren partnerliklerde görülmektedir. Asıl sorunun derinlerine inilerek, güvensizlik duygusunun altında yatan psikolojik travmalar araştırılmalıdır.

Güvenme Korkusu Neden Olur?

Bireylerde güvenme fobisi oluşması, geçmişle bağlantılı travmatik olaylar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Çocukken veya gençlik dönemlerinde yaşanan kötü tecrübeler kişinin tüm hayatı boyunca onu takip eden kara bir gölge gibi peşinde hissettirebilir.

Aile içerisinde yaşanan akraba ilişkilerindeki travmalar veya ikili ilişkilerdeki kötü sonuçlar, güvenme fobisi olmasının temelindeki sebepleri oluşturabilir. Genellikle geçmişte yaşanan kötü ilişki deneyimleri, insanların gelecek ilişkilerinde güven kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Bireylerde güvenmeme korkusu, terapilerde incelendiğinde aslında altında yatan sebebin kendini yeterli görmeme, yeterince iyi olmadığını düşünmekten kaynaklı olabilir. Fobi tanısı konulduktan sonra altındaki sebeplerin tespitiyle birlikte güvenmeme korkusu tedavisi yapılabilir.

Pistantrofobi Nasıl Teşhis Edilir?

Güvenme fobisi teşhisi kişinin kendi kendine konabileceği bir hastalık değildir. Bir uzmanla görüşülüp, bu tanı konulduktan sonra hastalığın nedenleri hakkında derinlere inmesi gerekebilir. Pistanthrophobia olan kişilerde görülen belirli tip davranışlar da hastalığın tanısında önemli rol oynamaktadır. Güven korkusu yaşayan kişiler;

 • Kendiyle daha fazla vakit geçirir
 • Her olaya ve kişiye şüpheci yaklaşırlar
 • Kendilerini mutlu bir ilişki içerisinde hayal edemezler
 • Normalden daha fazla düşünme, takıntı eğiliminde olurlar
 • Olaylara fazla kötümser bakarlar ve her zaman kötüye gideceğine inanırlar
 • Çabuk kıskançlık gösterirler
 • Her zaman korunduğundan ve sevildiğinden emin olmak isterler

Yukarıdaki maddeler güvenme korkusu yaşayan kişilerde görülebilen belirgin davranış eğilimleri arasındadır. Genellikle profesyonel düzeyde alınan yardımlarda 3-6 ay arasında fobilerin teşhisi sağlanabilmektedir. Fobinizi tetikleyen durumların ne olduğu, fobiyi yaratan geçmiş travmaların ortaya çıkması sonrasında tedaviye başlamak için karar verilebilir. Terapilerde uygulanan tanı teknikleriyle, rahatsızlığın şiddeti ve mevcut etkileri hakkında bilgi sahibi olabilir. Diğer zihinsel sağlık koşullarınız da dikkate alınarak, fobi olarak kabul edilen güvenme korkusuyla mücadele etmeniz için doğru yolu gösterecektir.

Güvenme Korkusu Tedavisi

Güvenme fobisi, kaygı bozukluğu sorunları arasında yer aldığı için buna uygun tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Pistanthrophobia da dahil olmak üzere hiçbir fobinin tedavisi göründüğü kadar basit, rahat olmamaktadır. Kendinizi düşünmek istemediğiniz durumlarda düşünmek, korkularınızla yüzleşmek terapinin temel amacıdır. Bu durumları kabul ederek hayatınızın diğer dönemleri için daha sağlıklı bir ortam oluşturmaya ilk adımı atabilirsiniz.

Pistanthrophobia tedavisi için psikoterapi seanslarında, psikoloğunuz sizi korktuğunuz sorulara maruz bırakabilir. Yavaş yavaş korkularınızla yüzleşmeye, korkularına karşı tolerans göstermeye başladığınızda fobilerinizi yenmeye başlıyorsunuz demektir.

İkili ilişkilerde yaşadığınız kırılma, terk edilme korkusuna karşı, diyaloglar geliştirilerek sizinle bir terk edilme konuşması yapılabilir. Konuşma sonrası düşünceleriniz, zihninizdeki sözleriniz ve neler yaşadığınızı detaylı anlatmanız istenebilir. Bu durumun içindeymiş gibi düşünerek aslında kaçtığınız durumların size zarar vermediği, hayatınıza devam edebileceğinizi görmeniz sağlanır. Bu ve benzeri birçok farklı örnekle size yardımcı olacak psikoterapi seansları, günden güne korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır. Sonunda kendine güvenini kazanıp, obsesif kompulsif bozukluk derecesine ulaşmadan kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Pistanthrophobia Riskleri

Fobiler genel olarak sosyal çevre ve zihinsel hasarlar bırakmakla birlikte, fiziksel olarak da bazı risk faktörleri oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Pistanthrophobia geliştiren kişilerde;

 • Nefes darlığı
 • Solunum yetmezliği
 • Damar hastalıkları

gelişme oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Zihinsel ve fiziksel sağlık için tehdit oluşturan güvenme fobisi, düzelme isteğiniz olduğu sürece yardım alıp, tedavi olabileceğiniz bir hastalıktır. Tüm fobi haline gelen korku ve şüphe durumlarınız için Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü uzman doktorlarımıza randevu alıp, birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

Pistantrofobi: Sonuç

Hayatınızı doyasıya yaşayabilmek, korkmadan ikili ilişkiler geliştirmek istiyorsanız geçmişin gölgesinden kurtulmanız gerekir. Bu durumu yaşayan tek kişi olmadığını bilerek, bu rahatsızlığı tedavi etmek için bir adım atabilirsiniz. Bazı zamanlar zorlanacağınız bu adım, sonunda sizi şüphelerden uzak, mutlu ve güvende hisseden bir yere vardıracaktır.

İkili ilişkilerde özellikle romantik ilişkiler yaşamak istemenizin önünde engeller olmamalı. Kendinize koyduğunuz engelleri kaldırmak için alanında uzman psikologlarla görüşüp, bu konuda detaylı yardım almalısınız. Hislerinizi anlatıp, bu düşüncelere sizi sürükleyen anıları ardımızda bırakarak, yaşama kaldığınız yerden devam etmek için güvenme korkunuzu kabul edip, tedavi olmayı istemeniz yeterli olacaktır. Tüm fobi haline gelen korku ve şüphe durumlarınız için Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü uzman doktorlarımıza randevu alıp, birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Pistantrofobi tedavi edilebilir mi?

Evet. Bir uzman tarafından hastalığın teşhisi konulduktan sonra tedavi yöntemi seçilebilir. Psikoterapi seanslarına düzenli katılarak tahmini 6 ay içerisinde (değişiklik gösterebilir) tedavisi sağlanabilir.

Psikoterapi seansı ne anlama gelmektedir?

Psikoterapi seansı, ihtiyaç duyulduğu durumlarda psikolojik & duygusal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan konuşmaya dayalı bir tedavi yöntemidir.

Güvenme korkusu, fobi olarak kabul ediliyor mu?

Evet. Bireylere güvenmekten aşırı derecede korkmak bir fobi olarak kabul edilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzman Doktorlarımız

Psikoloji Bölümü uzman doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.