Plastik Cerrahi Şehir Efsaneleri: 6 Çürütülen Efsane

plastik cerrahi şehir efsaneleri doktor elleri ve kafası bandajlı kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Plastik cerrahi şehir efsaneleri, kulaktan kulağa ve internette yayılarak gerçekmiş algısı oluşturuyor. Makalemizde, plastik cerrahi alanında yanlış anlaşılmalara neden olan şehir efsanelerinin doğrularını keşfedebilirsiniz.

Plastik Cerrahi Şehir Efsaneleri

Her yıl milyonlarca insan sağlık amaçlı veya estetik görünüm için plastik cerrahi operasyonu oluyor. Ameliyat olmayı düşünen insanlar plastik cerrahi hakkında duydukları nedeniyle akıl karışıklığı yaşayabiliyorlar. Plastik cerrahi şehir efsaneleri arasında en yaygınlarına Plastik Cerrahi: 6 Çürütülen Efsane içeriğimizde yer vererek, doğru ve yanlışları ele aldık.

1. Efsane: Plastik cerrahi risklidir

Doğru: Tüm operasyonlar, deneyimsiz eller tarafından yapıldığında risklidir. Plastik cerrahi operasyonları da diğer işlemlerde olduğu gibi bazı riskler taşımaktadır. Ancak cerrahi operasyonlar, güvenilir cerrahlar tarafından yapıldığında en az riski taşımaktadır. Operasyon sonrası sonuçlarla ilgili doktorunuz sizinle konuşarak, olası riskleri aktarılacaktır.

2. Efsane: Plastik cerrahi operasyonları bağımlılık yapar

Doğru: Estetik operasyon yaptıran insanların bazen istenmeyen, abartı görünümlere kavuştuğunu görürüz. Bu görüntüler yıllar içerisinde insanların kendilerini durdurmakta zorlanıklarına dair inanış gelişmesine neden oldu. İşin uzmanı bir estetik cerrah ile çalıştığınızda, istediğiniz estetik operasyonların gerekliliği konusunda sizi uyaracaktır. Yaptırmak istediğiniz operasyon gerekliyse yapabilir ancak gerekli ve iyi bir görünüme kavuşturmayacak ise sizi bu konuda uyarması gerekir. Mükemmel ve kusursuz görünme isteği kişilerde günden güne artsa da kontrol altına alınabilmektedir.

3. Efsane: Sadece zenginler estetik operasyon yaptırabilir

Doğru: Plastik cerrahiyle ilgili en yaygın düşüncelerden biri de çok pahalı olduğudur. Plastik cerrahi operasyonları, sadece varlıklı insanların yaptırabileceği bir operasyon olmaktan çıktı. Az maliyetle istenilen sonuçların alındığı kaliteli operasyonların sayısı gitgide artarak, halkın tümüne hitap eder hale geldi. Maliyet yönünden yaşanan düşüş, kalitenin artmasıyla dengelenerek estetik pahalı ve yaptırması zor algısı ortadan kalkmıştır.

4. Efsane: Göğüs implantları emzirmeyi engeller

Doğru: Göğüs estetiği ile ilgili en yaygın yanlış inançlardan biridir. Göğüs implantı yaptıran kişilerin bebek emziremeyeceği, süt akışını engelleyeceği tamamen bir şehir efsanesidir. Göğüs implantında büyütme işlemleri için takılan slikon göğsün süt bezlerinin altına yerleştirilir. Bu nedenle süt kanalları zarar görmez ve etkilenmez. Protezler kas altı veya kas üstüne yerleştirilerek kadınların bebek emzirme yetilerinin korunması sağlanır.

5. Efsane: Plastik cerrahi erkeklere uygun değildir

Doğru: Plastik cerrahi alanında daha çok kadın hastaların öne çıktığı doğrudur. Ancak plastik cerrahi erkekler için değildir demek ve düşünmek yanlış olacaktır. Kadınlara uygun olmayan tamamen erkeklere yönelik estetik operasyonlar da bulunmaktadır.

Erkek estetik operasyonları arasında; çene büyütme, saç ekimi, jinekomasti (meme küçültme), otoplasti (kulak estetiği), sakal ekimi ve vücut şekillendirme ameliyatı gibi erkeklerin çok fazla tercih ettiği cerrahi işlemler bulunmaktadır. Erkek hastalar için özel olarak uygulanan cerrahi prosedürler sayesinde estetik operasyon yaptıran erkeklerin sayısı yıllar içerisinde kadınlarla aynı orana ulaşmış bulunmakta.

6. Efsane: Estetik operasyon sonrası kalıcı izler oluşur

Doğru: Bilindiği üzere cerrahi operasyonlarda, işleme göre kesiler yapılmakta. Estetik işlemlerde de açık ameliyat uygulandığı durumlarda kesilerden girilerek ameliyat yapılıyor. Cerrahlar, ameliyat sonrası kesileri minimize etmek adına, buna özel eğitimler alarak kesileri en görünmeyecek şekilde yapıyorlar. Göğüs ameliyatlarında izler meme altında, yüz ameliyatlarında kulak arkası veya saç çizgisine göre ayarlanarak ameliyat izleri kapatılmaktadır. Aynı zamanda ameliyat sonrası verilen yara izine özel kremlerle izlerin hızlı ve en az iz bırakacak şekilde tedavi edilmesi sağlanıyor.

SONUÇ

Tüm operasyonlar öncesi bazen duyduklarımız bazen okuduklarımız nedeniyle kafa karışıklığı olabilir. Ameliyat öncesi gerginliğe ve ameliyat sonrası durumla ilgili şüpheye düşmeye neden olan bu durumlar her zaman gerçeği yansıtmamaktadır.

Çarpıtılan doğrular kişileri kötü etkilediği gibi sağlık için yapılması gereken uygulamaların ertelenmesine neden olmaktadır. Yapılacak ameliyat öncesinde etkilenmemek adına olabilecek riskleri doktorunuza sorup, en doğru bilgili takipteki doktorunuzdan almaya özen göstermelisiniz. Estetik operasyonlarla alakalı merak ettikleriniz için Avicenna Hastanesi Estetik Cerrahi Doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik cerrahi ve plastik cerrahi aynı mı?

Estetik cerrahi ve plastik cerrahi aynı değildir. Estetik cerrahi, plastik cerrahinin birçok dalından biridir.

Burun ameliyatlarında iz kalır mı?

Burun ameliyatlarında estetik işlemleri kesilerden girilerek yapılmaktadır. Kesiler, operasyon sonrası 2 hafta içerisinde iyileşmeye başlayarak 2 ay içerisinde kendiliğinden düzelme sağlar. Bir yıl geçtikten sonra minimal derecede kesi izi görünümü kalabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣