Sakal Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi işlemi aşaması

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkeklerin yüzlerinde önemsediği kısımlardan biri olan sakal, zamanla dökülmeye maruz kalabilir. Bunun yanı sıra bazı erkeklerde doğuştan ya da istenilen seviyede sakal bulunmamaktadır. Böyle durumlarda başvurulan tedavi yöntemlerinden biri olan sakal ekimi ile seyrek sakallar daha gür ve daha sağlıklı hale gelir. Peki sakal ekimi nedir? Sakal ekimi nasıl yapılır? Sakal ekimi operasyonu aşamaları nelerdir? Sakal ekimi işlemi ile ilgili tüm merak edilenleri Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sakal Ekimi Nedir?

Erkekler için önemli bir faktör olan sakal, bazen istenilen seviyede olmayabilir. Bazen de istenilen seviyede olur ancak bu sefer de dağınık bir görüntüye sahiptir. Her iki durumdan da etkilenen kişiler ise sakal ekimi işlemi için başvurur. Sakal ekimi işlemi, kişilerin sakallarında yoğun olan bölümlerinden alınan kılların seyrek olan bölgelere ekilmesidir. Bu işlem esnasında kişilerin kendi kıl kökleri alındığı için oldukça doğal bir görünüm elde edilir. Çoğunlukla elmacık kemiklerinin üzerindeki kıl kökleri kullanılır.

Sakal Ekimi Aşamaları

  • Sakal ekimi işlemi öncesi ilk olarak ön muayene yapılır.
  • Ekim yapılacak bölge belirlenir ve greft sayısı hesaplanır.
  • Ekim öncesi kan alımı ve testler uygulanır.
  • Ağrısız anestezi işlemi ile lokal anestezi sağlanır.
  • Donör bölgeden kıl kökleri toplanır ve organ nakil solüsyonda beklenir.
  • Toplanan greftler safir perkutan sakal ekimi tekniği ile sakalsız bölgeye ekilir.

Bu aşamalardan daha detaylı bahsedecek olursak; ekilecek olan kıl köklerinin toplandığı aşama oldukça önemlidir. Çoğunlukla nakil işlemlerinde ense kısmı donör olarak seçilir ancak kişinin sakal bölgesindeki kıllar da tercih edilir. Uygun bölgedeki kıl köklerinin toplanmasının ardından işlemin uygulandığı alanlara kanallar açılır ve bu kıl kökleri açılan bu kanallara ekilir. Bu işlem çok dikkatli bir şekilde uygulandığı için, kişilerin uygulanan bölgelerinde ve donör bölgelerinde herhangi bir iz kalmaz. Aynı zamanda herhangi bir acı hissi, iz ve tahribat gibi sorunlara neden olmaz. Eğer sakalların sadece belli kısımlarında sakal kaybı yaşanmış ise, görüntüyü eşitlemek için diğer bölgelere ekim yapılır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Bu işleme başlamadan önce kişinin nasıl bir sakal istediği önemli olurken, aynı zamanda ne kadar sakal ekimi yapılacağı da önemli bir konudur. Bu gibi durumlar belli olduktan sonra uzman hekim, öncelikle ekim uygulanacak bölgeyi ya da bölgeleri işaretler. Bilgiler bilgisayar ortamına aktarılarak, hastaya sakal ekimi sonrası sakal şeklinin nasıl olacağı gösterilir. FUE saç ekim tekniği ile aynı olan sakal ekimi, lokal anestezi ve sedasyon tatbiki ile uygulanır. Operasyon 2 – 5 saat arasında değişmektedir.

FUE sakal ekimi tekniği ağrısız bir operasyondur. Ancak yalnızca operasyon sonrası nakledilen köklerin olduğu kısımlarda kabuklanmalar meydana gelebilir. Sakal ekimi için donör bölge, sakal alt bölgesi, göğüs, ense altı ya da elmacık kemiği kılları kullanılır. Özellikle elmacık kemiğindeki kıllar pek çok erkeği rahatsız eder ve bu nedenle bu bölgedeki kıl kökleri alınarak seyrek olan bölgelere ekilir.

Sakal Ekimi Sonrası

Sakal ekimi sonrası herhangi bir iz ya da bu işlemin yapıldığına dair bir belirti görülmez. Ekim yapılan bölgenin kuru tutulmasına özen gösterilmeli ve kabukların 2 hafta içerisinde kendi kendine düşmesi beklenmelidir. Şok dökülmenin ardından yeni sakallar 4 – 8 aylık gibi bir süreçte tekrardan çıkmaya başlarlar. Öte yandan sakal ekimi işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sakal ekimi yaptıranlar nelere dikkat etmeli?

48 saat boyunca asla yıkama yapılmamalı, en az 2 gün boyunca yatış pozisyonuna dikkat edilmeli ve tıraş olmak için 12 gün beklenmelidir.

Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

İşlemden sonra kısa bir süre kıl dökülmesi yaşanır ve bu dökülmeden sonra bütün kıllar 4 – 8 ay içerisinde yeniden çıkar.

Sakal ekimi sonrası iz kalır mı?

Sakal ekimi işlemi sırasında 0.6 – 0.7 mm kalınlığında iğneler kullanılır. Eğer kalın uçlu iğneler ile ekim işlemi gerçekleştirilirse, iz kalma ihtimali yüksektir. Bunun için ince uçlu iğneler tercih edilir. Doğru teknik ve doğru uzman tarafından uygulanan sakal ekimi operasyonu sonucunda herhangi bir iz kalmaz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣