Polip Hastalığı

 • Nedir

  Polip hastalığı, genel olarak vajinal bölgede görülen iyi huylu küçük tümörlerdir.

 • Belirtileri

  Genel olarak adet kanamasında yoğunluk ve yüksek ağrı ile ortaya çıkar.

 • Nedenleri

  Polip hastalığının oluşmasında bilinen nedenler yoktur. Kendiliğinden oluşmaktadır.

 • Tedavisi

  Polip tedavisinde histeroskopi aleti yardımıyla koterizasyon adı verilen yakma yöntemi kullanılır.

Polip hastalığı, rahim astarındaki (endometriyum) hücrelerin aşırı büyümesi ve endometriyal polipler olarak da adlandırılan rahim poliplerinin oluşmasına yol açmaktadır.

Polip Ne Demektir?

Vajinal polip nedir diye merak edenler için özet bir tanım yapmak gerekir ise, polipler genel olarak iyi huylu küçük tümörler olarak tanımlanabilir. Bu hastalığın, rahim ağzı ya da rahim içi bölgelerinde oluşan halidir. Kısacası, polip rahim boşluğuna uzanan uterusun iç duvarına bağlı büyümelerdir. Polipler aynı zamanda ses telleri ve bağırsaklarda da görülebilmektedir. Rahim ağzı polipleri aynı zamanda polip serviks adalah olarak anılmaktadır. Polipler, bu doku ortamında bulunan fazla doku parçaları olarak karşımıza çıkarlar. Rahimde polip nedir diye araştırıldığında görülür ki, rahimde polip parçaları oluşur ve bebek oluşumunu engelleme yani kısırlığa kadar ilerleyebilen bir hastalıktır.

Endometrial Polip

Endometrial polip hastalığı, rahmin iç bölgesini oluşturan zar tabakasında görülen poliplere verilen isimdir. Bu polipler genel olarak fazla büyürler ve rahim boşluğunda yer kaplamaya başlarlar. Her ne kadar rahim boşluğuna doğru ilerlemiş olsa da endometriuma olan tutunmayı bırakmaz ve ince bir bağlantısı kalır. Bu ince bağlantılı polipler için saplı polip ifadesi kullanılır. Zaman zaman poliplerin vajina dışına kadar sarkma yapabildiği görülmektedir.

Polip Belirtileri

Polipler genellikle 0,5 ile 2 santimetre arasında değişkenlik gösterirler. Genellikle 1 santimetrenin üzerinde büyüklüğe sahip olan polipler bireylerde rahatsızlığa sebebiyet verir. Birinci ve en büyük belirtisi, adet kanamalarının daha yoğun ve uzun sürmesidir. İkinci büyük belirtisi ise, embriyonun endrometrial tabakaya polipler nedeniyle tutunamaması yani, çocuk sahibi olamamadır. Bir diğer deyiş ile polip hastalığı sebebiyle kısırlık görülebilmektedir. Bununla birlikte sık görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Düzensiz adet kanamaları,
 • Adet dönemleri arasında olan kanama,
 • Ağır geçen regl dönemleri
 • Menopoz sonrası kanama,
 • İnfertilite (Kısırlık).

Polip Hastalığı Tanısı

Polip şikayeti ile muayeneye gelen hastalarda vajinal yoldan yapılan ultrasonografi ile tanı kolaylıkla koyulabilmektedir. Şüpheli durumlarda ilaçlı rahim filmi yöntemine başvurulabilmektedir. Bu sayede vajinada polip olup olmadığı veya rahim ağzı poliplerinden herhangi birinin varlığı tespit edilebilmektedir. Tedavisi ise histeroskopi ile gerçekleştirilmektedir. Histeroskopi özel bir kamera sistemidir. Bu yöntemle hastaların rahim içerisindeki duvarları görüntülenir. Daha sonra rahim içerisinde yer alan polip parçaları tespit edilir.

Bunlarla birlikte genel olarak rahim poliplerinin teşhisinde kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Ultrason: Bu işlemde vajinaya yerleştirilen ince bir cihaz ses dalgaları yayarak ve iç kısmı da dahil olmak üzere rahmin bir görüntüsünü oluşturmaktadır. Ultrason ile mevcut olan bir polip görüntülenebilmektedir.
 • Histeroskopi: Vajina ve rahim ağzından ince, esnek ve ışıklı bir teleskop (histeroskop) sokularak yapılmaktadır. Bu işlem ile rahmin içi detaylı bir şekilde incelenebilmektedir.
 • Biyopsi: Laboratuvar testi için bir numune toplamak amacıyla rahim içine bir emme kateteri sokularak yapılmaktadır. Rahim polipleri endometriyal biyopsi ile doğrulanabilir, ancak biyopside bazı polipler gözden kaçabilmektedir.

Polip Hastalığı Risk Faktörleri

Rahim poliplerine daha yatkın olunmasını sağlayan risk faktörleri şunlardır:

 • Menopoz dönemine girmiş olmak,
 • Hipertansiyon,
 • Obezite,
 • Meme kanserinde kullanılan bazı ilaçlar.

Polip Hastalığında Histeroskopi Tedavisi

Polip hastalığı tedavisinde histeroskopi kullanılmaktadır. Endometrial polip tedavisinde önce histeroskopi yöntemi ile hastanın rahim içi bölgesindeki polipler tespit edilir. Daha sonra hastaya anestezi uygulanır. Anestezinin ardından koterizasyon adı verilen yakma yöntemi ile polip yakılması işlemi yani temizleme yapılır ve hasta polip sorunundan kurtulmuş olur. Bunun dışında polip ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun için histeroskopi sırasında, doktorunuzun rahmin içini görmek için kullandığı cihaz olan histeroskopla yerleştirilen aletler aracılığı ile polipler çıkarılmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Polip kendiliğinden yok olur mu?

Polipler zaman içinde kendiliğinden yok olabilmektedir. Bununla birlikte birçok hastada belirti bile göstermeyebilir. Bazı rahim içi polip türleri ise kişinin günlük yaşantısında olumsuz semptomlarla kendini gösterebilmektedir.

Polip alınmazsa ne olur?

Genellikle iyi huylu olan rahim poliplerinin, kısırlıkla ilişkili olabileceği öne sürülüyor. Poliplerin mevcut olduğu durumlarda kısırlık ile karşılaşılırsa, ameliyatla çıkarılmasının tekrar hamilelik şansını arttırdığı düşünülmektedir.

Rahimde polip olduğu nasıl anlaşılır?

Polipler genellikle herhangi bir belirti vermezler. Rahimde polip olan kadınlarda sıklıkla görülen belirtilerden biri, düzensiz vajinal kanamalardır. Yapılan araştırmalarda anormal vajinal kanaması olan kadınların %30’unda polipe rastlanmıştır. Bununla birlikte polip olanlarda tipik olarak kahverengi vajinal akıntı görülür.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.