Evcil Hayvanlar Koronavirüs Kapar Mı?

Evcil Hayvanlar Koronavirüs Kapar Mı?

Evlerinde evcil hayvanlar besleyenler tedirgin olmalılar mı? Evcil kedi ve köpeklere koronavirüs bulaşır mı? Corona virüsü tüylü dostlarımızdan bize geçer mi?

New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki bir kaplanın corona virüsü testinin pozitif çıkmasının duyulması üzerine evcil hayvanlar besleyenler endişelenmeye başladılar. Aynı evin içerisinde kendisini ailesinden uzak tutmaya çalışanlar, kedi aracılığıyla virüsü birbirlerine bulaştırabilirler mi? Evcil hayvanlar corona virüsü taşırlar mı? Bazı hayvanların testlerinin pozitif çıkmış olması, evcil hayvan sahiplerini endişelendirmiş olsa da, sevimli aile üyeleri için alınabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır.

Corona Virüsü

Corona virüsü hayvansal bir virüstür ve hayvandan insana geçmiştir. Bu da insanlardan hayvanlara geçebileceği anlamına gelmektedir. Nitekim, New Yorkt’ta virüs, bir insandan dört yaşındaki Nadia isimli bir kaplana geçti. Nadia üzerinden de 3 aslana ve 4 farklı kaplana bulaştı. Hayvanat bahçesi yetkilileri ise, tüm kaplan ve aslanların virüsü atlatacağını, iyileşeceklerini söylüyorlar.

Hayvansal Virüs

Bilim insanları hayvansal virüs olan Covid-19’un hala hangi hayvandan insana geçtiğini araştırıyorlar. Çin’de deniz hayvanlarının ve ürünlerinin satıldığı bir pazarda, yeni koronavirüsün ortaya çıktığı ve yayıldığı düşünülüyordu. Fakat daha sonra ilk enfekte olan hastanın deniz ürünleri pazarına hiç gitmediği ortaya koyuldu. Dünya Yaban Hayatı Fonu’nun yaptığı başka bir çalışmada ise, insanları enfekte eden virüsün yüzde 99’luk bir benzerlikle, Asya’nın en çok ticareti yapılan hayvanlarından birisi olan pangolinlerde görüldüğü ortaya çıktı. Bir memeli hayvan türü olan pangolinlerin, virüsü yarasalardan insanlara taşıyan bir aracı olduğu ileri sürüldü. Bir başka analiz ise, yeni koronavirüsün hem sars hem de mers virüsleri ile yüzde 96 benzerlik gösterdiğini ortaya koydu.

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE COVID-19′UN EVCİL HAYVANLARDAN İNSANLARA GEÇTİĞİ GÖRÜLMEMİŞTİR.

Evcil Hayvanlar İnsana Bulaştırır Mı?

Son günlerde en çok merak edilen soru ise yeni corona virüsü evcil hayvanlar insana bulaştırır mı? Bu konuda hastalık kontrol ve önleme merkezlerine göre ortak bir fikir var. Virüs her ne kadar hayvandan insana geçerek yayılmış olsa da, genel olarak koronavirüsler türler arası bulaşmaya neden olamıyorlar. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ise, yaptığı çalışmalarda, şimdiye kadar insana virüs bulaştıran evcil hayvanlar tespit edemedi. Buna rağmen dünya genelinde çok sayıda evcil hayvanın sokağa bırakılması ve sahiplerinden kötü muamele görmesinden korkuluyor. Öte yandan sahibinde koronavirüs tespit edilen ve daha sonra evcil hayvanda da yapılan testin pozitif çıktığı 1-2 vaka var. Hong Kong’da 17 yaşında olduğu belirtilen bir köpeğin testinin pozitif çıktığı ve Mart ayında öldüğü belirtiliyor. Köpeğin koronavirüs sebebiyle mi yoksa yaşlılık sebebiyle mi öldüğü ise kesin değil. Yine Hong Kong’da bir başka kedi de ve Belçika’da da bir kedide yapılan testler pozitif çıktı. Fakat evcil hayvanlar insanlar tarafından enfekte edildi. Belçika’da koronavirüs teşhisi koyulan kedinin sindirim ve solunum yolu problemlerinin olduğu belirtiliyor.

Genç bir Malezya kaplanı New York′taki Bronx Hayvanat Bahçesi′nde kendi kafesinde görüntülendi. Bu hayvanın yeni koronavirüse maruz kalan kaplanlardan biri olup olmadığı ise belli değil. Fotoğraf: Andrew Lichtenstein / Getty Images aracılığıyla Corbis

Kediler ve Koronavirüs

Çin’de yapılan bir diğer çalışma ise kediler ve koronavirüs üzerine oldu. Yapılan çalışmada kedilerin köpeklere göre daha riskli grupta olduğu belirtildi. Kediler, Covid-19 virüsüne çok daha duyarlı durumda olabilmektedirler. Çalışmada ilk olarak virüs bulaşmış evcil hayvanlar yani kediler, enfekte olmamış kedilerle aynı kafese koyuldu. Yapılan incelemelerde bir süre sonra sağlıklı kedilerin sağlıklarını kaybetmeye başladıkları görüldü. Yapılan testlerde diğer sağlıklı kedilerin de testleri pozitif çıktı. Öte yandan aynı işlemler köpeklere de uygulandı fakat, köpeklerin birbirlerine virüsü bulaştırdıkları görülmedi. Araştırmada kediler ve koronavirüs hakkında çok sayıda bilgi elde edildi. Fakat kedilerin virüsü insanlara bulaştırdığına yönelik bir kanıt bulunamadı. Yapılan çalışmanın basit bir çalışma olduğunun ise altı çizildi. Çalışmanın, insanlar ve evcil hayvanlar açısından gerçek hayat etkileşimini temsil etmediği vurgulandı.

UZMANLARA GÖRE, COVID-19 POZİTİFSENİZ, EVCİL HAYVANLARINIZI ÖPMEKTEN, SARILMAKTAN VE YEMEĞİNİZİ PAYLAŞMAKTAN KAÇININ.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer Covid-19 testi pozitif çıkmış biriyseniz sizin için bir dikkat edilmesi gerekenler listesi bulunuyor. Öncelikle evcil hayvanlar ile kucaklama, öpme ve yiyecek paylaşma gibi faaliyetlerinizi bırakmanız gerekiyor. Yakın temastan kaçınmak ise büyük önem taşıyor. Eğer hastaysanız mümkünse eğer evcil hayvanlar evin içerisindeki başka biri tarafından bakılmalı. Eğer bir hizmet hayvanı ya da hasta olduğunuz halde bakmanız gereken bir hayvan ise, hayvana dokunmadan önce mutlaka elleri yıkamak gerekiyor. Eğer hasta olabileceğinizi düşünüyor fakat, henüz test yaptırmadıysanız da bu kurallar geçerlidir. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği, evcil hayvanlar için de insanların maske takması gerektiğini vurgulamıştır.

Evcil Hayvanlar Kürklerinde Taşır Mı?

Bir diğer merak edilen konu ise, corona virüsü evcil hayvanlar kürklerinde taşır mı? Yapılan araştırmalar şu ana kadar hep plastik, metal ve karton gibi malzemeler üzerine oldu. Hayvan kürkleriyle ilgili araştırmalar henüz yapılmadı. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği’ne göre ise, kürk, kıl ve tüy gibi yüzeyler yoluyla virüsün yayılması bir hayli zor. Çünkü virüs, kürk, kıl ve tüy gibi yüzeylerin gözenekleri arasına sıkışıp kalabiliyor. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği, koronavirüs olsun ya da olmasın, genel olarak her hayvanın insanlara hastalık bulaştırabileceğini, hayvanları sevdikten ya da yiyecekleri paylaştıktan sonra elleri yıkamak gerektiğini vurguluyor. Sonuç olarak insanlar için nasıl önlemler alıyorsak, evcil hayvanlar içinde aynı önlemleri almamız gerekecek. Herkesin sağlığı için insan ya da evcil hayvan fark etmeksizin sosyal mesafeyi korumak gerekiyor.

Kaynak

Tigers (and other cats) can catch the coronavirus
The Verge

⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.