Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat kanseri ameliyatı, erkeklerde en sık karşılaşılan kanser çeşidi olan prostat kanserinin cerrahi yollarla tedavi edilmesidir. Prostat, erkeklerde bulunan ve büyüklüğü bir ceviz kadar olan organdır. Mesanenin altında yer alan bu organ, üreme süreci için çeşitli salgılar üretmekle görevlidir.

Prostat Kanseri Cerrahisi Nedir?

Prostat kanseri tedavisinde hangi yolun izleneceği, kanseri evresi ve metastaz yapıp yapmamasıyla ilgilidir. Ancak genel olarak cerrahi yollarla tedavi edilmektedir. Prostat kanseri cerrahisi, aşağıda yer alan türlerden oluşmaktadır:

  • Laparoskopik prostat kanseri ameliyatı
  • Robotik Prostat Ameliyatı
  • Radikal prostatektomi

Prostat Kanseri Ölüm Riski Var mı?

Prostat kanseri, akciğer kanseri sonrasında, ölüm riski açısından ikinci sırada gelmektedir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Öte yandan prostat kanseri teşhisi koyulan erkeklerin büyük bölümü yaşamlarına devam etmektedir. Bunun nedeni, erken teşhis edilebilmesi ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmesidir. Peki, prostat kanseri ameliyatı sonrası nüks eder ve tekrarlar mı? Bu sorunun yanıtı uygulanan cerrahi işleme bağlıdır. Eğer radikal prostatektomi uygulanmışsa, prostat tümüyle alındığı için prostat kanseri oluşumu ihtimali yoktur.

Prostat Kanseri Tamamen İyileşir mi?

Prostat kanseri olan ve hiç tedavi edilmeyen bir hasta, ortalama 10 sene sonra kanserin son evresine gelir. Ancak hastanın hiçbir şekilde doktora gitmemiş olması gerekir. Bu şekilde 10 – 12 yıl sonunda yaşam kaybı beklenir. Bu süreçte vücut sağlığı da bozulacak, kanser yayılım gösterecektir. Öte yandan erkenden teşhis edilen ve tedavi altına alınan bir prostat kanseri, tamamen iyileşir.

Prostat Kanseri Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bir prostat kanseri cerrahisinin toplamda 2 -3 saat aralığında gerçekleştirildiği bilinmektedir. Ancak robotik ya da laparoskopik işlemlerin çok daha kısa süreceği unutulmamalıdır.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında 5 güne kadar hastanın taburcu olması beklenir. Hasta eve geçtikten sonra, sondanın ve idrar torbasının bakımı yapılabilir. Hastanın torbasının düzenli aralıklarla değiştirilmesi unutulmamalıdır. Hastanın ağır fiziksel hareketlerden uzak durması gerekir. Aynı zamanda kabızlığa karşı önlemler alınmalıdır. İstirahat ve iyi bir bakımla, hasta kısa sürede iyileşecektir.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası PSA Kaç Olmalı?

Hastaya uygulanacak olan radikal prostatektomi sonrası PSA değeri 0.2 ng/ml ve üzeri artış gösterirse, PSA nüksünden söz edilebilir. Bu yüzden kandaki PSA oranının sabit kalması gerekmektedir. Normal insanlarda PSA değerinin 4’ün altında olması gerekir. Prostat kanseri ameliyatı sonrası PSA yükselmesi, hastalığın tekrarlandığını göstermektedir.

Prostat Ameliyatı Olan Kaç Gün Yatar?

Kapalı işlemle gerçekleştirilen ameliyatlarda taburcu olma süresi 3 günken, açık ameliyat yapılan hastalar 8 gün sonunda taburcu edilir. Taburcu olan hastadan dikişleri alınacağı için, evde ağır hareketlerden kaçınarak dinlenmek yeterli olur. Hasta kendisine verilen antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçları düzgünce kullanmalıdır.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Ne Kadar Sürer?

Cerrahi sonrası hastalarda, bir süre idrar kaçırma problemleri oluşabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu durum, bazılarında birkaç gün, bazılarında da birkaç hafta devam edebilir. İdrar kaçırmanın önüne geçebilmek için, idrarı tutan kasların çalıştırılması gerekir. Hastalara destekleyici ilaçlar ve egzersizler önerilebilir. Hastaya takılan sonda, evde iyileşme sürecinde 1 haftaya kadar takılı kalabilir. Ancak önemli olan, prostat kanseri ameliyatı sonrası ışın tedavisi gibi tedavilerin başarıya ulaşması ve hastada kanserli hücre kalmamasıdır. İdrar kaçırma gibi sorunlar, kanserin yanında önemsizdir.

Operasyon Sonrası İktidarsızlık

Prostat kanseri cerrahisi sonrası ereksiyon problemleri az da olsa her hastada beklenmektedir. Ancak bu durum biraz da yaşla ilgilidir. 60 yaşın altındaki hastalarda cinsel sorunlar çok daha az ortaya çıkar. Prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsel ilişki, iyileşme döneminin tamamlanmasıyla birlikte yaşanabilir. Ancak hastada herhangi bir problem oluşmuşsa, doktorun önereceği prostat kanseri ameliyatı sonrası cinsellik tedavisi uygulanmalıdır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.