kilolu çocuk beslenmesi hamburger yiyen çocuk

Kilolu Çocuk Beslenmesi

Yetişkinler tıpkı kendi kilo kontrolleriyle uğraştıkları gibi, çocukların da kilo kontrolleriyle uğramak zorundadırlar. Bunun için kilolu çocuk beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Obezite ile mücadelenin çocukluk evresinde başlaması çok önemlidir. Çünkü çocuklarda şişmanlık kalıcı olabiliyor ve ergenlik dönemini kilolu geçiren çocukların büyük bölümü, yetişkinlik döneminde obez oluyorlar. Ancak kilolu çocuğun beslenme programı ile yetişkinlerin beslenme programı her zaman aynı olmayabiliyor. Bu yüzden çocuklara özel bir beslenme programı hazırlanması gerekiyor.

Kilolu Çocuk Beslenmesi Önerileri

Çocuklar için doğru beslenme önerileri, hem çocuk sağlığı açısından faydalı hem de çocuğu zayıflatmak amaçlı olmalıdır. Çünkü aşırı kilolu çocuk, ilerleyen yıllarda obezite hastası olmaya yatkındır. Erken yaşta zayıflatılabilen çocuklar, yetişkinliklerinde sağlıklı bir hayat sürerler. Kilolu çocuk beslenmesi hakkındaki öneriler şu şekildedir:

Kilo Tespiti

Ebeveynlerin, çocuklarının tam kilo tespitinin yapılması için bir doktora ya da diyetisyene başvurmaları gerekmektedir. Böylece kilolu çocuklar için diyet ve egzersiz programları oluşturulabilir.

Kilolu Çocuk Beslenmesi Uzmanlar Tarafından Yönlendirilmelidir

Ebeveynlerin en büyük hatası, kilolu çocukların beslenmesi için kararları kendilerinin almasıdır. Aileler çocuklarına kendi kendilerine buldukları diyet programlarını uygulatabilirken, takviye gıdalar kullanmasını sağlayabilirler. Bu durum kabul edilemez bir yanlıştır. Çünkü çocuk, gelişim çağında alması gereken çok sayıda besinden mahrum duruma düşülebilir. Aynı zamanda çocuğa koyulan beslenme yasakları, kalıcı yargılar oluşturmasını sağlayabilir. Ailelerin, çocukları için iyi bir diyetisyen hekimden öneriler alması çok önemlidir.

Aile İçi Beslenme Alışkanlıkları Değerlendirmesi

Çocuklar için beslenme alışkanlıkları, ailelerinden gördükleri sınırlar çerçevesinde oluşmaktadır. Bu yüzden sağlık adına belli başlı adımlar atmak ve çocuklarının zayıflamasını isteyen aileler, işe kendilerinden başlamalıdır. Bütün aile fertlerinin uygulayacağı kararlar alarak, kilolu çocuk beslenmesi değiştirilebilir. Araştırmalar, kilolu ebeveynlerin çocuklarının da kilolu olduğunu, kilo veren ebeveynlerin çocuklarının da kilo verdiğini ortaya koymaktadır.

Beslenme Değişiklikleri İçin Aceleci Olmayın

Ne aile fertlerinden, ne de kilolu çocuktan bir günde büyük bir değişim beklenemez. Yapılan araştırmalar, aceleci şekilde alınan kararların uygulanamadığı, kilo kontrolü için yavaş ve sağlam adımlar atılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kilolu çocuk beslenmesi şu adımlarla başlamalıdır:

  • Çocukların besleyici ve doyurucu bir kahvaltı yaptığından emin olunmalıdır.
  • Beyaz pirinç ya da beyaz ekmek gibi gıdalar yerine bulgur ve tam buğday ekmeği gibi gıdalara geçiş yapılmalıdır.
  • Sağlıklı atıştırmalık olarak kabul edilen meyve ve kuruyemiş gibi gıdalar, şekerli abur cuburların yerine geçmelidir.
  • Yavaş yavaş porsiyonları küçültmeye çalışılmalıdır.

Ailece Yemek Sofrasına Oturun

Ailenin çocukla beraber sofraya oturması ve yemek yemesi, çocuğa sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak için etkili olmaktadır. Çocuğun hoşuna gitmese bile, kararların ailecek uygulanıyor olması, çocuğu teşvik edecektir. Aynı zamanda kilolu çocukların, yemeklerin pişirilme süreçlerine katılmalarının sağlanması, normal şartlarda burun kıvırabilecekleri yemekleri afiyetle yemelerine de yardımcı olacaktır.

Ailece Gerçekleştirilecek Egzersizler Düzenleyin

Araştırmalar, çocukların günlük en az 1 saatlik fiziksel aktivite yapmaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Kilolu çocuk beslenmesi kadar, sporun da önemi büyüktür. Eğer çocuk fazla harektsiz ise ve spor yapmak istemiyorsa, ailecek gerçekleştirilecek aktivitelere dahil edin. Ailece yürüyüşler yapmak, bisiklet sürmek ya da farklı egzersizler yapmak mümkündür. Çocuğa evde televizyon karşısında değil, dışarıda hareket halinde vakit geçirmesi aşılanmalıdır. Eğer tüm beslenme ve egzersiz yöntemlerine rağmen çocuk kilo veremiyorsa, bu alanda uzman bir doktor ile görüşülmesi şarttır.

Kilolu Çocuk Beslenmesi İçin Son Söz

Çocuklukta fazla kilolu olmak, ciddiye alınması gereken bir problemdir. Yetişkinlik çağında ortaya çıkan çok sayıda kronik hastalığın nedeni, çocukluktaki fazla kilolardır. Çocuklarda şişmanlık, aileler tarafından kolaylıkla fark edilebilir. Ancak tıbbi bir teşhis için doktor kontrolü şarttır.

Çoğu fazla kilolu çocukta yapılacak olan birkaç yaşamsal değişiklik, çocuğun kolayca kilo vermesini sağlar. Çocukları normal kilo seviyelerinde tutmak, onlara yapılabilecek en büyük yatırımdır. Çünkü sağlık, iyi bir eğitim ya da iyi bir yaşamdan çok daha önce gelir. Bu yüzden çocuğun kilo verme serüvenine ailenin de katılması elzemdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğun kilo vermesi nasıl desteklenir?

Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı kilo vermesi desteklenmesi adına beslenme ve diyatetik uzmanından yardım alınmalıdır. Ek olarak yemekleri az porsiyonlarda doyurucu aynı zamanda eğlenceli hale getirerek, kilo vermeyi stresli bir durum olmaktan çıkartabilirsiniz.

Çocuklar için aşırı kilo zararlı mı?

Evet. Beden kitle indeksine uymayan kilo fazlalığı çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Erken yaşta sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabili ve vücutta istenmeye görünümlerle sonuçlanabilir.

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyatetik Bölümü Uzmanlarımız

Beslenme ve Diyatetik bölümü uzman listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.