Prp Kimlere Uygulanmaz?

Prp Kimlere Yapılmaz?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Prp kimlere uygulanmaz? sorusu, uygulamayı yaptırmayı düşünen ancak belirli faktörlere sahip kişiler tarafından merak edilen durumlardan biridir. İyileşmeyi destekleyen prp uygulaması kimlere yapılmaz sorusu ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

PRP Nedir?

Prp veya uzun adıyla trombositten zengin plazma, enjekte edildiği bölgede iyileşmeyi desteklemektedir. Bu plazma, kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olan özel proteinleri içeren kanınızdan elde edilen bir bileşendir. Ayrıca hücre büyümesini destekleyen proteinler içerdiği için iyileşmeyi ve onarmayı hızlandırmaktadır.

Bu uygulamada asıl amaç, hasarlı dokulara PRP enjekte edilerek vücudunuzu yeni ve sağlıklı hücreler üretmeyi desteklemektedir. PRP uygulaması, iyileşmeyi teşvik etmek için yapılmaktadır. Hazırlanan enjeksiyonda, doku büyüme faktörleri daha yoğun olduğu için araştırmacılar vücudun dokularının daha hızlı gelişebileceğini düşünüyorlar. Bununla birlikte, ünlü sporcuların bu enjeksiyonları yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olmak için kullandıkları bilinmektedir. Spor yaralanmaları ve bağ sorunlarında sıklıkla tercih edilen prp aynı zamanda erkek tipi kellik sorununda da etkili olmaktadır. ”Prp Kimlere Uygulanmaz?” yazımızın devamında uygulamanın detaylarına ulaşabilirsiniz.

PRP İşlemine Nasıl Hazırlanırsınız?

PRP enjeksiyonlarına hazırlığın birkaç adımı bulunmaktadır. Bu adımlar, PRP’yi nasıl aldığınıza göre değişiklik gösterebilir. Bunlar arasında;

PRP, vücudunuza farklı şekillerde enjekte edilebiliyor. Örneğin, bazen enjeksiyondan önce saç prp uygulamasında öncelikle kafa derinize lokal anestezi uygulanabilir. Uygulamada acı hissetmemizi sağlayan bu durum sayesinde operasyon esnasında acı hissetmezsiniz. Aynı zamanda işlem tamamlandıktan sonra kolaylıkla günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Diğer yöntemlerden biri, herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için PRP ile lokal anestezik karıştırılır. Bazen doktorunuz ameliyat sırasında PRP enjekte edecek veya uygulanacaktır. Bu durumda, PRP enjeksiyonları öncesinde hazırlık, ameliyattan önce cerrahının tavsiyelerine uymayı içerir. Ameliyat öncesinde bir süre yemek yememeniz, sıvı tüketimini kesmeniz gerekebilir. Bu durumda doktorunuz yapılması gerekenleri operasyon öncesi size bildirecektir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Trombositten zengin plazma uygulaması, kendi kanınızdan alınan bir örnekten yapılmaktadır. Bu nedenle daha önce uygulamayı yaptırmayan kişiler için üze prp veya saça prp uygulaması biraz endişe verici olabilir. Ancak uygulama adımları oldukça basittir.

Prp aşamaları;

 1. Bir sağlık uzmanı kanınızdan bir örnek alacaktır. Alınacak kanın miktarı, PRP’nin nereye ve ne kadar enjekte edileceğine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin, kafa derisine enjeksiyon için alınan kan miktarı ile diz için alınacak kan miktarı yanı olmayacaktır. Ancak alınan kan miktarı bir çay kaşığı kadar olmaktadır.
 2. Kan bir santrifüje yerleştirilir. Bu makine çok hızlı dönerek kan bileşenlerinin ayrılmasını sağlar ve yaklaşık 15 dakikada bu işlem tamamlanmaktadır.
 3. Bir teknoloji uzmanı ayrılan plazmayı alır ve etkilenen bölgeye enjeksiyon için hazır hale getirir.
 4. Doktorlar, tendon gibi enjeksiyon için belirli alanları daha net görüntülemek için ultrason gibi görüntüleme sistemlerinden faydalanır. Doktorunuz daha sonra PRP’yi etkilenen bölgeye enjekte edecektir.

Beş adımda tamamlanan işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve ağrı görülebilir. Geçici bir durum olmakla beraber işlem sonrası yanınızda refakatçi bulundurabilirsiniz. Günlük işlerinizi yapmakta veya seyahat etmenizde aynı gün yardımcı olabilirler.

Kimlere PRP Yapamaz?

Son yılların en popüler uygulamalarından olan prp, travma sonrası oluşan yaralanmalarda hızlı iyileşmeyi sağladığı gibi cilt güzelleştirme ve kelleşmeye karşı da etkili. Bu uygulamayı yaptırmak isteyen birçok kişi, PRP Kimlere Uygulanmaz? diye merak ediyor. Uygulama yapılamayan kişiler;

 • Anormal trombosit fonksiyonu veya düşük trombosit sayısı
 • Anemi
 • Kanser
 • Bir enfeksiyon
 • Hamileler
 • Emziren anneler
 • Enfeksiyon geçirenler
 • Kan hastalığı öyküsü olanlar
 • Kan sulandırıcı kullananlar

Bu ve sonucu bilinmeyen benzeri durumlara sahip kişilerde uygulama yapılması sağlıklı değildir. Doktorunuz ile yapacağınız ön muayene sonrasında, uygun görülmesi durumunda prp yapılabilir. Ancak sağlık durumunun elverişli olmadığı kişilerde bu uygulamayı yapmak, yarardan çok zarar girebilir. Bu nedenle sağlığınızda ısrarcı olup, benzer durumla sahipseniz tıbbı geçmişinizi doktorunuzla paylaşmaktan çekinmmelisiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi iletişim merkezimizi arayarak, prp uygulamaları için randevu talep alabilir, prp fiyatları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Prp fiyatları 2022 nedir?

Trombositten zengin plazma uygulaması, birden fazla bölgeye yapılabilmektedir. Uygulamanın bölgesine göre değişen seans sayısı nedeniyle doğru fiyat için öncesinde muayene olmanız gerekmektedir. Muayene sonrası prp seans fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Avicenna Hastanesi’nde prp uygulaması yapılıyor mu?

Trombositten zengin plazma uygulaması, Avicenna Hastanesi’nde; saç ekimi, dermatoloji ve ortopedi bölümleri olmak üzere farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣