PRP Uygulamaları

PRP

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

PRP uygulamaları, pıhtılaşmayı sağlayan hücreler yönünden zenginleştirilmiş plazma (platelet hücreleri) uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi şeklinde kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılmaktadır.
Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Platelet Rich Plasma (PRP)

PRP uygulaması, bireyin kendi kanı sayesinde bedenindeki hastalıkları ve bozuklukları tedavi etmesi işlemidir. Kişinin kendi kanı sayesinde cildini yenilemesi ve gençleştirmesi platelet rich plasma uygulamasıyla sağlanabilmektedir. İlaçlara başvurmak yerine kişinin kendi kanına başvurulan bu yöntem sayesinde, hastaların çevresel ve genetik etkilerle birlikte azalan hücre yenilenme hızının yeniden hızlandırılmaktadır.

PRP Tedavisi Nedir?

Kişinin vücudundan az miktarda kan alınması ve bu kanın plazmasının ayrıştırılarak kişiye yeniden enjekte edilmesi işlemidir. Yüz, boyun, diz veya saç bölgesine prp tedavisi uygulanabilir. Kandan ayrıştırılan plazmanın içerisinde çok sayıda platelet bulunmaktadır. Platelet, vücudumuzdaki yaraların iyileşmesinde oldukça büyük önemi olan bir maddedir. PRP uygulamaları cilt yenilenmesi, yara izi yok edilmesi, çatlak giderilmesi, saç azalması ve ortopedi gibi tedavilerde kullanılan başarılı bir yöntemdir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Platelet Rich Plasma uygulaması yaptıracak olan bireyler sıklıkla ‘Prp nasıl uygulanır?’ sorusunu aramaktadırlar. Bu işlem, bireyden alınan kanın steril ortamda özel tüplere yerleştirilmesiyle başlamaktadır. Daha sonra bu kan, içerisinde jel olan tüplere aktarılmaktadır. Santrifüje aktarılan tüpteki kan, 5 ile 10 dakika arasında ayrıştırılır. Kanın büyüme ve yenilenme açısından zengin olan plazma kısmı kandan ayrıştırılmış olur. Ayrıştırılan bu kısım daha sonra enjeksiyon yöntemi ile tedavi edilecek olan bölgeye uygulanmaktadır. PRP uygulamasında kullanılan teknik genel itibari ile bu şekildedir. Hem kadınlara hem erkeklere prp uygulamaları rahatlıkla yapılabilir.

PRP Faydaları

Bu tedavi ile kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmeleri, eklem ve kas hastalıkları, akut ve kronik ağrılar büyük oranda giderilebilmektedir. Prp uygulamasından sonra ciltte sarkma problemi giderilmekte ve kırışıklık izlerinde azalma gözlenmektedir. Bunlarla birlikte ozon ve mezoterapi mezoterapi uygulamaları gibi tedavileri PRP ile birlikte uygulamak, tedavi sürecini hızlandırır ve kalıcı sonuç alınmasını sağlamaktadır.

PRP Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası birkaç gün dikkat etmeniz gereken bazı durumlar şu şekildedir:
 • Uygulamanın hemen ardından evinize gidebilirsiniz. Bu uygulamadan sonra hastanede yatış sürecine gerek yoktur.
 • PRP işleminin ardından ilk 3 saat saçlarınızı yıkamamalı ve 6 saat şekillendirici kullanmamalısınız.
 • Yine işlem sonrası ilk üç gün pH miktarı cildiniz ile uyumlu olan şampuanları kullanmanız önemlidir.
 • Uygulama bölgesinde şişlik olması durumunda soğuk kompres yapabilirsiniz.
 • Uygulama sonrası 7 gün boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanmamaya özen gösterin.
 • İki gün boyunca sauna veya hamam gibi yerlerden uzak durun.
 • İlk üç gün alkol veya sigara tüketmemeniz, iyileşme sürecinizi hızlandıracağından bu ürünlerin kullanımında dikkatli olmanız önemlidir.

Yan Etkileri

Her işlemde olduğu gibi prp uygulamalarının da yan etkileri olabilmektedir. Ancak bu etkilerin görülme olasılığı, işlem estetik dermatoloji alanında uzman bir hekim tarafından yapıldığı sürece çok düşüktür. Bununla birlikte prp işlemlerinde genel olarak görülen yan etkiler şu şekildedir:
 • Kızarıklık,
 • Şişlik,
 • Ağrı,
 • Enfeksiyon.

Sık Sorulan Sorular

Prp sonuçları ne zaman görülür?

Bu uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkmaktadır. İlerleyen süreçte iyileşme belirtileri daha belirgin bir şekilde görülmektedir.

Prp uygulamalarının ne kadar sıklıkla yapılması gerekir?

Prp yönteminin sonuçları 15 günde bir yapılan 3 uygulama ile tam olarak gözlemlenebilmektedir. Cildin daha genç görünmesi, parlaklığı ve yüzdeki temel çizgilerin iyileşmesi 3 seanslık bir Prp yönteminin uygulanması ile sağlanmaktadır.

Prp işlemi kimlere uygulanabilir?

Bu işlem kadın veya erkek her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Eklem ve kas sağlığını destekleme, cilt yenilenmesini gerektiren sarkma, kırışıklık, iz, akne izi ve saç tedavilerinde PRP tek başına veya cildi yenileyen diğer yöntemlerle beraber kullanılabilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣