PRP

PRP Uygulamaları

PRP uygulamaları, pıhtılaşmayı sağlayan hücreler yönünden zenginleştirilmiş plazma (platelet hücreleri) uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi şeklinde kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılmaktadır.

Platelet Rich Plasma (PRP)

PRP uygulaması, bireyin kendi kanı sayesinde bedenindeki hastalıkları ve bozuklukları tedavi etmesi işlemidir. Kişinin kendi kanı sayesinde cildini yenilemesi ve gençleştirmesi platelet rich plasma uygulamasıyla sağlanabilmektedir. İlaçlara başvurmak yerine kişinin kendi kanına başvurulan bu yöntem sayesinde, hastaların çevresel ve genetik etkilerle birlikte azalan hücre yenilenme hızının yeniden hızlandırılmaktadır.

PRP Tedavisi Nedir?

Kişinin vücudundan az miktarda kan alınması ve bu kanın plazmasının ayrıştırılarak kişiye yeniden enjekte edilmesi işlemidir. Yüz, boyun, diz veya saç bölgesine prp tedavisi uygulanabilir. Kandan ayrıştırılan plazmanın içerisinde çok sayıda platelet bulunmaktadır. Platelet, vücudumuzdaki yaraların iyileşmesinde oldukça büyük önemi olan bir maddedir. PRP uygulamaları cilt yenilenmesi, yara izi yok edilmesi, çatlak giderilmesi, saç azalması ve ortopedi gibi tedavilerde kullanılan başarılı bir yöntemdir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Platelet Rich Plasma uygulaması yaptıracak olan bireyler sıklıkla ‘Prp nasıl uygulanır?’ sorusunu aramaktadırlar. Bu işlem, bireyden alınan kanın steril ortamda özel tüplere yerleştirilmesiyle başlamaktadır. Daha sonra bu kan, içerisinde jel olan tüplere aktarılmaktadır. Santrifüje aktarılan tüpteki kan, 5 ile 10 dakika arasında ayrıştırılır. Kanın büyüme ve yenilenme açısından zengin olan plazma kısmı kandan ayrıştırılmış olur. Ayrıştırılan bu kısım daha sonra enjeksiyon yöntemi ile tedavi edilecek olan bölgeye uygulanmaktadır. PRP uygulamasında kullanılan teknik genel itibari ile bu şekildedir. Hem kadınlara hem erkeklere prp uygulamaları rahatlıkla yapılabilir.

PRP Faydaları

Bu tedavi ile kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmeleri, eklem ve kas hastalıkları, akut ve kronik ağrılar büyük oranda giderilebilmektedir. Prp uygulamasından sonra ciltte sarkma problemi giderilmekte ve kırışıklık izlerinde azalma gözlenmektedir. Bunlarla birlikte ozon ve mezoterapi mezoterapi uygulamaları gibi tedavileri PRP ile birlikte uygulamak, tedavi sürecini hızlandırır ve kalıcı sonuç alınmasını sağlamaktadır.

PRP Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası birkaç gün dikkat etmeniz gereken bazı durumlar şu şekildedir:

 • Uygulamanın hemen ardından evinize gidebilirsiniz. Bu uygulamadan sonra hastanede yatış sürecine gerek yoktur.
 • PRP işleminin ardından ilk 3 saat saçlarınızı yıkamamalı ve 6 saat şekillendirici kullanmamalısınız.
 • Yine işlem sonrası ilk üç gün pH miktarı cildiniz ile uyumlu olan şampuanları kullanmanız önemlidir.
 • Uygulama bölgesinde şişlik olması durumunda soğuk kompres yapabilirsiniz.
 • Uygulama sonrası 7 gün boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanmamaya özen gösterin.
 • İki gün boyunca sauna veya hamam gibi yerlerden uzak durun.
 • İlk üç gün alkol veya sigara tüketmemeniz, iyileşme sürecinizi hızlandıracağından bu ürünlerin kullanımında dikkatli olmanız önemlidir.

Yan Etkileri

Her işlemde olduğu gibi prp uygulamalarının da yan etkileri olabilmektedir. Ancak bu etkilerin görülme olasılığı, işlem estetik dermatoloji alanında uzman bir hekim tarafından yapıldığı sürece çok düşüktür. Bununla birlikte prp işlemlerinde genel olarak görülen yan etkiler şu şekildedir:

 • Kızarıklık,
 • Şişlik,
 • Ağrı,
 • Enfeksiyon.

 

Sık Sorulan Sorular

Prp sonuçları ne zaman görülür?

Bu uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkmaktadır. İlerleyen süreçte iyileşme belirtileri daha belirgin bir şekilde görülmektedir.

Prp uygulamalarının ne kadar sıklıkla yapılması gerekir?

Prp yönteminin sonuçları 15 günde bir yapılan 3 uygulama ile tam olarak gözlemlenebilmektedir. Cildin daha genç görünmesi, parlaklığı ve yüzdeki temel çizgilerin iyileşmesi 3 seanslık bir Prp yönteminin uygulanması ile sağlanmaktadır.

Prp işlemi kimlere uygulanabilir?

Bu işlem kadın veya erkek her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Eklem ve kas sağlığını destekleme, cilt yenilenmesini gerektiren sarkma, kırışıklık, iz, akne izi ve saç tedavilerinde PRP tek başına veya cildi yenileyen diğer yöntemlerle beraber kullanılabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Doktorları

Dermatoloji-Cildiye (Deri Hastalıkları) bölümü doktor listesi aşağıdaki gibidir:

Leave a Reply

Your email address will not be published.