PRP Saç Tedavisi

Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Bölümü Uzman Doktoru Dermatolog Ceyda Mumcuoğlu PRP saç tedavisi hakkında merak edilenleri anlattı.

PRP Saç Tedavisi Nedir?

Saç PRP’si, özellikle saç dökülmesine karşı yoğun olarak kullanılan etkili bir yöntemdir. Bireyin kendi kanından alınan plated, yani diğer adıyla trombosit hücreleri, bedende var olan yaraları iyileştirme, onarma ve yenileme etkileri yaratıyor. Aynı etki saç için de geçerliliğini koruyor. Bu işlem sayesinde hem saç ekimi öncesi güçlendirici etki, hem saç ekimi sırasında destekleyici tedavi, hem de saç ekiminden sonra PRP tedavisi sağlanabilmektedir.

Saçlara PRP Uygulamanın Faydaları

Cilde parlaklık kazandırma, esneklik kazandırma, kırışıklık giderme, yaraları iyileştirme, yanık tedavisi yapma gibi faydaları olan PRP, saç dökülmesine karşı da sıklıkla kullanılmaktadır. Saçlara PRP yapmak, oldukça kolay, risksiz, doğal ve güvenlidir. PRP, bir güçlendirici uygulama olarak karşımıza çıkar. Saç ekimi gibi uğraştırıcı ve yorucu bir işlem değildir. Saç ekimi işleminin başarısını arttıran önemli bir uygulamadır. Saç prpsi, yalnızca saç ektirmek isteyenlere değil, dökülen saçlarını korumak ve dökülmeyi durdurmak isteyen hastalar için de uygulanabilen faydalı bir yöntemdir.

Saç Ekimi ve Saça PRP

Saç ekiminden sonra PRP, saç ekilen alanı ve yeni saç köklerini güçlendirerek, saç ekiminin başarı oranını arttırır. Burada, solüsyonda olan besleyici ajanlar etkili olmaktadır. Bu besleyici ajanların sağladığı büyüme ve güçlenme etkisi hem yeni saç köklerine hem de az da olsa zarar gören saç derisine çok faydalı olmaktadır. PRP, yeni ekilen saç köklerinin, kılcal damarlar aracılığıyla beslenmesini hızlandırır.Özellikle PRP’nin içerisinde bulunan VEGF hormonu, yeni saç köklerinin çevresinde kan damarları oluşmasını sağlayarak, bu etkiyi ikiye katlar.

PRP Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçlara PRP uygulaması için öncelikle hastanın kanı bir tüpe alınmaktadır. Alınan bu kan, laboratuvar ortamında zenginleştirilir, gerekirse içerisine çeşitli maddeler koyularak hastanın ihtiyaçlarına daha uygun hale getirilir. PRP öncesi gerekirse hastaya lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi isteyen hastalar bunu talep edebilirler. Hazırlanmış olan PRP sıvısı, aşırı ince uçları olan iğneler aracılığıyla bölgeye verilir. Hastaya hangi aralıklarla kaç seans uygulanacağı, genellikle hastanın durumuna göre belirlenir. PRP sonras dikkat edilmesi gerekenler ise, güneşten korunmak, makyaj yapmamak ve temas etmemek olarak sayılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.