Rezum Nedir?

Rezum Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ürolojide teknolojik bir yenilik olarak kabul edilen rezum, sıcak su buharı yardımıyla prostatın küçültülmesi işlemdir. İyi huylu prostatların büyümesini engelleyen bu işlem yardımıyla, hastaların şikayetleri kısa sürede çözüme kavuşur. Peki, rezum tedavisinin faydaları nelerdir? Rezum tedavisi kimler için uygun bir tedavi yöntemedir? Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda su buharı ile prostat tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Rezum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endoskopik olarak yapılan rezum tedavisi sırasında hastaya genel veya lokal anestezi uygulanır. Anestezi işlemi sorasında ise sırasıyla şu işlemler karşımıza çıkar:
  1. Özel kameralı rezum cihazı ile penis ucundan idrar kanalına giriş gerçekleşir.
  2. Prostat yapısı incelenir ve prostatın büyüklüğü ölçülür.
  3. Radyo frekans enerjisi yardımıyla elde edilen su buharı iğne yardımıyla prostat dokusuna aktarılır.
  4. Su buharı 9 saniyelik işlem içerisinde prostat dokusuna iletilir.
  5. Söz konusu su buharının suya dönüşmesi ile prostatta yer alan hücreler ölür.
İşlem sayesinde hastaların idrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi sorunları çözüme kavuşur. Rezum cihazı ile küçülme işlemi yapılan prostat hastaya eskisi kadar rahatsızlık vermez ve hastanın yaşam kalitesi artar.

Rezum Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Prostat büyümesi noktasında oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan rezum ile var olan prostat dokusu küçültülür ve büzüştürülür. Bu sayede hastada yer alan birçok şikayet etkisini yitirir. Son teknolojinin getirdiği yeniliklerden birisi olan işlemin prostatın küçülmesi noktasında faydalı olduğu bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar diğer prostat tedavileri ile kıyaslandığında çok daha kısa sürede gerçekleşmesi ile öne çıkmaktadır. İşte su buharı ile tedavi işlemini diğer prostat tedavileri ile kıyaslandığında öne çıkaran bazı faydalar:
  • Hastalarda yer alan ereksiyon fonksiyonlarını korur.
  • Diğer prostat tedavilerine oranla çok daha hızlı ve etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkar.
  • Genel ya da lokal anestezi yardımıyla yapılabilen bir işlemdir.
  • Diğer prostat tedavilerine oranla çok daha az yan etkiye sahiptir.
Erkeklerdeki ürolojik hastalıkların tedavi sürecinde oldukça etkili olan rezum verimli bir işlem olarak karşımıza çıkar. Tüm bu faydaların yanında işlemi yaptıran hasta çok daha kısa sürede rutin yaşamına döner.

Rezum Ne Kadar Sürer?

8-10 dakika aralığında gerçekleştiren işlem hızlı ve verimli bir tedavi işlemidir. İşlem sonrasında hastaya takılan sonda sonrasında hastalar taburcu edilir. Prostat dokusunun büyüklüğüne göre sondanın hastada ne kadar süre takılı kalacağına karar verilir.  Hasta işlemden kısa süre sonra rutin yaşamına döner. Sıkça Sorulan Sorular
Rezum nedir?

Prostat dokusunun su buharı yardımıyla küçültülmesi ve ya büzüştürülmesine işlemidir.

İşlem hangi durumlarda uygulanır?

İyi huylu prostat dokusunun rahatsız edici derecede büyümesi ve hastada idrarını tutamama, idrarda yanma gibi rahatsızlıklara yol açması durumunda işleme başvurulur.

İşlem ne kadar sürer?

Tedavi işlemi yaklaşık olarak 8-10 dakika arasında sürer.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣