RoboGait: Parkinson Hastalarına Güncel Tedavi

RoboGait: Parkinson Hastalarına Güncel Tedavi- parkinson hastası kadın ve doktor birbirine bakıp gülümsüyor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İnsan yürüyüşünü taklit eden robotlar olarak ifade edilen RoboGait cihazı, yürüme sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Beyin omurilik sistemine bağlı olarak gelişen yürüme bozuklukları, felç, denge bozuklukları gibi sorunların tedavi edilmesine yarayan bu gelişmiş cihaz özellikle Parkinson hastalığının tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “RoboGait: Parkinson Hastalarına Güncel Tedavi“ hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

RoboGait Nedir?

RoboGait, yürüme yeteneğinin tekrar kazandırılması ve/veya geliştirilmesi için kullanılan bir tedavi, terapi cihazıdır. Diğer yandan robot destekli yürüyüş rehabilitasyon sistemine sahiptir. RoboGait ile yapılan tedavilerde amaç işlevsiz alt ekstremitelerinin normal yürüyüş formatından harekete geçirilmesidir. Bu sırada yük aktarımı kontrollü olarak yapılmaktadır. Özellikle bu cihaz ile nöronal yol aktivite edilebilir ve bu şekilde kombine bir tedavi gerçekleştirilir.

RoboGait Cihazının Tedavi Ettiği Sorunlar

  • Beyin ve omurilik hasarı

  • Parkinson

  • Multipl Skleroz

  • İnme (beyin felci)

  • Denge bozuklukları

  • Boyun ve bel bölgesindeki omurilik felci

  • Serebral palsi (çocuklarda beyin felci)

  • Yaşlılığa bağlı hareket bozuklukları ve kas güçsüzlükleri

  • Ön ve çapraz bağ ameliyatları sonrası

  • Kalça ve protez ameliyatı sonrası

RoboGait Tedavisi Nasıl Yapılır?

2 farklı tedavi sisteminden yararlanılmaktadır.

Görsel Motivasyon Sistemli Yürüyüş Terapi Cihazı

Bu tedavi tarzı, robotik bacaklar ile uyumlu çalışan bir görsel motivasyon sistemine sahiptir. Bu şekilde plastisite etkisi sağlamayı hedefler. Hasta robotik aparatlar sayesinde kalça diz ve ayak bileğine bağlı olarak fizyolojik yürüme hareketlerini gerçekleştirir. Bu aşamada özel alıcılar sayesinde hastanın yürüyüşe katılımı tespit edilir ve eksik kalan kısımlar robot sistemi tarafından tamamlanır. Aynı zamanda hasta bu yürüyüş terapisini gerçekleştirirken karşısındaki ekranda sanal gerçeklik ortamında bir avatar bulunur. Bu avatar, hastanın kendisine ait, motivasyonunu arttıran avatarıdır. Hastanın hareketleri ile koordineli olarak çalışan bu avatar, sanal ortamda çeşitli oyunlar oynar. Diğer taraftan hastanın yürüyücü robotik bacaklara uyum sağlama süreci ve zamanla kas kuvvetinde artış gösterme durumu, görsel motivasyon sisteminin avantajıdır.

Lokomotor Tedavi

Yürüyüş rehabilitasyonu, nörolojik rehabilitasyonda çok önemli bir yere sahiptir. Bant üzerinde kısmi vücut ağırlığı ile destekli yürüme sistemi yolu, lokomotor tedavi olarak isimlendirilmektedir. Lokomotor tedavide hastalar, karmaşık yürüyüş döngülerini standart tekrarlayan bir paterne sokulur. Bu tedavi özellikle omurilik yaralanmaları sonrası oluşan problemlerde, inmede ve parkinson hastalığında başarılı sonuçlar vermektedir.

RoboGait ile Parkinson Tedavisi

Parkinson hastalarının hareket etme ve aktif kalma becerisinin sağlanması son derece önemlidir. Hastalar düzenli olarak egzersiz yapmalı ve bu sayede hareket kabiliyetlerini güçlü tutmalıdır. Özellikle parkinson hastalığının ilk aşamalarında başlayan hareket bozuklukları hastalık ilerledikçe daha çok artmaktadır. Bu durum da parkinson hastalarının yaşam kalitesini negatif yönde etkilemektedir.

Özellikle erken süreçte egzersizlere başlandığı takdirde, hastalığın hareket kaliyetlerinde gösterdiği olumsuz etkiler en aza indirilmektedir. Bu noktada son teknoloji gelişmiş RoboGait cihazı ile çeşitli tedaviler sunulmaktadır. RoboGait, robot destekli yürüyüş rehabilitasyon sistemine sahiptir. Parkinson hastalarına RoboGait cihazı ile uygulanan tedavilerin çoğunda son derece başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Robogait cihazı?

Yürüme yeteneğinin tekrar kazandırılması ve/veya geliştirilmesi için kullanılan bir cihazdır.

Robogait neyi tedavi eder?

Beyin ve omurilik yaralanmalarından, nörolojik ve ortopedik sorunlar sebebi ile oluşan yürüme bozukluklarına kadar birçok yürüme problemini tedavi etmektedir.

Robogait fiyatları?

Avicenna Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi Merkezi sitemizi ziyaret ederek bu konuda bilgi alabilirsiniz.
https://avicennaint.com/ftr/

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣